Bydlení

9. března 2015 09:21

Markéta Zídková

Vyhrajte nad špínou skoro zadarmo: Recept na domácí čističe z pomerančů i rozmarýny

Uklízet jde bez složitých přípravků za spoustu peněz.

Alena Thomas je žena, která se rozhodla, že už nebude nakupovat nefunkční přípravky do domácnosti v obchodech. Vyrábí si své vlastní a o recepty na ně se teď podělí i s vámi.

Za přípravky do domácnosti utratíme měsíčně několik set korun, ať už kupujeme čistič do koupelny, do toalety nebo na mastnotu v kuchyni. Tyto lahvičky a spreje jsou ale plné chemie, při kontaktu s kůží ji nejen nepěkně vysuší, ale mohou ji i poleptat. Nesvědčí nám ani výpary se vypařující. Ale asi nejhorší je skutečnost, že tyto chemikálie často nefungují.

Alena Thomas se proto rozhodla, že už nebude zbytečně utrácet. Tedy, abychom byli přesní, nejprve ji k tomu dohnaly okolnosti, později udělala z nevýhody svou přednost a doma si vyrábí téměř vše. „Začalo to, když jsem se z ničeho nic ocitla sama s třemi dětmi a minimem finančních prostředků na chalupě, daleko od obchodů a civilizace všeobecně. V té době jsem usoudila, že by bylo dobré poradit si sama, a začala jsem vymýšlet, jak na to,“ popisuje Alena své začátky..

Dnes už maminka tří dětí dokáže připravit a namíchat domácí kosmetiku, léky, ale i přípravky do domácnosti. Jejím cílem bylo představit 365 věcí, které si můžete udělat doma sami. O své recepty a zkušenosti se dělí na blogu www.home-made.cz a také vydala knihu Děláme si to doma sami. V současné době připravuje další díl. Dnes vám Alena poradí, jak můžete s pomocí přírodních prostředků uklidit domácnost.

Recept na domácí odstraňovač vodního kamene

Ty skoro bílé fleky na umyvadle, zrcadle či ve sprchovém koutu hodně lidí dohánějí k šílenství. Drhnete je a drhnete, ale jejich odstranění se stejně nedaří. Zkuste to přírodní cestou, budete překvapeni.

Budete potřebovat:

300 gramů kyseliny citronové

1/2 litru vody

láhev s rozprašovačem

Ohřejte vodu a rozpusťte v ní tolik kyseliny citronové, kolik půjde. V jednu chvíli bude roztok nasycený a látka se rozpouštět přestane. Pak přelejte do lahvičky s rozpračovačem a je hotovo.

Domácí univerzální antibakteriání čistič z pomerančových slupek

Na čištění veškeré špíny v domácnosti je skvělý ocet, jsou ale lidé, kterým jeho zápach vadí. Octosmrad však můžete jednoduše eliminovat pomerančovou kůrou, kterou necháte macerovat tři měsíce ve vlastní šťávě.

Vznikne tak univerzální antibakteriální čistič, který báječně voní. V rozprašovači používejte na čištění povrchů čehokoli v koupelně i kuchyni.

Budete potřebovat:

pomerančové slupky

vinný ocet

zavařovačku

kávový filtr

lahev s rozprašovačem

Pomerančové slupky dejte do zavařovací sklenice (můžete postupně, vždy když sníte pomeranč) a zalijte octem. Nechte macerovat 3 měsíce. Dvakrát za týden, nebo jak si vzpomenete, protřepte. Po třech měsících přelijte přes kávový filtr do lahve s rozprašovačem.

Domácí tekutý písek – abrazivní prostředek s rozmarýnkou

Univerzální čistič už jsme si představili, občas ale potřebujete něco silnějšího. Zvlášť když je špína zažraná a skvrna nejde dolů. Vyzkoušejte domácí tekutý písek, který připravíte za chvilku.

Budete potřebovat

1 díl domácího gelu na praní (O tom jsme psali ZDE: Vyrobte si doma: Levný a ekologický prací prášek nebo gel)

1 díl jedlé sody

pár kapek éterického oleje s vůni rozmarýny

Do domácího gelu na praní postupně přidávejte jedlou sodu tak, až vytvoříte směs hustotou podobnou cukrové polevě na perníčky. Přikápněte rozmarýnku, která působí antibakteriálně, fungicidně, antisepticky (takové přírodní Savo). A máte hotovo.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také