Bydlení

31. května 2017 06:00

redakce Prima Zoom

Vizitka vašeho bytu: Krásná a uklizená předsíň. Jak si ji zařídit?

Napadlo vás někdy, že neprávem opomíjená předsíň je vlastně společenským prostorem? Je to přece místo, kde se vítáte a loučíte s návštěvou.

Pamatujte, že…

předsíň je první a často i jedinou místností, kterou vaše návštěvy vidí. Je jen na vás, jaký uděláte dojem na přátele, ale i sousedy či pošťáka.

… rozházené boty po celé předsíni nejsou pěknou vizitkou. Proto si pořiďte dostatečně velký botník. Pro jednoho dospělého obvykle postačí prostor na 8–10 párů bot. Pro každé dítě pak počítejte určitě s místem na další 3–4 páry.

… pokud máte dostatek prostoru, umístěte do předsíně i malé křesílko a stolek. Zaručeně toto místo využijete! Pohodlně se posadit při obouvání šněrovacích botek bude paráda! Občas také potřebujete místo na podpis dokumentů zástupcům bytového družstva, poštovní doručovatelce nebo při odečtu plynu.

… předsíně většinou nemají okna. Proto nezapomeňte na kvalitní osvětlení a pomohou i skleněné výplně dveří. Každý kousek světla se počítá!

… na podlahovou krytinu jsou v předsíni kladeny vysoké nároky. Nejlépe se vám osvědčí keramická dlažba či linoleum. Velmi oblíbené je v posledních letech i praktické marmoleum. Vhodný je i laminát, disponující vysokým stupněm zátěže.

… drátěné věšáky i police jsou velmi módní a skvěle se hodí především do menších prostor. Působí velmi odlehčeným dojmem. Jsou však náročnější na udržování pořádku. Přemíra odložených věcí na nich nevypadá dobře. Ale pokud patříte k těm, kteří mají své věci pěkně vyskládané do komínků, pak jsou pro vás drátěné odkládací plochy jako stvořené.

… tradiční předsíňová stěna by měla sloužit k odložení vašich svršků jenom krátkodobě. Navršené kabáty, jeden přes druhý, vašemu bytu nesluší.

… při zařizování předsíně dobře zvažte, kolik v ní máte přirozeného světla. Světlejšími barvami nábytku i stěn předejdete tomu, aby vás při příchodu domů vítala ponurá místnost.

… zrcadlo je v předsíni naprostou nezbytností. Před odchodem z domova se potřebujeme trochu překontrolovat, jestli vypadáme k světu. A zrcadla také dokážou divy s malým prostorem předsíně. Zdánlivě místnost zvětší a prosvětlí.

Klasická předsíňová sestava. Foto: Alax

… pokud máte dostatek prostoru, pořiďte si šatnu. Taková obří skříň, do které vejdete, uložíte zde spoustu oblečení, vysavač i žehlicí prkno a pak za sebou pěkně zavřete, je k nezaplacení.

… tma ve skříni vám při vyhledávání vhodného oblečení dokáže pěkně znepříjemnit ráno. Pořiďte si šikovnou světelnou lištu do skříně. Pokud nemáte do skříně přívod elektrického proudu a nechce se vám složitě vedení převrtávat, na trhu jsou i malé lampičky na baterie.

Sim.sedl.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také