Ekologické praní: Jak mít čisté a voňavé prádlo levně a bez chemie?
Vyprané na šedesát a s notnou dávkou chemického prášku, provoněné aviváží a prosušené v sušičce. Jedině takové prádlo je vyprané prádlo, shodla by se jistě většina hospodyněk. A odborníci v tom, že tento způsob praní je kopancem pro životní prostředí. A naše zdraví. Víte, jak prát zdravě a šetrně?
Pojďme se spolu trochu projít. Konkrétně do supermarketu, k regálu s pracími prostředky. Ocitáme se v hotovém ráji – každý si tu vybere! Je libo prášek či gel? Na barevné prádlo, černé, bílé? Máte v posteli vrcholového sportovce či dělníka? Žádný problém – tyto prací prostředky si s extrémně špinavým oblečení hravě poradí! Nezapomeňte přidat kapku aviváže pro omračující vůni. Nebo raději dvě. Jen si představte ten pocit, když na sebe oblečete perfektně čisté prádlo!
Výrobci pracích prostředků na nás zkoušejí líbezné slogany, jen aby v nás vyvolali potřebu, že zrovna jejich produkt je ten nejlepší pro nás.
Pračka plná chemie
Smutnou pravdou však je, že nás přesvědčují o koupi něčeho, co má hodně daleko ke zdravému praní. Většina běžně dostupných pracích prostředků jsou totiž vysokoprocentními „jedy“. Pro nás i matku přírodu.
Obsažené chemické látky mohou dráždit naši pokožku. S odpadními vodami se klouzají ven do oceánů. A pokud disponují „extra účinnými“ perličkami, je to mimořádný problém. Tyto miniaturní kuličky se totiž řadí mezi tzv. mikroplasty, které nezachytí sebelepší filtr. Vědci nedávno objevili mikroplasty v kohoutkové vodě. Tyhle divoké chemické koktejly se navíc v drtivé většině balí do plastů, které se v přírodě rozkládají stovky let.
Ekologické praní neznamená pouze ekologický prací prostředek. Protože nejde jen o to, čím perete, ale i jak perete.
Přinášíme vám 20 tipů, jak zeleně pucovat váš šatník:
Jak prát zdravě a šetrně
1) Krmte svou pračku do polosyta
Napěchovaný buben nebo dvoje trenky. Oboje přinese tentýž výsledek – totiž nevyprané prádlo. V prvním případě neproklouzne čisticí roztok všude, v druhém zase nevznikne tření potřebné pro odstranění skvrn.
2) Perte vlažně
Čím vyšší teplotní stupeň, tím větší výdej energie, a tedy ekologická stopa. Nešpinavé, ale pouze nošené oblečení stačí prát na třicet. U dětských plen či dámských hygienických pomůcek naopak pračku „rozpalte“. Choroboplodné zárodky totiž umírají od šedesáti stupňů Celsia.
3) Zatočte se skvrnamiokamžitě
S časem skvrny zrajou a sílí. Nebudete-li jednat hned, můžete se s vaší potřísněnou garderobou rozloučit.
Na odolné skvrny platí žlučové mýdlo. Nezvládli jste osmou deci červeného a vaše tričko vypadá jako bitvě? Alou pro sůl – červený terč půjde lépe dolů, pokud ho posolíte. Skvrnu od trávy zase vyzmizíkujete octem.
Okamžité praní skvrn má ještě jednu ekologickou výhodu: ušetříte energii, protože nebudete muset zapínat pračku na vysoký teplotní stupeň.
4) Perte a sušte v jeden den
Buďte liška mazaná a využijte zbytkového tepla v pračce a sušičce!
5) Oblékejte se podle diktátu matky přírody
Zahalte svoje tělo do přírody. Materiály pocházející z rostlin a živočichů prospějí vaší pokožce i sebevědomí.
Při praní se do odpadních vod vměšují mikrovlákna z oděvů. Ta přírodní se sama zkompostují, takže je to eko výhra. Přírodní materiály se pyšní ještě jednou předností – na rozdíl od umělotin nechávají na pokoji statickou elektřinu. Nezpotíte se tedy při odlepování sukně od punčoch.
