návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Záclony, zuby, pes nebo tenisky: Jak věcem vrátit jejich původní bělost?

Vydáno: 14.05.2019
Na bílé tenisky platí jedlá soda a ocet
Autor: istock.com Na bílé tenisky platí jedlá soda a ocet
Bílá je barva sezony, o tom žádná. Jenže právě s její zářivou krásnou bývá často brzy konec. Bílé tenisky, košile nebo zářivě bílý úsměv. Ale také bílé záclony, podprsenka nebo bílý pejsek. Víte, jak vrátit vašim oblíbeným věcem jejich původní bělost? Máme pro vás několik „vybělovacích” triků, které můžete vyzkoušet.

reklama

Bílá toaleta

Záchody, prkénka nebo i vana či sprchový kout. Zkrátka koupelnová sanita. Koupili jste ji krásně bílou, jak zařídit, aby taková byla i nadále? Pokud se ve vaší záchodové míse objeví kámen a rez, máte dvě možnosti. Buď použijete drsnou dávku agresivní chemie, která nečistoty rozpustí, nebo na to půjdete s obyčejným octem. Ten je levný a ekologický. Nevýhodou je, že octová záchodová lázeň trvá zhruba 5 hodin a musíte nejprve ze záchodové mísy vybrat všechnu možnou vodu. Pak do záchodu vylijete několik balení octa a necháte poctivě působit. Můžete procesu pomoci i štětkou, ale po pár hodinách máte hotovo a mísa je jak nová.

Toaletu čistěte octem
Autor: istock.com Toaletu čistěte octem

Bílé tenisky

Pokud chcete vyčistit bílé látkové boty typu conversky, nejprve vyšněrujte tkaničky a pak jednejte. Namočte boty do studené vody a připravte si pastu z jedlé sody a octa (asi dva díly sody na tři díly octa). Nepoužívejte kovové předměty, jen plastové! Pomocí starého zubního kartáčku směs vmasírujte všude do obuvi a nechte působit. Pak boty opět opláchněte pod studenou vodou a následně je vyperte v pračce na nízkou teplotu. Nechte je usušit na vzduchu.

Jde to i bez chemie!

Ocet, jedlá soda, citron: Praktické tipy, jak uklidit domácnost bez chemie

Nejlepší tipy na úklid

Nejlepší osvědčené triky a tipy pro úklid

Kožené tenisky do pračky nedávejte, mohly by se poškodit! Na jejich čištění použijte Cif, mýdlo nebo bělicí zubní pastu, houbičku a trochu vody. Dejte si práci a boty jemně umývejte, dokud špína nepustí. Kůži pak ještě navoskujte, aby měla ochranu a lesk.

Na bílé tenisky platí jedlá soda a ocet
Autor: istock.com Na bílé tenisky platí jedlá soda a ocet

Bílé zuby

Bělicí zubní pasta to samozřejmě jistí. Stejně tak i drahé, ale účinné procedury v zubařském křesle. Pokud chcete domácí a šetrnější varianty, zkuste rozmačkané jahody, které v silné vrstvě nanesete na zuby. Pomáhá i citronová šťáva a jedlá soda, ale při pravidelném užívání mohou poškodit sklovinu, na to pozor! Ideálně je používejte jednou do měsíce. K bílým zubům vám pomůže rutina v podobě pasty s bělicím účinkem a absence barvících potravin, jako je čaj, káva, víno nebo čokoláda!

Jak udržet bílé zuby?
Autor: istock.com Jak udržet bílé zuby?

Bílá podprsenka

Pokud se vám nechce loučit se starou, zapranou, ale milovanou podprsenkou, dejte jí ještě jednu šanci v následující lázni! Do vody rozpustíte polévkovou lžíci jedlé sody, další lžíci pracího prášku a dvě lžíce soli. Podprsenku namočte do roztoku a nechte ji tam 15 až 30 minut. Pak ji pořádně opláchněte pod vlažnou vodou a nechte usušit – nikdy však na topení! Další ekologické způsoby praní najdete ZDE.

Podprsenky bělte jedlou sodou, práškem na praní a solí
Autor: istock.com Podprsenky bělte jedlou sodou, práškem na praní a solí

Bílé záclony

Jednou za čas vás to čeká. Zašedlé nebo zažloutlé záclony potřebují vyprat. Buď je hodíte od čistírny, nebo se na to vrhnete sami! Opět přichází na scénu jedlá soda, sůl a ocet. Udělejte z nich lázeň, do které záclony na půl dne namočíte a pak je pořádně vymácháte v čisté vodě.

Záclony perte v jedlé sodě, octu a soli
Autor: istock.com Záclony perte v jedlé sodě, octu a soli

Bílý pes

Pokud máte bílého psa, který začíná měnit barvu do šeda, hlavně ho nemáchejte v soli nebo jedlé sodě. Zvířecí pokožka je citlivá a patří na ni jen speciální psí šampon. V současnosti seženete i speciální šampony na bílá plemena, která vrátí vašemu milovanému špindírovi původní bílý kožíšek. 

Prodávají se speciální šampony šetrné k bílé srsti vašich mazlíčků
Autor: istock.com Prodávají se speciální šampony šetrné k bílé srsti vašich mazlíčků

ku

reklama

Článek je zařazen v: bělení , úklid , hygiena , pes , záclony , toaleta , záchod , ocet , jedlá soda , jistota

reklama

Přečtěte si také