návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě

Lenka Valjentová , Vydáno: 21.10.2020
Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě
Autor: istock.com Z obyčejné cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě
Cibule je zelenina naprosto nepostradatelná jak při vaření, tak i v lidové medicíně, kde se už po dlouhá staletí uplatňuje jako výborný domácí lék při chorobách z nachlazení, zejména pomáhá při kašli a rýmě, protože uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Chcete-li si ušetřit trápení s odřeným nosem od rýmy nebo škrábáním v krku a dusivým kašlem, sáhněte s důvěrou po obyčejné cibuli kuchyňské. Připravili jsme pro vás 7 léčivých receptů z babiččiny krabičky, které se dají připravit raz dva a je jen na vás, který vyzkoušíte: cibulový čaj, cibulovou šťávu, cibulový med nebo cibulové ponožky?

reklama

Cibule kuchyňská (Allium cepa) obsahuje vitaminy skupiny B, C a E, z minerálních látek  železo, zinek, fosfor, draslík, hořčík, křemík či vápník. Z pohledu domácího léčení je v cibuli nejvýznamnější látka allicin s antibiotickým účinkem (je také v česneku) a flavonoidy, které působí jako přírodní antioxidanty. Allicin je fytocid, který brání růstu škodlivých mikroorganismů, a díky této látce dokáže cibule bojovat proti nemocem z nachlazení a celkově posilovat obranyschopnost. Zejména čerstvé cibuli jsou připisovány největší léčivé účinky.

Cibule kuchyňská (Allium cepa) obsahuje vitaminy skupiny B, C a E,  z minerálních látek  jako železo, zinek, fosfor, draslík, hořčík, křemík, či vápník. Z pohledu domácího léčení je v cibuli nejvýznamnější látka allicin s antibiotickým účinkem (je také v
Autor: istock.com Cibule kuchyňská (Allium cepa) obsahuje vitaminy skupiny B, C a E, z minerálních látek jako železo, zinek, fosfor, draslík, hořčík, křemík, či vápník. Z pohledu domácího léčení je v cibuli nejvýznamnější látka allicin s antibiotickým účinkem (je také v

Kromě toho, že cibule uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin, uleví taky při nadýmání, posiluje žaludek a střeva, zlepšuje chuť k jídlu. Cibule je dobrou prevencí proti křečovým žilám, hemoroidům a krevním sraženinám. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru i zlého cholesterolu v krvi.

Krájení cibule ničí buňky, které vypouštějí dráždivý plyn

Proč při krájení cibule slzí oči? Může za to kyselina sírová

Krásná, šťavnatá a zdravá

Vlastní cibule je nejlepší. Návod, jak ji pěstovat

Cibulový čaj proti kašli a rýmě

Ingredience

Postup

Cibuli nakrájíme na kolečka a spolu se zázvorem a hřebíčkem zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme zhruba 20 minut vyluhovat. Scedíme. Přidáme med.

Použití

Čaj pijeme teplý třikrát denně, zejména už při prvních náznacích kašle nebo rýmy.

Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: cibulový čaj pijeme teplý třikrát denně, zejména už při prvních náznacích kašle nebo rýmy.
Autor: istock.com Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: cibulový čaj pijeme teplý třikrát denně, zejména už při prvních náznacích kašle nebo rýmy.

Cibulová šťáva usnadňuje odkašlávání

Ingredience

Postup

Cibuli nasekáme najemno (nebo ji nastrouháme či nakrájíme na tenká kolečka) a posypeme cukrem. Necháme v chladu, až pustí šťávu.

Použití

Šťávu, kterou cibule pustí, užíváme několikrát denně podle potřeby po 2 lžičkách. Uleví při dýchání a usnadňuje odkašlávání. Cibulovou šťávu si nedáváme těsně přes spaním, protože by nás odkašlávání trápilo celou noc.

Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: cibulová šťáva usnadňuje odkašlávání
Autor: istock.com Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: cibulová šťáva usnadňuje odkašlávání

Cibulový med uleví při kašli

Ingredience

Postup

Najemno nakrájenou nebo nastrouhanou cibuli smícháme s kvalitním medem, uzavřeme ve sklenici a necháme jeden den (minimálně 12 hodin) v chladu.

