Bydlení

18. května 2017 06:00

Markéta Zídková

Vyladěná předsíň vnese energii do života, rozházené boty rozhodí i váš život

Předsíň dělá první dojem vašeho bydlení. Zařiďte si ji příjemně – jak? Tentokrát poradí odbornice na feng-shui.

Když vstoupíte hlavním vchodem do svého domova, co nejdřív upoutá vaši pozornost? Jsou to rozházené boty za dveřmi, ostrolistá rostlina nebo vás „vítají“ dveře na toaletu? Charakter vstupního prostoru má velký vliv na proudění energie a na to, jak se doma cítíte. Vchodovými dveřmi k nám totiž vcházejí nejen lidé, ale i energie. Čím volněji ji necháme tímto prostorem plynout, tím více jí bude přicházet i do našich životů. „Předsíň je malý prostor a stačí dodržovat pár pravidel, abyste si doma i v životě udrželi pozitivní naladění,“ říká Sylvie Martina Malíková, specialistka na feng-shui.

Co je to feng-shui?

Feng-shui je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase. Pokouší se nastolit harmonii v prostoru a umožnit nerušené plynutí energie čchi. Takovým prostorem může být například byt, dům, pracoviště, zahrada nebo město. (zdroj: Wikimedia Commons)

Přivítejte návštěvu

Doma se potřebujeme cítit bezpečně, proto by i předsíň by měla působit bezpečně, klidně a útulně. Je to vstup do našeho „hradu“, vítací prostor nejen pro návštěvy, ale i pro domácí obyvatele. Toto místo by mělo vyjadřovat: Vítej doma! Návštěvám napoví, v jakém stylu bude zařízený celý domov, ale může mít vliv i na to, v jaké atmosféře se bude odehrávat návštěva či jak se doma vyřeší nějaké jednání.

Do předsíně si dejte rostliny a zrcadla. Nikdy ale „mrtvé“ sušené květy a suché okrasné trávy.

Stavební i dekorativní materiál (dlažba, nábytek, doplňky, tvar zrcadla) vybírejte podle intuice nebo se poraďte s feng-shui odborníkem.

V předsíni by mělo být elektrické žluté světlo. Světelnost se nesnažte nahnat prosklenými dveřmi. Skleněné dveře nevytvářejí dostatečně silnou zábranu před případnými zloději.

Poházené boty? Ne!

„Není absolutně vhodné, aby v předsíni byly volně pohozené boty, na věšácích nahromaděné kabáty a další věci třeba na poličkách. Přináší to méně štěstí, vznikající chaos se pak posouvá dále a může skončit nevhodným hromaděním věcí a nepořádkem. Doma i v životě,“ varuje Sylvie Martina Malíková. Většinu věcí, které bezprostředně nepoužíváte, je lepší mít uložené ve skříni či v botníku.

Schodiště

„Na internetu je spousta nesmyslných informací o tom, že schody naproti dveřím odvádějí energii nahoru a tím vzniká neklid a nestabilita v životě. Nebo se tak oslabuje energie dolních místností. To by nejspíš znamenalo, že lidí bydlící v paneláku jsou v háji,“ pozastavuje se Sylvie. „Takže: schodiště a energii po něm proudící můžeme usměrnit zvonkohrou ve stropu, popřípadě kvalitními materiály použitými na schodnice, zábradlí a podobně. Osobně bych doporučila poradit se s feng-shui odborníkem.“

Pojdme si to vše projít v praxi: Specialistka na feng-shui Sylvie Martina Malíková nám okomentovala konkrétní předsíně:

Dveře ozdobte citlivě

V Česku je v posledních letech typické zdobit vstupní dveře sezonními přírodními doplňky. To Sylvie vítá. „Ideální jsou živé rostliny bez ostnů anebo kvalitní umělé. Tím se podpoří spojení přírody a interiéru a do života to přináší větší soulad.“

Pozor na keře s divokou růží a jiné rostliny s trny. Takto ostré energie pak vstupují i dovnitř, vytvářejí napětí a můžou vyvolat sousedské rozepře.

Více o Sylvii Martině Malíkové na www.interieryconsulting.cz

Ivana Králová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také