Bydlení

7. září 2015 06:00

Klára Beščecová

Velký přehled podzimních tapet

Podzim hýří v přírodě neuvěřitelnou paletou barev. Škoda, že se během pár dnů vytratí.

Doma si však tento kousek přírodní malířské zručnosti můžete uchovat po celý rok. Podívejte se, jak dokážou podzimní obrazové tapety prohřát domov. Obrazové a fototapety jsou různého druhu. Ty samolepicí bývají většinou menšího formátu a jsou určeny např. kpolepení dveří, kuchyňské linky a dalších hladkých a menších povrchů.

Rozměrnější tapety kpolepení stěny bývají papírové a vposlední době hlavně velmi kvalitní vliesové. Tisk je na nich díky digitální technice velmi kvalitní a navíc jsou omyvatelné a snadno se lepí. Materiál je totiž trvanlivý, takže při lepení se nemusí pracovat spřesahy a vzor přesně navazuje. Navíc, když se vám na jedné stěně motiv znelíbí, budete moci tapetu snadno odstranit a případně ji nalepit jinam.

Dobré je se na lepení tapety připravit. Stěna by měla být rovná, bez výčnělků. Pokud máte pocit, že povrch není moc pevný, pak je na místě jej zpevnit penetrací. Pak si už jen pomocí vodováhy přesně na stěnu vyznačte linie, jež vám zaručí, že tapeta bude na stěně připevněna vodorovně.

Většina fototapet na stěnu je vícedílná, proto si díly připravte a na stěně si označte, kam který díl přilepíte. Následně už stačí jen namíchat lepidlo (speciální pro vliesové tapety), které je většinou ve formě prášku a s potřebným množstvím vody se změní vlepkavou hmotu.

Lepidlo by mělo vytvářet na stěně lepkavý film, nanášejte jej štětkou, na větší plochu můžete použít i malířský váleček. Na lepidlem potřenou stěnu pak přikládejte postupně jednotlivé díly tapety a během lepení odstraňujete gumovým válečkem zbytky lepidla. Pohybem válečku po právě nalepené tapetě také vytlačíte případné vzduchové bubliny.

U většiny tapet je návod, jak je na stěnu nalepit. Když se jím budete řídit, jistě se vám podaří vykouzlit u vás doma nádherný vhled do podzimní přírody, jaký se otevírá i v interiérech vnaší galerii. Jen se podívejte, jak nádherně může podzimní tapeta prohřát obývací pokoj a ložnici.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také