Nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě uděláte z obyčejné cibule

Cibule je zelenina nepostradatelná jak při vaření, tak i v lidové medicíně, kde se už po staletí uplatňuje jako domácí lék při chorobách z nachlazení, zejména pomáhá při kašli a rýmě, protože uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Chcete-li si ušetřit trápení s odřeným nosem od rýmy nebo škrábáním v krku a dusivým kašlem, sáhněte s důvěrou po obyčejné cibuli. Máme pro vás 7 léčivých receptů.

Léčivé účinky cibule

Z pohledu domácího léčení je v cibuli kuchyňské (Allium cepa) nejvýznamnější látkou allicin s antibiotickým účinkem (je také v česneku) a flavonoidy, které působí jako přírodní antioxidanty. Allicin je fytocid, který brání růstu škodlivých mikroorganismů, a díky této látce dokáže cibule účinně bojovat proti nemocem z nachlazení a celkově posilovat obranyschopnost. Proti kašli a rýmě doporučuji vyzkoušet cibulovou šťávu, čaj, med, dobré jsou také cibulové obklady nebo ponožky, říká bylinkář Martin Kolár a dodává: „Kromě toho, že cibule uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin, uleví taky při nadýmání, posiluje žaludek a střeva, zlepšuje chuť k jídlu. Cibule je dobrou prevencí proti křečovým žilám, hemoroidům a krevním sraženinám. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru i zlého cholesterolu v krvi. Zejména čerstvé cibuli jsou připisovány největší léčivé účinky.

Cibulový čaj proti kašli a rýmě

Ingredience

Postup

Cibuli nakrájíme na kolečka a spolu se zázvorem a hřebíčkem zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme zhruba 20 minut vyluhovat. Scedíme. Přidáme med.

Použití

Čaj pijeme teplý třikrát denně, nejúčinnější je zejména už při prvních náznacích kašle nebo rýmy.

Cibulová šťáva usnadňuje odkašlávání

Ingredience

Postup

Cibuli nasekáme najemno (nebo ji nastrouháme či nakrájíme na tenká kolečka) a posypeme cukrem. Necháme v chladu, až pustí šťávu.

Použití

Šťávu, kterou cibule pustí, užíváme několikrát denně podle potřeby po dvou lžičkách. Uleví při dýchání a usnadňuje odkašlávání. Cibulovou šťávu si nedáváme těsně přes spaním, protože by nás odkašlávání trápilo celou noc.

Cibulový med uleví při kašli

Ingredience

Postup

Najemno nakrájenou nebo nastrouhanou cibuli smícháme s kvalitním medem, uzavřeme ve sklenici a necháme jeden den (minimálně 12 hodin) v chladu.

Použití

Cibulový med užíváme každé 2 až 3 hodiny po jedné lžičce. Můžeme ho přidat také čaje.

Cibulovo-křenový med na uvolnění dýchacích cest

Ingredience

Postup

Křen a cibuli zalijeme vodou a pomalu přivedeme k varu, krátce (asi 2 minuty) povaříme. Sejmeme, necháme asi 15 minut chladnout, pak vmícháme med.

Užívání

Užíváme třikrát až pětkrát denně 1 lžičku. Zapijeme sklenicí vody nebo vlažného čaje.

Vůně cibule pomůže při rýmě

Na rýmu platí vdechování „vůně“ čerstvě nakrájené cibule. Proti rýmě také pomáhá, když ve šťávě z rozkrojené cibule namočíme vatovou tyčinku a vložíme do nosu každé dvě hodiny.

Cibulový obklad proti bolesti v krku a dutin

Na tenká kolečka nakrájíme jednu cibuli, zabalíme pečlivě do utěrky nebo ručníku a nahřejeme. Obklad z cibule přiložíme na hrudník, krk či krční uzliny, zátylek nebo na čelo a necháme působit alespoň 20 minut. Obklad z cibule zmírňuje bolesti v krku a zahlenění, přiložený na zátylek a čelo uleví při boleti hlavy a dutin.

Cibulové ponožky proti nachlazení

Cibuli nakrájíme najemno nebo nastrouháme a rozložíme na dva bavlněné kapesníky. Látku cibulovou stranou přiložíme na chodidlo, natáhneme si ponožky a udržujeme nohy v teple nejlépe přes noc (minimálně dvě hodiny). Cibulový obklad můžeme také nechat prohřát (např. na radiátoru nebo na obrácené pokličce hrnce s vařící vodou) a teprve pak přiložit na chodidla.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, vitalweb.czprirodnilecba, ziskejzdravi.cz


Přečtěte si také