Dům a bydlení

26. března 2019 14:00

Markéta Kašková

5 způsobů, jak využít kávu v domácnosti. S čím vším vám dokáže pomoci?

V dnešní době se klade velký důraz na využívání všemožných produktů do posledního zrnka jejich životnosti. Káva, respektive lógr, je dalším odpadem, který se dá znovu využít například v domácnosti. Přinášíme vám 5 tipů, jak na to.

Příslovečný "turek" je pro řadu lidí zcela neakceptovatelnou volbou, má-li dojít na šálek horké kávy. Přesto bývá zpravidla kvalitnější než oblíbenější káva rozpustná a co víc, sedlina má po svém vyschnutí mnoho využití v domácnosti.

1) Neutralizuje pachy

V lepších parfumeriích najdete nedaleko vzorků mističku s kávovými zrny, která neutralizují pachy a dovolí vám nerušeně pokračovat ve výběru té správné vůně. S vyschlou kávovou sedlinou je to podobné, a pokud jste v lednici zapomněli několik dnů starý balíček s masem, zachrání vás. Rozdělte sedlinu na několik talířků a vložte do jednotlivých pater lednice – zápach během několika dnů zmizí.

2) Zachraňuje zahradu

Lógr není jenom neutralizátorem pachů, ale také jejich strůjcem, které člověku sice nevadí, ale otravné slimáky na zahradě účinně odpuzuje. Pokud pěstujete třeba hlávkové zelí, určitě víte, že slimáci mohou zničit celou úrodu a vám zbydou jen oči pro pláč. Stačí ale kolem záhonku nasypat řádek hlíny nebo mulče a tu následně prolít horkou vodou zalitým lógrem. Ačkoliv tím odvážlivci přijdou o nechvalně proslulého "druháka", alespoň tím zachrání úrodu.

3) Postará se o velikonoční výzdobu

Začalo jaro, nezadržitelně se blíží Velikonoce a i v tomto případě se může lógr hodit. Chcete-li obarvit vajíčka na přírodní hnědou barvu a nemáte po ruce osvědčenou cibuli, stačí krátce v hrnci s vodou povařit lógr a obarvit vajíčka v tomto nálevu. Stejně tak můžete "lógrovou" využít na barvení látky.

4) Pohnojí květiny

Kávová sedlina je bohatá na draslík, který podporuje růst květin, a díky tomu se hodí rovněž jako hnojivo. Stačí ji nechat proschnout a poté promíchat se zeminou, případně ji jen přisypat do květináče a zalít vodou. Sedlinou navíc rostliny "nespálíte".

5) Vyčistí pleť

Na přírodní peeling není nutné hledět jako na levnou variantu ve chvíli, když vám dojde přípravek z drogerie. Káva se coby přírodní čistič používá po staletí a nic vám nebrání v tom, abyste si to sami vyzkoušeli. Vyschlou sedlinu stačí promíchat s trochou olivového oleje a postupovat stejně jako v obvyklých případech. Vaše pleť bude po krátké chvíli čistá a hladká na dotek.


Přečtěte si také