reklama

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

Lenka Valjentová
21. října 2020
Cibule je zelenina naprosto nepostradatelná jak při vaření, tak i v lidové medicíně, kde se už po dlouhá staletí uplatňuje jako výborný domácí lék při chorobách z nachlazení, zejména pomáhá při kašli a rýmě, protože uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Chcete-li si ušetřit trápení s odřeným nosem od rýmy nebo škrábáním v krku a dusivým kašlem, sáhněte s důvěrou po obyčejné cibuli kuchyňské. Připravili jsme pro vás 7 léčivých receptů.
reklama

Cibule kuchyňská (Allium cepa) obsahuje vitaminy skupiny B, C a E, z minerálních látek železo, zinek, fosfor, draslík, hořčík, křemík či vápník. Z pohledu domácího léčení je v cibuli nejvýznamnější látka allicin s antibiotickým účinkem (je také v česneku) a flavonoidy, které působí jako přírodní antioxidanty. Allicin je fytocid, který brání růstu škodlivých mikroorganismů, a díky této látce dokáže cibule bojovat proti nemocem z nachlazení a celkově posilovat obranyschopnost. Zejména čerstvé cibuli jsou připisovány největší léčivé účinky.

Kromě toho, že cibule uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin, uleví taky při nadýmání, posiluje žaludek a střeva, zlepšuje chuť k jídlu. Cibule je dobrou prevencí proti křečovým žilám, hemoroidům a krevním sraženinám. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru i zlého cholesterolu v krvi.

Cibulový čaj proti kašli a rýmě

Ingredience

Postup

Cibuli nakrájíme na kolečka a spolu se zázvorem a hřebíčkem zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme zhruba 20 minut vyluhovat. Scedíme. Přidáme med.

Použití

Čaj pijeme teplý třikrát denně, zejména už při prvních náznacích kašle nebo rýmy.

Cibulová šťáva usnadňuje odkašlávání

Ingredience

Postup

Cibuli nasekáme najemno (nebo ji nastrouháme či nakrájíme na tenká kolečka) a posypeme cukrem. Necháme v chladu, až pustí šťávu.

Použití

Šťávu, kterou cibule pustí, užíváme několikrát denně podle potřeby po 2 lžičkách. Uleví při dýchání a usnadňuje odkašlávání. Cibulovou šťávu si nedáváme těsně přes spaním, protože by nás odkašlávání trápilo celou noc.

Cibulový med uleví při kašli

Ingredience

Postup

Najemno nakrájenou nebo nastrouhanou cibuli smícháme s kvalitním medem, uzavřeme ve sklenici a necháme jeden den (minimálně 12 hodin) v chladu.

Použití

Cibulový med užíváme každé 2 až 3 hodiny po 1 lžičce. Můžeme ho přidat také čaje.

Cibulovo-křenový med nauvolnění dýchacích cest

Ingredience

Postup

Křen a cibuli zalijeme vodou a pomalu přivedeme k varu, krátce (asi 2 minuty) povaříme. Sejmeme, necháme asi 15 minut chladnout, pak vmícháme med.

Použití

Užíváme užíváme třikrát až pětkrát denně 1 lžičku.Zapijeme sklenicí vody nebo vlažného čaje.

Vůně cibule pomůže při rýmě

Na rýmuplatívdechování „vůně“ čerstvě nakrájené cibule. Proti rýmě také pomáhá, když ve šťávě z rozkrojené cibule namočíme vatovou tyčinku a vložíme do nosu každé dvě hodiny.

Cibulový obklad proti bolesti v krku a dutin

Na tenká kolečka nakrájíme jednu cibuli, zabalíme pečlivě do utěrky nebo ručníku a nahřejeme. Obklad zcibule přiložíme na hrudník, krk či krční uzliny, zátylek nebo na čelo a necháme působit alespoň 20 minut. Obklad z cibule zmírňuje bolesti vkrku a zahlenění, přiložený na zátylek a čelo uleví při boleti hlavy a dutin.

Cibulové ponožky bojují proti nachlazení

Cibuli nakrájíme najemno nebo nastrouháme a rozložíme na dva bavlněné kapesníky. Látku cibulovou stranou přiložíme na chodidlo, natáhneme si ponožky a udržujeme nohy v teple nejlépe přes noc (minimálně dvě hodiny). Cibulový obklad můžeme také nechat prohřát (např. na radiátoru nebo na obrácené pokličce hrnce s vařící vodou) a teprve pak přiložit na chodidla.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama