Velikonoce s písmenky: Kraslice i věnce z novin, časopisů a stránek nepotřebných knih

Novinový papír je báječný materiál pro další tvoření, ale stejně tak se dají výborně využít stránky ze starých knih. Ne, nenabádáme vás k ničení uměleckých hodnot, ale možná máte doma staré sborníky, přečtené brožury nebo učebnice. Čím opotřebovanější, tím lépe!

Velikonoce spísmenky: pohrajte si stechnikou paper mache (papier mache, papier-mâché, papír maš, ale také kašírování)

Tato technika pochází zFrancie, kde je součástí lidových tradic. Vyrábějí se tak různé dekorační předměty. Můžete na ni využít staré noviny, časopisy nebo i knihy. Pracuje se skousky natrhaného papíru nebo spapírovou kaší. Na lepení kousků papíru využijte disperzní lepidlo typu Herkules a jako pojidlo na kaši poslouží tekutý škrob na prádlo, lepidlo na tapety či opět disperzní lepidlo. Můžete si připravit i tradiční moučné lepidlo, svařením mouky a vody. Množství vody a mouky se řídí požadovanou hustotou lepidla.

Na velikonoční kraslice využijte techniku trhaného papíru. Jako základ poslouží vyfouklé vajíčko nebo dekorační vajíčko zbuničiny a na ně pokládejte natrhané kousky papíru a lepte vybraným lepidlem.

Velikonoce spísmenky: přidejte techniku decoupage (dekupáž)

Na důkladně zaschlá vajíčka, tedy asi za 2-3 dny, můžete nalepit ještě obrázky, vystřižené zpapírových ubrousků. Použijte speciální lepidlo, koupené ve výtvarných potřebách nebo opět disperzní lepidlo, které se po zaschnutí stává zcela průhledné. Tato technika dekorování se nazývá decoupage.

Velikonoce spísmenky: tónování kávou

Pokud chcete mít dekorace ve starém vzhledu, namočte papír do uvařené kávy nebo kávu roztírejte štětcem.

Velikonoce spísmenky: jednoduché razítkování

Dekorace znovinového nebo knižního papíru můžete ještě dozdobit obrázky zrazítek. Práce je to velmi jednoduchá, ale o to více efektní.

Velikonoce spísmenky: věnec zlístků

Jednoduchý věnec na stěnu či dveře vytvoříte zpolystyrenového základu na věnce, který omotáte nastříhanými pruhy papíru, a pak už jen budete přilepovat novinové lístky.

Velikonoce spísmenky: věnec znovinových růžiček

Trochu složitější variantou věnce je věnec zrůžiček. Jednotlivé květy si vytvoříte předem podle šablony, a pak je nalepíte tavnou pistolí na polystyrenový základ, omotaný papírem. Polystyren se pod horkou tavnou pistolí taví, proto je lepší věnec obalit.

Velikonoce spísmenky: kytice do vázy

Pugét znovinových růží vypadá určitě lépe než růže zkrepového papíru ze střelnice. Nastříhejte si jednotlivé okvětní lístky, okraje stočte přes tužku a pak tavnou pistolí nalepujte lístky na špejli.

Velikonoce spísmenky: girlanda se zajíčky

Zdají se vám všechny předchozí tipy nad vaše výtvarné síly? Připravte si jednoduchou girlandu ze zajíčků. A nezapomeňte na ocásky ze smotků vaty!


Přečtěte si také