Zahrada

18. června 2022 08:00

Lenka Valjentová

Zbavte se mravenců v zahradě, aby se nepřemnožili. Prostě je přestěhujte

Proč ve své zahradě nedopustit přemnožení mravenců? Bohužel chovají a chrání nebezpečné mšice. Ale na druhou stranu, hubí jiné škůdce. Takže co s nimi? Zapomeňte raději na drastické hubící přípravky a použijte selský rozum, spíše se je snažte jen usměrnit a přestěhovat. Způsobů existuje mnoho.

Na zahradě mravenci škodí zejména kvůli tomu, že mají podivnou chovatelskou zálibu, která zpravidla zahradníky nijak netěší – chovají mšice, protože rádi mlsají sladkou medovici, kterou mšice uvolňují na rostliny. O svoje stádečko mšic se pečlivě starají a udatně ho brání, nezaleknou se ani slunéček sedmitečných nebo škvorů. Proti mravencům nemá žádný jiný hmyz prakticky žádnou šanci, a tak jsou mšice před případnými dravci dobře chráněné a mohou škodit rostlinám.

V rámci prevence je dobré včas a pravidelně bojovat proti mšicím, protože mravenci se za mšicemi všude táhnou nebo si je sami na vhodná místa přesunují. Když ochráníte své rostliny před mšicemi, je to první a zásadní krok, abyste se zbavili mravenců.

Jak se zbavit mšic na zahradě bez chemie, se dozvíte zde.

Ovšem na druhou stranu mravenci žádné fatální škody na zahradě nezpůsobují, a proto sahat hned po radikálních řešeních není nutné. Navíc některé druhy mravenců jsou chráněné, konkrétně rod Formica. Takže co s nimi? Zapomenout na chemické hubící přípravky a spíše je jen usměrnit. Naše tipy vám je umožní odehnat, aniž byste se dopustili mravenčího masakru. Co ale zabere na jedné zahradě, na druhé nemusí, a tak můžete začít experimentovat.

Jak přestěhovat mraveniště

Mravenci si zakládají mraveniště zpravidla na těch nejnevhodnějších místech, často pod kameny a dlaždicemi, v zemi, ve stromech, v plodech, na terasách či ve skulinách zdí, obvykle tam, kde je teplo a sucho.

  • Jednoduchou, účinnou a osvědčenou strategií před přemnožením mravenců je pravidelné a důkladné zalévání místa s mraveništěm vodou. Mravenci nemají rádi vlhko, v mokru se jim nelíbí a za čas se přestěhují jinam. Mravenci mají rádi sucho, koneckonců i mraveniště si staví na místech, kde se nedrží voda.
  • Nevítané mraveniště zaklopte kameninovým květináčem, do kterého můžete dát slámu přelitou neslaným masovým vývarem a uzavřete odtokový otvor. Mravenci se do něj ochotně během zhruba týdne nastěhují a vy je pak nejlépe v noci nebo brzy ráno přeneste jinam. Kdysi se se k tomuto přesunu používaly morkové kosti a dobytčí lebky.

Co mravenci nesnášejí

Pokud nechcete, aby se na opuštěné místo nastěhovali noví mravenci, posypejte bývalé mraveniště buď kořením (černý pepř, chilli papričky, hřebíček), či nějakou aromatickou bylinou. Nebo ji na toto místo rovnou zasaďte. Generacemi osvědčené jsou levandule, máta, routa vonná, vratič nebo pelyněk brotan, který byl oblíbenou bylinou ve středověku a říkalo se mu boží dřevec. Zkusit můžete vysadit i česnek nebo cibuli. Tam, kde rostou aromatické rostliny, se mravenci usadí spíše sporadicky, protože je nesnášejí.

7 tipů, jak zatočit s mravenci v zahradě

  1. Citrony a pomeranče: Mravenci nemají rádi citrusy. Chcete-li vytvořit citrusový repelent, povařte kůru z šesti pomerančů a tří citronů v 1 l vody po dobu patnácti minut, nechte vychladnout. Pak rozmixujte a aplikujte směs na cestičky, kudy se mravenci pohybují.
  2. Mýdlový postřik: Připravte si vlastní mýdlový roztok z 1 lžičky mazlavého mýdla a několika kapek mátového, eukalyptového nebo tea tree oleje v 1 litru teplé vody. Nastříkejte ho na rostlinu s mravenci a kolem ní.
  3. Jablečný ocet: Smíchejte stejný díl vody a jablečného octa a směs nalijte do rozprašovače a postříkejte s ní mraveniště a všechny oblasti, kde se mravenci nacházejí. Mravenci vůni octa nesnášejí. Nebude to dlouho trvat a odstěhují se.
  4. Koření: Kolem mravenišť, kterých se chcete zbavit, nebo přes cestičky, kudy mravenci chodí, nasypejte mletou skořici, chilli koření, černý pepř, hřebíček či sušenou majoránku, tymián a rozmarýn. S velkou pravděpodobností by aroma koření mělo mravence vypudit.
  5. Křemelina: Zajímavým řešením je posypání mraveniště a míst, kde se vyskytuje příliš mnoho mravenců křemelinou. Nevýhodou této metody je, že křemelina (jedná o sypkou horninu) nesmí být mokrá, aby byla účinná, takže ji musíte po každém dešti nebo zalévání znovu aplikovat.
  6. Kávová sedlina: Lógr odpuzuje mravence díky specificky silnému aromatu a lehce abrazivní struktuře. Používá se podobně jako křemelina.
  7. Jedlá soda: Místa, kde se často se vyskytují, posypejte bílým práškem. Když tohle několikrát zopakujete, mravenci by se měli odstěhovat. Nepomůže-li to, smíchejte 10 lžiček jedlé sody s 10  lžičkami cukru a rozmíchejte v 1 l převařené studené vody.

Jak se zbavit mravenců na stromech

Když si všimnete mravenců na ovocných stromech, měli byste se pokusit zbavit se jich co nejdříve. Mohou výrazně poškodit plody, a časem dokonce i podrýt kořeny.

Proti mravencům na ovocných dřevinách je dobré preventivně pěstovat v bezprostředním okolí stromů a keřů levanduli a lichořeřišnici. Také zavěšení routy, vratiče nebo pelyňku brotanu ve větvích mravence odpuzuje. Vhodný je i mulč z listů rajčat nebo kapradí.

Zdroje: dengarden.comgardeningknowhow.com, cs.wikipedia.org, Zdravá zahrada (Helena Vlašínová)

Sdílejte článek

Přečtěte si také