Použití

Cibulový med užíváme každé 2 až 3 hodiny po 1 lžičce. Můžeme ho přidat také čaje.

Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: cibulový med užíváme každé 2 až 3 hodiny po 1 lžičce
Autor: istock.com Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: cibulový med užíváme každé 2 až 3 hodiny po 1 lžičce

Cibulovo-křenový med na uvolnění dýchacích cest 

Ingredience

Postup

Křen a cibuli zalijeme vodou a pomalu přivedeme k varu, krátce (asi 2 minuty) povaříme. Sejmeme, necháme asi 15 minut chladnout, pak vmícháme med.

Použití

Užíváme užíváme třikrát až pětkrát denně 1 lžičku. Zapijeme sklenicí vody nebo vlažného čaje.

Křen je koření i lék: : Jak pěstovat český ženšen

Křen je koření a lék: Jak pěstovat český ženšen

Med v horkém čaji nemá žádné léčivé účinky? Vyvracíme 3 největší mýty o medu

Kdy dát med do čaje, aby neztratil léčivé účinky aneb 3 největší medové mýty

Vůně cibule pomůže při rýmě

Na rýmu platí vdechování „vůně“ čerstvě nakrájené cibule. Možná uroníme pár slz, ale pořádně nám to protáhne nos. Proti rýmě také pomáhá, když ve šťávě z rozkrojené cibule namočíme vatovou tyčinku a vložíme do nosu každé dvě hodiny.

Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: na rýmu platí vdechování „vůně“ čerstvě nakrájené cibule
Autor: istock.com Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: na rýmu platí vdechování „vůně“ čerstvě nakrájené cibule

Cibulový obklad proti bolesti v krku a dutin

Na tenká kolečka nakrájíme jednu cibuli, zabalíme pečlivě do utěrky nebo ručníku a nahřejeme. Obklad z cibule přiložíme na hrudník, krk či krční uzliny, zátylek nebo na čelo a necháme působit alespoň 20 minut. Obklad z cibule zmírňuje bolesti v krku a zahlenění, přiložený na zátylek a čelo uleví při boleti hlavy a dutin.

Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: na cibulové ponožky cibuli najemno nakrájíme nebo nastrouháme
Autor: istock.com Z cibule uděláte nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě: na cibulové ponožky cibuli najemno nakrájíme nebo nastrouháme

Cibulové ponožky bojují proti nachlazení

Cibuli nakrájíme najemno nebo nastrouháme a rozložíme na dva bavlněné kapesníky. Látku cibulovou stranou přiložíme na chodidlo, natáhneme si ponožky a udržujeme nohy v teple nejlépe přes noc (minimálně dvě hodiny). Cibulový obklad můžeme také nechat prohřát (např. na radiátoru nebo na obrácené pokličce hrnce s vařící vodou) a teprve pak přiložit na chodidla.

Mohlo by vás taky zajímat:

Česnek proti virům 5 starých domácích antivirových receptů z česneku

5 starých domácích receptů z česneku, které úspěšně pomáhají bojovat s viry

Česnek, cibule a křen: Obyčejná zelenina je super lék proti chřipce

Česnek bojuje s viry, cibule zabírá na kašel a křen zastaví rýmu. Zkuste tradiční léky z přírody

Nedejte podzimní rýmě šanci!

TIP: Zasaďte si do květináče rýmovník, na podzim vás zachrání od nachlazení

hřebíček

Zázračný hřebíček: Co si z něj vyrobit a jak ho využít v domácnosti?

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

Zázvorový sirup

ZÁZVOR: Jak připravit zázvorový sirup? Posílí imunitu a zatočí s každou nemocí

reklama

Článek je zařazen v: cibule jako lék , Cibule kuchyňská (Allium cepa) , cibule kašel rýma , cibulový čaj recept , cibulový čaj proti kašli , cibulová šťáva recept , cibulový med recept , cibulové ponožky , cibulový obklad , lidová medicína

reklama

Přečtěte si také