návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Upečte vánoční cukroví podle horoskopu: Beran má rád linecké, Blíženci vosí hnízda, Kozoroh vanilkové rohlíčky

Vydáno: 25.11.2020
Vánoční cukroví podle horoskopu: Beran miluje linecké, Blíženci vosí hnízda, Kozoroh vanilkové rohlíčky
Autor: istock.com Vánoční cukroví podle horoskopu: Beran miluje linecké, Blíženci vosí hnízda, Kozoroh vanilkové rohlíčky
Vánoce pomalu klepou na dveře a už je čas si rozmyslet, jaké druhy vánočního cukroví upéct. Co takhle udělat rodině nebo přátelům jako dárek cukroví přesně na míru? Tak schválně, myslíte si, že má datum narození něco společného s tím, jaké vánoční cukroví vám nejvíce chutná? Podle nás ano. Tak třeba Beran má nejvíc rád linecké slepované, Blíženec nedá dopustit na nepečená vosí hnízda a Kozoroh zbožňuje vanilkové rohlíčky. Letos tak poprvé můžete připravit cukroví podle horoskopu a zkusit i osvědčené recepty z rodinných kuchařek redakce.

reklama

Beran = linecké cukroví

Beran dává jednoznačně přednost tradičnímu vánočnímu cukroví, které ale nedá moc práce a nezabere mu příliš času. Velice oblíbeným druhem Beranů je linecké slepované cukroví. Velkou výhodou pro je, že když je nejhůř, může koupit linecké těsto už hotové. Při přípravě lineckého cukroví se snaží pracovat co možná nejefektivněji a formičkou vykrajuje z těsta co největší tvary.

 Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tohle báječné linecké cukroví.

Vánoční cukroví podle horoskopu: Berani mají nejraději slepované linecké
Autor: istock.com Vánoční cukroví podle horoskopu: Berani mají nejraději slepované linecké

Býk = išlské dortíčky

Býci jsou proslulí svou kuchařskou dovedností a zálibou ve vaření a pečení. Vyznávají především tradiční recepty, což platí i na Vánoce. A tak jsou na jejich vánočním stole každý rok stejné druhy vánočního cukroví připravené podle rodinných receptů. Mimo jiné na míse cukroví nikdy nechybí išlské dortíčky plněné krémem, do kterého pro lepší chuť i vůni přidává víc než jen trochu rumu.

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tyhle neodolatelné išlské dortíčky.

Blíženci = vosí hnízda

Při přípravě vánočního cukroví, kdy se musí všechny ingredience přesně odvážit a dodržet postup, Blíženci raději sází na osvědčené a hlavně nijak složité recepty. Často mívají již z dětství svoje nejoblíbenější cukroví, které jim připravovala milovaná babička. Patří k němu určitě i nepečená vosí hnízda, které tak neodolatelně voní po celém předvánočním bytě.

Vosí hnízda z domácí kuchařky Blížence Matouše 

Ingredience

 • 150 g piškotů
 • 80 g vlašských ořechů nebo lískových oříšků
 • 150 g prosátého moučkového cukru
 • 2 lžíce kakaa holanského typu
 • 120 g změklého másla
 • 1 bílek
 • 1 lžíce mléka
 • 1 žloutek
 • 2 lžíce rumu
 • asi 25 kulatých dětských piškotů

Postup

Nejdříve namelte piškoty a oříšky. Přidejte 100 g moučkového cukru, kakao, 60 g změklého másla,  bílek a mléko. Rukama vypracujte měkkou, hladkou hmotu. Pokud by bylo třeba, přidejte trochu mléka. Hmotu nechte asi hodinu odležet v lednici. Na krém utřete dohladka 60 g másla, žloutek a 50 g moučkového cukru a rum. Z odleželé hmoty udělejte 25 kuliček, které postupně vtlačujte do rozevíracích formiček na hnízda vysypaných moučkovým cukrem. Ve středu nechte díru, kterou vyplňte krémem. Přiklopte piškotem. Skladujte v lednici.

Vánoční cukroví podle horoskopu: Blíženci milují nepečená vosí hnízda
Autor: archiv Dr.Oetker Vánoční cukroví podle horoskopu: Blíženci milují nepečená vosí hnízda

Rak = vánoční perníčky

Bez zdobení voňavých vánočních perníčků a dalšího cukroví si Raci svátky prostě nedovedou představit. Nezbytnými ingrediencemi jejich perníkového těsta jsou kvalitní med a všechny druhy koření včetně skořice, hřebíčku, kardamomu nebo zázvoru. Vánoční perníčky upečené Raky jsou nejen výjimečnou pochoutkou, ale skvěle poslouží i jako dekorace nebo milý dárek pro přátele. 

