Bydlení

9. října 2015 05:30

Klára Beščecová

Vejce zajistí vězňům ve vězení soukromí

Vězni se možná budou vracet z káznic odpočatější než kdy dřív. Na chodbách těchto typicky hlučných zařízení se totiž chovanci budou léčit tichem v odhlučněných kapslích.

Ticho mají vězni zakoušet v mobilních terapeutických prostorách zdílny britské společnosti Safe Innovations. Vejce o průměru 2,4 metru je vyrobené zkompozitního plastu vyztuženého skelnými vlákny a jeho 8 dílů lze složit bez použití šroubů nebo svorek během půl hodiny.

„Věznice jsou zpodstaty hlučné, většinou totiž sestávají zmateriálů, které odrážejí a zesilují zvuky. Terapeutické vejce zevnitř pokrývá pěna, která zvuky vězeňského života tlumí, takže se lidé uvnitř slyší i bez nutnosti zvyšovat hlas,“ líčí výhody kapsle zpohledu vězně její vynálezce Karl Lenton. Uvnitř je kdispozici oválný stolek a prostor osvětlují lampy sproměnlivou barvou světla. Kdalšímu vybavení mohou patřit reproduktory a dotykové obrazovky umožňující pohovor slékařem.

Zlevnění zdravotních prohlídek vězňů je hlavní argument dodavatele kzavedení tohoto vynálezu do praxe. Úspora peněz daňových poplatníků přece jen vyznívá pádněji než představa izolovaného komfortu za mřížemi. Nakolik je toto očekávání reálné, brzy ukážou zkušenosti zvěznice vanglickém Leedsu, která vejce instaluje jako první.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také