návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 způsobů, jak využít kávu v domácnosti. S čím vším vám dokáže pomoci?

, Vydáno: 26.03.2019
5 tipů, jak využít kávu v domácnosti
Autor: istock.com 5 tipů, jak využít kávu v domácnosti
V dnešní době se klade velký důraz na využívání všemožných produktů do posledního zrnka jejich životnosti. Káva, respektive lógr, je dalším odpadem, který se dá znovu využít například v domácnosti. Přinášíme vám 5 tipů, jak na to.

reklama

Příslovečný "turek" je pro řadu lidí zcela neakceptovatelnou volbou, má-li dojít na šálek horké kávy. Přesto bývá zpravidla kvalitnější než oblíbenější káva rozpustná a co víc, sedlina má po svém vyschnutí mnoho využití v domácnosti.

Lógr lze využít hned několika způsoby.
Autor: istock.com Lógr lze využít hned několika způsoby.

1) Neutralizuje pachy

V lepších parfumeriích najdete nedaleko vzorků mističku s kávovými zrny, která neutralizují pachy a dovolí vám nerušeně pokračovat ve výběru té správné vůně. S vyschlou kávovou sedlinou je to podobné, a pokud jste v lednici zapomněli několik dnů starý balíček s masem, zachrání vás. Rozdělte sedlinu na několik talířků a vložte do jednotlivých pater lednice – zápach během několika dnů zmizí.

Káva perfektně neutralizuje zápach.
Autor: istock.com Káva perfektně neutralizuje zápach.

2) Zachraňuje zahradu

Lógr není jenom neutralizátorem pachů, ale také jejich strůjcem, které člověku sice nevadí, ale otravné slimáky na zahradě účinně odpuzuje. Pokud pěstujete třeba hlávkové zelí, určitě víte, že slimáci mohou zničit celou úrodu a vám zbydou jen oči pro pláč. Stačí ale kolem záhonku nasypat řádek hlíny nebo mulče a tu následně prolít horkou vodou zalitým lógrem. Ačkoliv tím odvážlivci přijdou o nechvalně proslulého "druháka", alespoň tím zachrání úrodu.

Vaše květiny by také prosily trochu té kávy.
Autor: istock.com Vaše květiny by také prosily trochu té kávy.

3) Postará se o velikonoční výzdobu

Začalo jaro, nezadržitelně se blíží Velikonoce a i v tomto případě se může lógr hodit. Chcete-li obarvit vajíčka na přírodní hnědou barvu a nemáte po ruce osvědčenou cibuli, stačí krátce v hrnci s vodou povařit lógr a obarvit vajíčka v tomto nálevu. Stejně tak můžete "lógrovou" využít na barvení látky.

Namalujte si závěsná vajíčka z dřevěných oválků

Velikonoční zajíčci: Namalujte si závěsná vajíčka z dřevěných oválků

Moderní Velikonoce

Moderní Velikonoce: Vystačíte si s minimem barev i dekorací. Zkuste tyto nápady

4) Pohnojí květiny

Kávová sedlina je bohatá na draslík, který podporuje růst květin, a díky tomu se hodí rovněž jako hnojivo. Stačí ji nechat proschnout a poté promíchat se zeminou, případně ji jen přisypat do květináče a zalít vodou. Sedlinou navíc rostliny "nespálíte".

Lógr perfektně poslouží jako hnojivo.
Autor: istock.com Lógr perfektně poslouží jako hnojivo.

5) Vyčistí pleť

Na přírodní peeling není nutné hledět jako na levnou variantu ve chvíli, když vám dojde přípravek z drogerie. Káva se coby přírodní čistič používá po staletí a nic vám nebrání v tom, abyste si to sami vyzkoušeli. Vyschlou sedlinu stačí promíchat s trochou olivového oleje a postupovat stejně jako v obvyklých případech. Vaše pleť bude po krátké chvíli čistá a hladká na dotek.

Milujete silnou kávu?

Nejsilnější kafe na světě. Kolik hodin po něm neusnete?

Domácí kávový peeling

Dokonale hladké nohy i v zimě? Vyrobte si domácí kávový peeling!

reklama

Článek je zařazen v: káva , lógr , úklid , zerowaste , ekologie , eko , neplastuj , jistota

reklama

Přečtěte si také