Bydlení

27. srpna 2015 06:00

Klára Beščecová

Víte jak dostat propisovačku z oblečení? Třeba lakem na vlasy

Tričko, košile nebo kalhoty počmárané propisovačkou už vás nemusí děsit. Vyzkoušeli jsme několik jednoduchých způsobů, jak potřísněný oděv vyčistit a hned tři byly stoprocentně úspěšné.

Propisovačka na oblečení není výhradní specialitou dětí, pokud při práci píšete a nepřevlékáte se, určitě jste už bezradně stáli nad vlastním kouskem oblečení se stopou od propisky. Nad počmáraným dětským tričkem možná nakonec mávnete rukou a hodíte ho prostě do pračky – buď se skvrny vyperou, nebo triko poletí do koše. Ovšem modré čáry na oblíbené halence nebo na značkové košili asi většina znás jen tak nepřejde. Skvrny už jsou zaschlé a my se bojíme, že pračka si snimi neporadí. Existuje nějaká jednodušší a levnější možnost než čistírna?

Zbraně zdomácích zdrojů

Vyzkoušeli jsme pět naprosto nenáročných postupů a konečný výsledek nás překvapil – hned se třemi jsme byli úspěšní. K demonstraci nám posloužilo obyčejné bavlněné tričko, na které jsme rozmístili čísla 1 až 5 vkroužku. U každého kroužku jsme nechali ještě jedno menší číslo stejné hodnoty, které jsme neměli vúmyslu čistit, mělo posloužit klepší orientaci na vyprané látce. Propisovačku jsme nechali zhruba 20 hodin schnout a mezitím jsme si připravili všechny potřebné „zbraně“: technický líh, lak na vlasy, žlučové mýdlo, prostředek na mytí nádobí a levnou kolínskou.

Souboj začíná

Skvrny jsme začali čistit postupně od jedničky, na kterou jsme se vyzbrojili lihem a hadříkem. Když skvrny nepouštěly, přitlačily jsme houbičkou. Je to docela dřina, zkoušíme to několikrát za sebou, takže propiska nakonec alespoň místy mizí.

Na skvrnu číslo 2 nastupujeme slakem na vlasy (běžná značka, to levnější, co jsme našli vregálu obchodu) a hned tušíme, že tohle by mohla být správná cesta. Látka se sice lepí na prsty, ale čáry mizí hned po první aplikaci.

Zakroužkovanou trojku čistíme žlučovým mýdlem, čtyřka odolává neředěnému prostředku na nádobí. Pomáháme si houbičkou, ale není to taková dřina jako u lihu. Vobou případech je i průběžný výsledek lepší než u lihu, ale malé stopy po propisovačce zůstávají.

Posledním prostředkem je kolínská. Trochu jsme váhali, jestli jí vůbec zkoušet, předpokládali jsme, že díky tomu, že voňavky obsahují koncentrovaný líh, bude výsledek stejný jako u samotného lihu. A to se zatím opravdu potvrzuje, drhneme stejně jako u lihu a výsledek je porovnatelný.

Ztrička se nakonec stává pěkná divočina, ještě že si všechno zapisujeme, jinak bychom pomalu ztráceli přehled. Všechny čističe necháváme pár minut působit a poté tričko zhruba na dvě hodinky namáčíme. Potom putuje do pračky a spráškem na barevné prádlo absolvuje program steplotou 40 ºC.

Možností je víc

Už při vyndávání trička zpračky jsme překvapeni, že je většina našich malůvek pryč. Po usušení zjišťujeme, že zmizela i některá naše pomocná malá čísla, takže tričko raději porovnáváme spůvodní fotografií a opravdu důkladně hledáme stopy po propisovačce.

Slihem a kolínskou to tedy nevyšlo, ale díky vlastní zkušenosti vám můžeme na skvrny od propisovačky doporučit lak na vlasy. Sním to šlo nejrychleji a absolutně bez námahy. Strochu větším úsilím, ale také beze stopy, zmizely skvrny čištěné žlučovým mýdlem a prostředkem na mytí nádobí. Pokud nebudete mít při ruce lak na vlasy, klidně se spolehněte na ně.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také