8. listopadu 2022 10:30
redakce Prima Living7 pokojových rostlin s léčivými účinky. Posílí imunitu, zaženou rýmu a pomohou i zvířatům
Všichni víme, že valná část pokojových rostlin je jedovatá. Najdou se ale i ty, které mají léčivé účinky. Po ruce tak můžete mít přírodní přípravky na akné nebo spáleniny či léky, které vám pomohou při nachlazení.
Kalísie
V našich obývácích můžeme pěstovat dva druhy této rostliny. Kalísie voňavá pomáhá při léčbě zánětlivých chorob a bude se nám hodit i při alergických reakcích. Používají se její fialové výhonky a listy. Výhonky jsou účinnější, listy ale zase můžeme konzumovat například v salátech.
Dalším pěstovaným druhem je kalísie plazivá. Ta zase pomůže našim domácím mazlíčkům. Využívá se jako doplněk stravy pro ptáky, plazy, želvy, morčata a králíky. Podporuje jejich imunitní systém.
Gotu kola
Pupečník asijský je u nás spíše známý jako gotu kola. Tahle zázračná rostlina původem z Číny poroste i v našich obývácích. Nejlépe vynikne jako převislá pokojovka. Listy a výhonky gotu kola fungují jako prevence demence, Azlheimerovy choroby a zapomnětlivosti, podporují soustředěnost a celkově posilují náš nervový systém.
Blahodárný vliv má gotu kola na náš organismus i ve chvílích vypětí. Rostlina snižuje stres, funguje i jako mírné sedativum. A tím léčivé účinky pupečníku nekončí. Působí antibakteriálně, hojí popáleniny, pomáhá zatáhnout jizvy a zvyšuje pružnost kůže. Funguje i jako prevence infarktu. Jedná se tedy o všestrannou léčivou rostlinu, která navíc může zkrášlit váš byt.
Rdesno vonné
Možná jste o něm slyšeli jako o vietnamském koriandru nebo pálivé mátě. Rdesno vonné zastane hned tři typy rostlin. Dá se pěstovat jako pokojovka, poslouží jako koření a ještě ke všemu i jako léčivka. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky a používá se na akné a různá onemocnění kůže.
Angínovník čínský
Netradiční rostlina z Asie má během léta krásné výrazné květy, v zimě se zase hodí její listy. Konečky mladých čerstvých listů se používají při léčbě angíny, ale pomohou i při obyčejném kašli, zahlenění nebo onemocnění hlasivek. Listy je ale potřeba žvýkat, nikoli polykat! Žvýkání by mělo probíhat jen třicet sekund a maximálně šestkrát denně.
Rýmovník
Pokojovka, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Zázračná rostlina pomáhá při nachlazení. Stačí její lístečky dát do nosu, když cítíte příznaky rýmy. Pomohou vás nachlazení zbavit se úplně nebo ulehčí jeho průběh. Rýmovník není nijak náročný na pěstování, snadno zapouští kořeny a bujně se rozrůstá. Když ho máte opravdu velikou úrodu, můžete z něj připravit sirup.
Moud purpurový
Příbuzný rýmovníku má spodní stranu listou nafialovělou, odtud pochází jeho jméno. Moud purpurový má podobné účinky jako rýmovník, během zimy dokáže zlepšit vzduch v suchých vytopených bytech. Má ale jeden problém. Není tak odolný jako rýmovník a jeho listy rychle ztrácejí na kráse.
Aloe vera
Oblíbená pokojová rostlina pomáhá při žaludečních obtížích a upevňuje náš imunitní systém. Pokud budeme využívat její dužinu, je potřeba odstranit slupku i tenkou vrstvu pod ní, které obsahují latex. Ten má silné projímavé účinky, takže by nám aloe nijak nepomohla. Aloe vera je také skvělá při popáleninách od sluníčka. Uklidňuje podrážděnou kůži. Stačí potřít šťávou, vytékající z uříznutého stonku, postižená místa.
Zdroj: J. Brookes, Příjemný život s květinami; https://www.homeincube.cz/znate-lecive-pokojovky-ktere-napomuzou-k-rychlejsimu-vyleceni-rymy-anginy-oparu-ci-popalenin/