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tyhle kouzelné vánoční perníčky.

Jak udělat perníkové koření

Udělejte si domácí perníkové koření. Hlavní roli hrají skořice, hřebíček, fenykl, badyán či zázvor

Vánoční medové perníčky: Jednoduché a hned měkké!

Vánoční medové perníčky: Jednoduché a hned měkké!

Lev = medvědí tlapy

Lvi při přípravě vánočního pečiva velmi rádi experimentují a úspěšně se poperou i s těmi nejsložitějšími recepty. Ovšem bez oblíbených medvědích tlapek by se žádný Lev na Vánoce neobešel. Těsto na ně nesmí být v žádném případě ošizené, ale připravené z čerstvého másla, musí být plné ořechů a především příjemně vonět hřebíčkem a skořicí. 

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tyhle skvělé medvědí tlapy.

Panna = vínové cukroví

Panny velmi snadno podléhají různým módním trendům ve výživě a snaží se stravovat co možná nejzdravěji. Mají také vysoké nároky na kvalitu potravin a vybírají si jen ty nej. Ale co se týká Vánoc a vánočního cukroví, všechna předsevzetí klidně hodí za hlavu a pevně se drží starých rodinných receptů. Nejvyhledávanějším druhem vánočního pečení Panen je nadýchané vínové cukroví z toho nejlepšího bílého vína. 

Vínové cukroví z domácí kuchařky Panny Lenky 

Ingredience

 • 200 g prosáté hladké mouky
 • 200 g změklého másla
 • 1 žloutek  
 • 6 lžic bílého vína
 • prosátý moučkový cukr na obalení

Postup

Smíchejte mouky se máslem, přidejte  žloutek a bílé víno. Těsto zabalte do fólie nechte v chladu zhruba hodinu rozležet. Pak ho rozválejte na moukou poprášeném vále na asi 1 cm silný plát a tvořítky vykrajujte různé tvary. Pečte v troubě předehřáté na 180 °C do světle dorůžova. Ještě horké cukroví obalujte v prosátém moučkovém cukru.

Vánoční cukroví podle horoskopu: Panny mají rády vínové cukroví
Autor: istock.com Vánoční cukroví podle horoskopu: Panny mají rády vínové cukroví

Váhy = kokosky

Rádi zkoušíte nové recepty na vánoční cukroví s méně známými přísadami. Váhám určitě nechybí fantazie a odvaha k experimentování při přípravě těsta, tvarování, vykrajování a hlavně zdobení pečiva. Rády zkouší nové recepty na vánoční cukroví s méně známými přísadami. Ovšem jejich NEJ cukrovím jsou fantastické kokosky, které pokaždé připravují podle svého starého rodinného receptu. Jsou sice z bílků, ale navíc je v nich i máslo a jsou hutnější.

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tyhle trochu netradiční máslové kokosky.

Štír = ořechové rohlíčky s krémem

Štír je pověstný tím, že patří ke znalcům cukrářského umění. Sám má velice rád sladké a jenom těžko odolá míse vánočního cukroví. Ve svém repertoáru má jednoduché recepty, ale i složité a pracné, protože má dostatek trpělivosti a umu i na přípravu náročných druhů drobného pečiva. Jedním z nejoblíbenějších druhů vánočního cukroví Štírů jsou křehké ořechové rohlíčky s kakaovým krémem a čokoládovou polevou, které se jenom rozplývají na jazyku.

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tyhle ořechové rohlíčky s kakaovým krémem a čokoládovou polevou.

Vánoční cukroví podle horoskopu: Štírům chutnají ořechové rohlíčky s krémem
Autor: archiv Merhautovo pekařství Vánoční cukroví podle horoskopu: Štírům chutnají ořechové rohlíčky s krémem

Střelec = plněné ořechy

Ačkoliv toho Střelec ví o zdravé výživě dost a dost, přesto většinou zůstává věrný svým vyzkoušeným, i když hodně kalorickým receptům na cukroví. Na Vánoce docela rád vyzkouší sladké speciality ze zahraničních kuchyní, ale nakonec mu stejně nejvíc chutná česká klasika – plněné ořechy, v nichž hrají hlavní roli vlašské ořechy (a ty jsou přece zdravé).

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tyhle báječné plněné ořechy.

Kozoroh = vanilkové rohlíčky

Cokoliv Kozoroh dělá, děláte s pečlivostí a dokonalostí, a tak určitě nikoho nepřekvapí, že při přípravě cukroví bude postupovat přesně podle vyzkoušeného receptu i podle časového plánu. Nejvíc ze všech druhů vánočního cukrové miluje klasické vanilkové rohlíčky, třeba i proto, že vytvarovat jeden rohlíček jako druhý vyžaduje zručnost a trpelivost, ty Kozorohům rozhodně nechybí.

