Bydlení

8. ledna 2015 04:40

Markéta Zídková

Vrazit nůžky do zásuvky? U chytré zásuvky Brio žádný problém

Na největším veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas se mimo jiné představila chytrá zásuvka, která pozná, zda jste zapojili spotřebič nebo do ní strčili prsty či nůžky.

Pokud máte malé děti nebo jste je měli, znáte to: většina nepoužívaných elektrických zásuvek je zaslepená, takže když si chcete nabít telefon nebo zapojit jiný přístroj, čeká vás klopotné vyndavání chrániče. To by do budoucna mohlo odpadnout. Na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas se tento týden představila chytrá zásuvka Brio stejnojmenné firmy, která rozezná, co se do ní právě dobývá. Dokáže tak poznat, že to jsou například dětské prstíky či psí čumák a výstupy zůstanou bez proudu.

Jak to celé funguje?

Klasická zásuvka má na výstupech napětí 220 V, i když do ní není nic zapojeno. Nevyužitá zásuvka Brio má na výstupech napětí 0 V. V zásuvce je zabudovaný mikroprocesor a senzor, který dokáže poznat, zda je do zásuvky připojena zástrčka elektrického spotřebiče nebo jiný předmět. Pokud se jedná například o nůžky, tužku, výstupy zásuvky zůstanou odpojeny. Naopak po zapojení zástrčky spotřebiče je na výstup zásuvky dodáno (řekněme testovací) napětí 24 V. V testovací fázi Brio zjistí odpovídající velikost odporu, z čehož si odvodí, zda se jedná o vhodný spotřebič, například lampu. Pokud zjistí, že se jedná o vhodný výrobek, přivede na výstupy regulérní napětí. Jinak zůstane zásuvka bez šťávy. Ačkoliv zásuvky Brio obsahují chytrou technologii, instalují se podle výrobce úplně stejně jako klasické zásuvky.

Vtipné na tom je, že celý projekt získává prostředky přes kickstarter, kde v prosinci 2014 vybral potřebnou částku na to, aby mohl pokračovat. První zásuvky by se měly začít prodávat na podzim tohoto roku.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky nůžky Las Vegas zásuvka veletrh Kickstarter spotřební elektronika

Přečtěte si také