6) Přemalujte duhu v šatníku
Červenou sukni, žlutý top a brčálově zelené punčochy jen těžko spárujete pro hromadné praní. Definujte svůj styl a vyhněte se poloprázdné pračce i potenciálnímu obarvení prádla.
7) Volte materiály, co snadno udržují
V tom je zlatá džínovina. Ta by se totiž neměla prát vůbec – rychle pozbývá kvality. Džíny vyvětrejte a případné skvrny lokálně vyčistěte. Anebo je vydezinfikujte mrazákem. Bez legrace. Se snadno udržitelnými materiály se vyhnete častému praní v ruce a zbytečným únikům vody a energie.
8) Perte, jen když to hoří
Pokud se vaše dítě vyválelo v bahně nebo po vás mrsklo lžíci s červenou řepou, není se o čem bavit. Jindy ale nemusíte prát vůbec. Třeba v zimě, kdy se tolik nepotíme. Blůzu, v níž jste osm hodin seděly na kancelářské židli, proto bohatě stačí vyvětrat.
9) Větrejte své ložní prádlo
Podle Bey Johson, bezodpadové revolucionářky a autorky knihy Domácnost bez odpadu, netřeba povlečení tak často prát, pokud ho budete pravidelně větrat.
10) Nechte živly, ať suší za vás
Slunce a vítr – nejlepší přátelé prádla. Suchého a voňavého.
11) Dejte aviváži propustku
Době avivážové odzvonilo. Je tu éra bezodpadová a s ní návrat k jednoduchému. Geniálně jednoduchému. Jako je třeba čerstvý vzduch namísto aviváže. Tuhle vůni nenahradí nic. A ještě je zadara! O ušetřených energiích nemluvě.
12) Odlehčete svůj šatník…
… a vraťte do něj jen ty kousky, které si vezmete alespoň třicetkrát na sebe. A které lze spárovat minimálně se třemi kusy dalšího oblečení. Proč? Méně oblečení, méně časté převlékání.
13) Vytrvejte při hledání ekologického pracího prostředku
Nezáleží jen na typu prášku. Zdali prádlo bude čisté a kvalitní tak, jak jste ho do bubnu vložili, záleží na tvrdosti vody, typu skvrny, materiálu, barvě a typu pračky. Vytrvejte v hledání vašeho pracího šampióna.
14) Nakupujte bez obalu
Co nevyrobíte doma, kupte do vlastní nádoby. A co nekoupíte do vlastní nádoby, pořiďte v papíru. Pozor na sypké prací prášky v papírové krabici. Na kartonu zevnitř často parazituje tenká plastová fólie.
15) Nechte si oblečení z čistírny dovézt před práh
Co vyžaduje speciální čištění v čistírně, si nechte přivézt. Jedno auto vyprodukuje menší uhlíkovou stopu než x vozidel mířících do čistírny.
16) Propadněte voňavým pomocníčkům
Nadrcená levandule v látkovém pytlíčku vyzraje na milion aviváží. Vůní i ekologickou stopou.
17) Utírejte chytře
Setřete omáčku z podlahy omyvatelným hadříkem. A ne utěrkou, protože je po ruce. Tímto způsobem se vám naplní pračka v cuku letu.
18) Vychytejte noční proud
Zjistěte si, v jakých hodinách putuje do vašeho domu levnější elektřina, a využijte toho. Bude z toho profitovat nejen vaše peněženka, ale i životní prostředí.
19) Nechte plasty být
Plast je past. Tak zní slogan kampaň organizace Greenpeace, ale není to nic než čirá pravda. V podstatě všechny konvenční prací prostředky se halí do plastů. Ty se v přírodě rozkládají stovky let. Přesněji se rozpadají na malé, menší částečky. Až úplně na ty nejmenší, tedy jmenované neřády mikroplasty.
20) Vyrobte si vlastní prací prostředek
Prohledejte staré knihy pro hospodyňky po vaší babičce nebo se jednoduše podívejte na internet a vyrobte si vlastní ekologické prostředky na praní. Budou stejně tak účinné jako ty chemické a drahé z obchodu, a kromě ušetřených financí jimi ani nezatížíte přírodu.