Vanilkové rohlíčky z domácí kuchařky Kozoroha Simony

Ingredience

Postup

Do mísy prosejte mouku, promíchejte ji s ořechy, cukrem, žloutky, citronovou šťávou a na kousky nakrájeným máslem. Vše promačkejte vidličkou, vypracujte vláčné těsto a uložte v chladu alespoň na 1 hodinu. Těsto rozkrájejte na čtyři díly, vyválejte asi 2 cm silný váleček, rozkrájejte ho na 2cm kousky. Z nich vytvarujte rohlíčky a přeneste je na plech vyložený pečicím papírem. V troubě předehřáté na 175 °C pečte dorůžova. Ještě horké obalte v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.

Vánoční cukroví podle horoskopu: Kozoroh nedá dopustit na vanilkové rohlíčky
Autor: pixabay.com Vánoční cukroví podle horoskopu: Kozoroh nedá dopustit na vanilkové rohlíčky

Vodnář = kokosoví střapáči

Jídlu Vodnáři ve svém životě sice nepřikládají příliš důležitou roli, ale před Vánocemi se rádi postaví ke sporáku. Když chtějí, tak dokážou připravit fantastické vánoční pečivo. Věrni své povaze jsou i v kuchyni značně nekonvenční. Bádají, objevují a kombinují různé druhy surovin a jejich chloubou jsou střapáči – kokosové cukroví s krémem, které provoní celý byt a navodí tu správnou sváteční atmosféru.

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tyhle kokosové střapáče s máslovým krémem.

Ryby = opilý František

U prostřeného stolu nebývají Ryby nijak vybíravé, jedí rády, a dokonce tak, že by si měly dávat pozor na přejídání a přibírání na váze. Stejně tak rády a hlavně dobře vaří a pečou. I příprava vánočního cukroví je pro Ryby zábavou, nespěchají, popíjejí punč, svařák, vaječňák nebo grog a kapku alkoholu taky s oblibou přidávají do těsta. Pravděpodobně i recept na opilého Františka vymyslela Ryba.

Nemáte-li svůj vlastní recept, můžete zkusit tohoto opilého Františka (Izidora).

Mohlo by vás ještě zajímat:

Vánoční cukroví se zázvorem Vánoční cukroví se zázvorem: babiččiny zázvorky s citronovou polevou

Upečte si cukroví se zdravým zázvorem: Babiččiny zázvorky s citronovou polevou nebo pikantní zázvorová kolečka

Pravá vanilka aneb co možná nevíte o tomhle voňavém a sladkém vánočním koření

Co nejspíš nevíte o pravé vanilce, drahém a voňavém vánočním koření

Dát do těsta sádlo se nemusíte bát! Sádlové, hezky česky bytelné vánoční cukroví

Sádlenky a škvarkové koláčky. Znáte tradiční české cukroví se sádlem?

Vanilka, skořice, zázvor: Kvůli mlsání vánočního cukroví nemusíme mít špatné svědomí!

Vanilka, skořice, zázvor aneb Jak koření ve vánočním cukroví pomáhá zdraví

3 recepty na tradiční cukroví

Upečte si tradiční a trochu zapomenuté druhy cukroví podle receptů našich babiček

hřebíček

Zázračný hřebíček: Co si z něj vyrobit a jak ho využít v domácnosti?

Skořice: 10 důvodů, proč tohle vánoční koření užívat i jako lék

Skořice: 13 dobrých důvodů, proč tohle koření užívat jako lék

Vánoční výzdoba podle jednotlivých znamení zvěrokruhu

Vánoční výzdoba podle zvěrokruhu: V čem se shodnou Beran se Lvem?

 Přírodní vánoční dekorace: Svícen a váza z jablek a květin

Vánoční svícen a váza z jablek rozzáří sváteční domov. Vyrobte přírodní dekoraci

Korkové špunty nikdy nevyhazujte!

Originální vánoční výzdoba z korkových špuntů: Vytvořte věnce, stromečky i řetězy

Naše kuchyně čeká po roce znovu zatěžkávací zkouška. Zkontrolujme už teď, jestli máme opravdu všechny pomůcky na pečení.

25 tipů pro vánoční pečení. Aby příprava cukroví byla radost

Nejlepší pomocníci při pečení

12 vychytávek do kuchyně, které o letošním vánočním pečení rozhodně potřebujete

 

reklama

Článek je zařazen v: Vánoce , české Vánoce , vánoční cukroví recepty , vánoční cukroví podle horoskopu , vánoční pečení , recept vanilkové rohlíčky , recept na vosí hnízda

reklama

Přečtěte si také