Bydlení

2. prosince 2022 10:00

redakce Prima Living

Víte, jak v bytě správně větrat, když je venku zima a smog? Nedejte šanci plísním!

Venku je chladno, možná i mrzne, a navíc už od rána víte, že se dneska budete potýkat se smogovou situací. Přesto je potřeba vyvětrat byt a pustit dovnitř alespoň pár molekul nového vzduchu. Jak v zimě na to, aby se z obyčejného větrání nestalo utrpení?

Vyvětrat příbytek není přece žádná věda, pomyslíte si. Jistě, ale pokud se k tomu přidají extrémní venkovní podmínky, není na škodu znát pár pravidel. Musíte myslet na mráz a úniky tepla, vlastnosti plastových oken i rozptylové podmínky. Skoro to zní, že je lepší okna vůbec neotvírat. Ale když se začnou rosit, máme zaděláno na malér. Znamená to, že je v místnosti příliš vlhko a tehdy se byt mění na líheň roztočů a úspěšnou pěstírnou plísní. Po tom jistě nikdo netouží.

Hlídejte hodinky

Za normálních okolností platí, že je potřebné větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v místnostech zcela vyměnil. Jen tak se nebude hromadit vlhkost a tedy i podmínky pro vznik plísní a roztočů.

Představte si, že jen dýcháním vyloučí každý z nás do vzduchu až 3 litry vody za den, a proto bychom ráno měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu až 15 minut. Ovšem když venku vládne zima a mráz, musíme si vystačit s kratším časem, kolem 3 až 4 minut optimálně. Nejlépe vyvětrejte krátce po ránu a ještě jednou po návratu domů.

Ventilačku nechte na léto

Správná technika větrání je důležitá zejména u dnes běžných plastových oken, která velmi dobře těsní. Naučte se proto v zimě větrat naplno a krátce. Pak dochází k intenzivní výměně vzduchu a k menším tepelným ztrátám. Na ventilačku úplně zapomeňte, ta patří k letním měsícům, kdy je ukončena topná sezona. V zimě by příliš nefungovala, výměna vzduchu by byla malá oproti velké ztrátě tepla.

Plísně, alergie i ospalost

Větrání v zimě jistě ovlivňuje i zdraví. Ve špatně větraných interiérech se také rychleji šíří a kumulují choroboplodné zárodky, což bývá například jedním z hlavních důvodů epidemií ve školách a školkách, o únavě a malátnosti z vydýchaného vzduchu nemluvě. Ve špatně větraných interiérech bují plísně, které navíc podporují vznik různých alergií.

Větrat při smogu?

Meteorologové například varují, abychom při smogu nevětrali vůbec. Ale někdy to nejde a toužíte po troše čerstvého vzduchu jak rybka po vodě. Při mírné smogové situaci můžete krátce vyvětrat, ale pak místnost několik hodin nepoužívejte. Musíte prostě počkat, až se vpuštěné škodliviny usadí a nebudou dráždit vaše dýchací cesty. Rozhodně ale sledujte meteorologickou smogovou předpověď a při opravdu vysokých koncentracích škodlivin to raději vydržte den bez větrání!

Zdroj: https://www.pramos.cz/prakticky-radce/jak-spravne-vetrat-v-zime/; https://www.prozeny.cz/clanek/nezbytny-ale-opomijeny-pustte-si-domu-cerstvy-vzduch-69589


Přečtěte si také