Bydlení

31. května 2016 06:00

Markéta Zídková

Vila v Břežanech klame tělem. Strohá stavba nabízí pohodlný luxus

Vila nabízí moderní komfort.

Dům pojatý jako šedé betonové kvádry na první pohled mnoho komfortu neslibuje. Uvnitř však vila dokončená v roce 2011 na okraji Dolních Břežan jižně od Prahy zaujme moderním a superluxusním interiérem.

Architekti z ateliéru Klanc ji pojali jako kompozici složenou z bazénové haly s osázenou střechou a dvoupodlažní obytnou částí s plochou střechou. Jsou to vlastně dva kvádry, které se zahradou spojuje terasa zastřešená pergolou. Obytný prostor pak se zahradou propojují posuvné prosklené výlohy.

Lodžie v patře jsou takřka sochařsky vykousnuté do betonové hmoty domu a stejně jako bazénová hala jsou z velké části ze dřeva, skla a šedého plechu. Zábradlí na terasách a část severní fasády je z profilového skla copilit. Zatímco do zahrady je dům maximálně otevřený, směrem k ulici zůstává logicky uzavřený. Určitou specialitou tohoto domu jsou přiznané konstrukční prvky betonového stropu prvního podlaží a trámového krovu ploché střechy ve druhém podlaží.

Jestliže navenek tento dům nepůsobí právě vlídně, uvnitř dojem chladného betonu kompenzují přívětivě působící obklady stěn, schodiště, ale i dveře a vestavný nábytek z jasanové dýhy. Kus přírody dovnitř vnášejí i krbová stěna obložená kamennou mozaikou. Stroze moderně pak působí litá podlaha s podlahovým vytápěním.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také