16. června 2016 04:55
Markéta ZídkováJak nejlépe odstranit skvrny od kečupu, hořčice a omastku? Nepotřebujete přípravky
Největším oříškem je odstranit mastnotu. Ale i tu lze zvládnout! Snažili jsme se obejít bez drahých přípravků z drogérií, použili jsme běžně dostupný saponát na nádobí, žlučové mýdlo a také ocet, který je v domácnosti obecně velkým pomocníkem. Jak naše testování dopadlo?
Znáte to – procházka centrem města, při které vyhládne a zastávka, kterou zaviní vůně linoucí se od stánku rychlého občerstvení. Nebo opékání buřtů na výletě do přírody, no kdo by odolal? A odolávají i skvrny, které si někteří znás odnášejí domů jako památku na hřešení ve výživě, jehož jsme se svelkou chutí dopustili.
Aby skvrny z výletu nezůstaly věčnou památkou, hledali jsme způsob, který by je zaručeně odstranil. A našli! Tady je výsledek včetně fotografií.
Odstraňování skvrn bez prostředků
Při odstraňování naprosté většiny skvrn na oblečení platí, že nejúspěšnější budeme, když se do něj pustíme bez odkladu, dokud skvrny nezaschnou. Jenže jsou situace, kdy to prostě není možné. Příkladem může býtobčerstvení ve fastfoodu nebo opékání špekáčků na ohni vpřírodě, kdy si nejčastěji umažeme oblečení kečupem, hořčicí nebo omastkem.
Tyto zaschlé skvrny jsme přijali jako výzvu, zapátrali jsme po postupech, které by při jejich odstraňování mohly zafungovat, a některé znich jsme vyzkoušeli.Po dřívějších negativních zkušenostech srůznými univerzálními odstraňovači skvrn jsme se rozhodli nepropadnout reklamní masáži jejich výrobců a využili jsme prostředky, které jsou běžně při ruce ve většině domácností. Jedinou výjimku jsme udělali u žlučového mýdla, které se dá pořídit vdrogérii i za dvacet korun. Navíc jsme nikdy neviděli žádnou reklamu, která by ho doporučovala. Tedy pokud nepočítáme takzvanou šeptandu, protože pozitivní zkušenosti stímto prostředkem si vzájemně předávají hospodyně mezi sebou.
Válka sfleky krok za krokem
Pátrali jsme u známých i na internetových diskuzích a nakonec jsme se rozhodli pro tři nejméně komplikované způsoby, které by mohly jak na zaschlý kečup, tak i hořčici a omastek zafungovat.
Jedná se o tyto tři pomocníky:
- prostředek na mytí nádobí
- ocet nebo citronovášťáva
- žlučové mýdlo
Na vyřazené bavlněné kalhoty jsme aplikovali kečup, hořčici a zbytek oleje, na kterém se připravovala nedělní ryba. Všechny skvrny jsme ihned „přešmudlali“ papírovým ubrouskem, vycházeli jsme totiž ztoho, že právě tohle je to jediné, co většina znás udělá, když nám venku na oděv ukápne cosi třeba zpárku vrohlíku.
Na nádobí i na skvrny?
Jako jeden ze způsobů vhodných na zaschlé skvrny od kečupu, hořčice i omastku je doporučován prostředek na mytí nádobí. Nezředěný jsme ho nanesli hadříkem na postižená místa a pořádně jsme ho vetřeli do látky.
Poté jsme kalhoty zhruba na půl dne namočili do teplé vody spráškem na praní a následně vyprali vpračce na 40 ºC.
Kečup a hořčice jsou pryč, mastná skvrna na pravé straně nohavice zůstala.
Citronová šťáva a ocet
Další doporučovanou metodou je citronová šťáva nebo ocet. My jsme vyzkoušeli ocet, ten se na rozdíl od citronů doma najde vždycky. Při nanášení na skvrny jsme použili opět hadřík, i tentokrát jsme se snažili ocet dostat pořádně do tkaniny.
Po namočení a vyprání vpračce je výsledek úplně stejný jako u prostředku na mytí nádobí.
Kečup a hořčice zmizely beze stopy, mastný flek vpravo je stále viditelný.
Žlučové mýdlo
Spousta hospodyněk si při péči o prádlo nemůže vynachválit žlučové mýdlo. Výrobce ho doporučuje na odstraňování skvrn od oleje, rtěnky, inkoustu i krve. Velice často je před samotným praním používáno i na zašpiněné límečky košil.
Stejně jako vpředchozích případech jsme kalhoty namočili a poté vyprali. Po usušení zjišťujeme následující...
Zmizely nejenom stopy po kečupu shořčicí, ale i doposud našim snahám odolávající omastek.
Oříšek v podobě omastku
S neúspěchem v čištění mastných skvrn prostředkem na nádobí a octem jsme se nechtěli smířit. Jednu ze skvrn, které na kalhotách zůstaly, jsme se pokusili dočistit technickým benzínem, na druhou jsme použili technický líh. Měli jsme pocit, že po jejich aplikaci na postižená místa skvrny pomalu mizí, takže jsme po zaschnutí látky postup třikrát opakovali a poté kalhoty znovu vyprali. Bohužel, omastek i po tomto snažení zvítězil.
Skvrn od kečupu a hořčice se tedy bát nemusíte, poradíte si s nimi i takovými prostředky, jako je v každé domácnosti dostupný prostředek na mytí nádobí nebo ocet. Se zaschlou skvrnou od omastku jsme si ale bezpečně poradili až s pomocí žlučového mýdla.
Co by ještě mohlo fungovat
Prostředek na mytí nádobí, ocet nebo žlučové mýdlo nejsou jediné možnosti, které se při čištění mastných skvrn nabízejí. Pokud si umastíte oděv a nebudete mít k dispozici žlučové mýdlo, můžete vyzkoušet třeba kašičku smíchanou z kypřicího prášku a vody. A jak s mastnými skvrnami bojovaly naše babičky? Ty zasypávaly postižená místa škrobovým práškem, a nechaly ho 24 hodin působit. Nebo umaštěný oděv praly v horké vodě s mydlinkami a louhem. Na čerstvé skvrny doporučovaly benzin a poměrně oblíbenou metodou bylo i žehlení postiženého místa mezi savými papíry.
Mohlo by vás zajímat: