návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Víte, jak v bytě správně větrat, když je venku zima a smog? Nedejte šanci plísním!

ku , Aktualizováno: 08.02.2021
Jak v bytě správně větrat?
Autor: istock.com Jak v bytě správně větrat?
Venku mrzne a navíc už od rána víte, že se dneska budete potýkat se smogovou situací. Přesto je potřeba vyvětrat byt a pustit dovnitř alespoň pár molekul nového vzduchu. Jak v zimě na to, aby se z obyčejného větrání nestalo utrpení?

reklama

Vyvětrat příbytek není přece žádná věda, pomyslíte si. Jistě, ale pokud se k tomu přidají extrémní venkovní podmínky, není na škodu znát pár pravidel. Musíte myslet na mráz a úniky tepla, vlastnosti plastových oken i rozptylové podmínky. Skoro to zní, že je lepší okna vůbec neotvírat. Ale když se začnou rosit, máme zaděláno na malér. Znamená to, že je v místnosti příliš vlhko a tehdy se byt mění na porodnici pro roztoče a úspěšnou pěstírnou plísní. Po tom jistě nikdo netouží.

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Zkuste prát bez chemie!

Ekologické praní: Jak mít čisté a voňavé prádlo levně a bez chemie?

Hlídejte hodinky

Za normálních okolností platí, že je potřebné větrat pravidelně a vždy tak, aby se vzduch v místnostech zcela vyměnil. Jen tak se nebude hromadit vlhkost a tedy i podmínky pro vznik plísní a roztočů.

Představte si, že jen dýcháním vyloučí každý z nás do vzduchu až 3 litry vody za den, a proto bychom ráno měli vyvětrat všechny místnosti dokořán otevřenými okny po dobu až 15 minut. Ovšem když venku vládne zima a mráz, musíme si vystačit s kratším časem, kolem 3 až 4 minut optimálně. Nejlépe vyvětrejte krátce po ránu a ještě jednou po návratu domů.

Ventilačku nechte na léto

Správná technika větrání je důležitá zejména u dnes běžných plastových oken, která velmi dobře těsní. Naučte se proto v zimě větrat naplno a krátce. Pak dochází k intenzivní výměně vzduchu a k menším tepelným ztrátám. Na ventilačku úplně zapomeňte, ta patří k letním měsícům, kdy je ukončena topná sezona. V zimě by příliš nefungovala, výměna vzduchu by byla malá oproti velké ztrátě tepla.

Nedejte šanci plísním a epidemiím.
Autor: istock.com Nedejte šanci plísním a epidemiím.

Plísně, alergie i ospalost

Větrání v zimě jistě ovlivňuje i zdraví. Ve špatně větraných interiérech se také rychleji šíří a kumulují choroboplodné zárodky, což bývá například jedním z hlavních důvodů epidemií ve školách a školkách, o únavě a malátnosti z vydýchaného vzduchu nemluvě. Ve špatně větraných interiérech bují plísně, které navíc podporují vznik různých alergií.

Větrat při smogu?

Meteorologové například varují: při smogu nevětrejte vůbec. Ale někdy to nejde a toužíte po troše čerstvého vzduchu jak rybka po vodě. Při mírné smogové situaci můžete krátce vyvětrat, ale pak místnost několik hodin nepoužívejte. Musíte prostě počkat, až se “vpuštěné” škodliviny usadí a nebudou dráždit vaše dýchací cesty. Rozhodně ale sledujte meteorologickou smogovou předpověď a při opravdu vysokých koncentracích škodlivin to raději vydržte den bez větrání!

Jak větrat, když je venku spoustu smogu?
Autor: istock.com Jak větrat, když je venku spoustu smogu?

Další články do chladného počasí:

Jak rozmrazit sklo za minutu?

Jak rozmrazit přední sklo auta za méně než minutu? Máme geniální návod!

Co s padajícím sněhem?

Tající sníh na střeše: Co s ním, aby nikomu neublížil?

reklama

Článek je zařazen v: zdraví , zima , vzduch , epidemie , byt , okna , plísně , smog , větrání , jak větrat

reklama

Přečtěte si také