Nejlepší domácí léky proti kašli a rýmě uděláte z obyčejné cibule
Cibule je zelenina nepostradatelná jak při vaření, tak i v lidové medicíně, kde se už po staletí uplatňuje jako domácí lék při chorobách z nachlazení, zejména pomáhá při kašli a rýmě, protože uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Chcete-li si ušetřit trápení s odřeným nosem od rýmy nebo škrábáním v krku a dusivým kašlem, sáhněte s důvěrou po obyčejné cibuli. Máme pro vás 7 léčivých receptů.
Léčivé účinky cibule
„Z pohledu domácího léčení je v cibuli kuchyňské (Allium cepa) nejvýznamnější látkou allicin s antibiotickým účinkem (je také v česneku) a flavonoidy, které působí jako přírodní antioxidanty. Allicin je fytocid, který brání růstu škodlivých mikroorganismů, a díky této látce dokáže cibule účinně bojovat proti nemocem z nachlazení a celkově posilovat obranyschopnost. Proti kašli a rýmě doporučuji vyzkoušet cibulovou šťávu, čaj, med, dobré jsou také cibulové obklady nebo ponožky,“ říká bylinkář Martin Kolár a dodává: „Kromě toho, že cibule uvolňuje hleny a pomáhá při zánětech dutin, uleví taky při nadýmání, posiluje žaludek a střeva, zlepšuje chuť k jídlu. Cibule je dobrou prevencí proti křečovým žilám, hemoroidům a krevním sraženinám. Snižuje krevní tlak, hladinu cukru i zlého cholesterolu v krvi. Zejména čerstvé cibuli jsou připisovány největší léčivé účinky.“
Cibule kuchyňská (Allium cepa) obsahuje vitaminy skupiny B, C a E, z minerálních látek železo, zinek, fosfor, draslík, hořčík, křemík či vápník. Zdroj: iStock
Cibulový čaj proti kašli a rýmě
Ingredience
Postup
Cibuli nakrájíme na kolečka a spolu se zázvorem a hřebíčkem zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme zhruba 20 minut vyluhovat. Scedíme. Přidáme med.
Použití
Čaj pijeme teplý třikrát denně, nejúčinnější je zejména už při prvních náznacích kašle nebo rýmy.
Cibulová šťáva usnadňuje odkašlávání
Ingredience
- 1 velká cibule
- 2–3 lžíce cukru
Postup
Cibuli nasekáme najemno (nebo ji nastrouháme či nakrájíme na tenká kolečka) a posypeme cukrem. Necháme v chladu, až pustí šťávu.
Použití
Šťávu, kterou cibule pustí, užíváme několikrát denně podle potřeby po dvou lžičkách. Uleví při dýchání a usnadňuje odkašlávání. Cibulovou šťávu si nedáváme těsně přes spaním, protože by nás odkašlávání trápilo celou noc.
Šťávu, kterou cibule pustí, užíváme několikrát denně podle potřeby po 2 lžičkách. Uleví při dýchání a usnadňuje odkašlávání. Cibulovou šťávu si nedáváme těsně přes spaním, protože by nás odkašlávání trápilo celou noc. Zdroj: iStock
Cibulový med uleví při kašli
Ingredience
- 1 větší cibule
- 3–4 lžíce kvalitního medu
Postup
Najemno nakrájenou nebo nastrouhanou cibuli smícháme s kvalitním medem, uzavřeme ve sklenici a necháme jeden den (minimálně 12 hodin) v chladu.
Použití
Cibulový med užíváme každé 2 až 3 hodiny po jedné lžičce. Můžeme ho přidat také čaje.
Cibulovo-křenový med na uvolnění dýchacích cest
Ingredience
- 1 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu
- 1 lžíce nadrobno nasekané cibule
- 6 lžiček medu (nejlépe lipového)
- 5–6 lžic vody
Postup
Křen a cibuli zalijeme vodou a pomalu přivedeme k varu, krátce (asi 2 minuty) povaříme. Sejmeme, necháme asi 15 minut chladnout, pak vmícháme med.
Užívání
Užíváme třikrát až pětkrát denně 1 lžičku. Zapijeme sklenicí vody nebo vlažného čaje.
Vůně cibule pomůže při rýmě
Na rýmu platí vdechování „vůně“ čerstvě nakrájené cibule. Proti rýmě také pomáhá, když ve šťávě z rozkrojené cibule namočíme vatovou tyčinku a vložíme do nosu každé dvě hodiny.
Cibulový obklad proti bolesti v krku a dutin
Na tenká kolečka nakrájíme jednu cibuli, zabalíme pečlivě do utěrky nebo ručníku a nahřejeme. Obklad z cibule přiložíme na hrudník, krk či krční uzliny, zátylek nebo na čelo a necháme působit alespoň 20 minut. Obklad z cibule zmírňuje bolesti v krku a zahlenění, přiložený na zátylek a čelo uleví při boleti hlavy a dutin.
Cibulové ponožky proti nachlazení
Cibuli nakrájíme najemno nebo nastrouháme a rozložíme na dva bavlněné kapesníky. Látku cibulovou stranou přiložíme na chodidlo, natáhneme si ponožky a udržujeme nohy v teple nejlépe přes noc (minimálně dvě hodiny). Cibulový obklad můžeme také nechat prohřát (např. na radiátoru nebo na obrácené pokličce hrnce s vařící vodou) a teprve pak přiložit na chodidla.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, vitalweb.cz, prirodnilecba, ziskejzdravi.cz