Vánoce

16. prosince 2020 08:00

Simona Sedláčková

Ozdoby, věnce i svícny vyrobíte z dřevěných koleček. Přírodní dekorace jsou elegantní i roztomilé

Nazdobte si vánoční stromek podle svého vkusu a s vlastnoručně vyrobenými ozdobami v lehce přírodním stylu. Využijte větve, které se po každém větším větru povalují po lese, v parku i na vlastní zahradě. Nezáleží na druhu stromu, nařezat na tenká kolečka můžete každou silnější větev, kterou najdete.

Vánoční ozdoby zdřevěných koleček

Nařezaná kolečka nejprve osmirkujte brusným papírem a vyvrtejte do nich dírku na zavěšení. Pak už záleží jen na vás, jestli je ozdobíte malbou, pustíte se do vypalování nebo na ně nalepíte drobné dekorace.

Květinky zšišek

Menší šišky nastříhejte zahradnickými nůžkami na malé kousky a nalepte je tavnou pistolí na připravená kolečka. Květy zšišek můžete ještě doplnit dřevěnými korálky nebo sušenými květinami.

Malované ozdoby

Připravte si nejlépe akrylové barvy, které jsou otěruvzdorné i bez přelakování. Pokud je nemáte kdispozici, můžete použít i tempery, nebo dokonce vodové barvy, které však budou vyžadovat ještě vrchní vrstvu bezbarvého laku, jinak budou na dotyk pouštět barvu a špinit.

Namalovat jednoduchého medvídka nebo jiné zvířátko zvládnou i menší děti. Pro větší efekt můžete na ozdobu nalepit i ouška, vystřižená zplsti. Lepit můžete tavnou pistolí i lepidlem typu Herkules.

Máte na malování talent? Pak můžou vzniknout ozdoby, které budou vypadat jako malá umělecká díla.

Vypalované vzory

Máte zkušenost svypalováním? Využívá se ktomu vypalovací pero nebo plynová páječka, které zakoupíte vhobbymarketech nebo na internetu.

Tabulová barva

Další možnosti, jak zdobit dřevěné vánoční ozdoby, je tabulová barva. Černý nátěr nechte dobře zaschnout, a pak už jen vezměte do rukou obyčejnou školní křídu a kreslete nebo piště krátké vzkazy. Křídu pak jednoduše smažete a kolečka budou připravena pro nové vzory.

Lepidlo pro přenos fotografií

Znáte lepidlo pro transfer neboli přenos fotografií? Můžete sjeho pomocí vyrábět nejrůznější dárečky, na které přenesete jakoukoliv fotografii ze svého archivu. Dobrou zprávou je, že nemusíte své fotografie ničit, stačí je jenom zkopírovat na obyčejný kancelářský papír.

Ozdoby soblázky

Na kolečka můžete lepit i maličké kamínky a oblázky. Doplňte je kousky větviček, kůry nebo mechu nebo oblázky jednoduše pomalujte. Vzniknou roztomilé obrázky, které využijete i jako malé dárečky.

Sněhuláci zdřevěných koleček

Dřevěná kolečka můžete i jednoduše spojovat kovovými kroužky nebo svazovat provázkem do jednoduchých veselých sněhuláčků, kteří se budou líbit hlavně dětem.

Dřevěná kolečka využijte i na další vánoční dekorace

Věnce na zeď i na dveře

Zobyčejného kartonu ze staré krabice si vystřihněte silnější kruh, na který pak dřevěná kolečka jednoduše nalepíte tavnou pistolí. Ale mnohem lépe budou kolečka držet, pokud použijete disperzní lepidlo typu Herkules. Jen musíte počítat sdelší dobou zasychání lepidla, zdobit věnec budete moct až druhý den.

Věnce a dekorace zdřevěných koleček můžete využít pro venkovní i bytové dekorace

Vánoční svícny na dřevěném základu

Museli jste na zahradě porazit celý strom? Bylo by škoda, jenom ho rozřezat a naštípat na palivové dříví. Využijte krásný přírodní materiál na podobné vánoční dekorace.


Přečtěte si také