Vánoční stromky a dekorace z živých větviček smrku, jedle i túje. Vyrobíte je snadno!
Umělý vánoční stromek se vám většinou nelíbí a uříznutého stromku je vám tak trochu líto… Co dělat a který si vybrat? Ani jeden! Nabízíme ještě třetí variantu. Vánoční stromky a dekorace, vyrobené z větviček jehličnanů.
Uříznutí pár spodních větví vzrostlému stromu nijak neublíží, a vy si z nich můžete vytvořit nejen vánoční svícny a věnce, ale dokonce i celý vánoční stromek. Máme pro vás několik možností, jak větve na Vánoce využít.
Větev zavěste na zeď
Především v menších bytech se nám může hodit tenhle jednoduchý nápad. Celou větší smrkovou nebo jedlovou větev připevněte vodorovně na zeď, ale ozdobte ji stejně, jako vánoční stromek. Možná to bude zajímavý nápad u pro pro majitele pejsků, kteří občas zvládají zlikvidovat vánoční výzdobu během několika nestřežených okamžiků.
Větev můžete zavěsit na zeď a ozdobit jako vánoční stromek Zdroj: iStock
Stromeček pro majitele garsonky
Další typ nástěnného vánočního stromečku můžete vytvořit i z kratších větviček. Připravte si holé větve z nějakého listnatého stromu, v délce jednotlivých pater zamýšleného stromku. Větvičky z jehličnanů na ně navažte provázkem nebo drátem, a pak je zavěste ve třech patrech nad sebou na zeď.
Podobný vánoční stromek se vejde i do garsonky Zdroj: iStock
Stromek z túje
Postačí vám polystyrenový či jiný základ ve tvaru kuželu. Potáhněte ho zeleným plátnem nebo nabarvenou jutou a kolem dokola začněte sponkovačkou nastřelovat větvičky z túje, které stejně nejméně dvakrát do roka zastřihujete.
Stromek se středovou tyčí
Vytvořte si základ z podstavce a tyče. Můžete například dřevěnou tyč zapíchnout do květináče, velkého podle toho, jak velký plánujete stromek. Pak začněte odspoda navazovat vázacím drátem větve jehličnanů. Špičku vytvoříte tak, že horní větve připevníte obráceně, pevně je omotáte drátem a vytvarujete do špičky.
Stromky vypichované do aranžovací hmoty
Aranžovací hmotu pro živé rostliny (zelenou, šedá je pro rostliny sušené) nechte důkladně nasáknout vodou, upevněte do květináče nebo vázy a seřízněte do tvaru kuželu. Pak začněte postupně zapichovat větvičky, do spodní části delší a směrem nahoru je postupně zkracujte.
Špičku vytvořte zapíchnutím pěkně rostlé větve na vrchol kuželu. Nebo svažte vázacím drátem tři až pět krátkých výhonů s hustým jehličím k sobě, a ty pak společně zapíchněte do vrcholu aranžovací hmoty.
Větší stromky z pletiva
Pokud plánujete vytvořit větší stromky, tak si nejprve připravte kostru z delších prutů nebo železnou tyč, obalte ji králičím pletivem, a pak začněte drátem navazovat odspoda jednotlivé větve.
Zdroj: Simona Sedláčková, autorský článek s využitím Pinterestu