1. června 2018 06:00
Tereza JavorováVyrážíte na chalupu? Nedejte šanci zlodějům a zabezpečte svůj byt!
Může se to stát i vám a vykradou vás. Není to nic příjemného, a pokud se nechcete nechat jen tak vybílit, zkomplikujte zlodějům “práci”, jak to jen nejvíc půjde! Díky našim tipům uchráníte svůj domov před nevítanými hosty.
Samozřejmě, že když je zloděj organizovaný “machr” a vyhlédne si vás, tak vám byt vybílí i přes napojení na pult centrální ochrany. Nicméně nejvíce je zlodějů průměrných a náhodných a ty můžete zkusit odradit s našimi tipy. Ano, i oni je znají, ale určitě si dvakrát rozmyslí, než se vydají zrovna k vám.
Pokud opouštíte domov na více než jeden den, dodržujte tato pravidla a zabezpečte se!
1) Pozor na sociální sítě
Máte ve zvyku postovat, kde se právě nacházíte, co děláte a jak dlouho tam budete? Tak to je přímo perfektní informační kanál pro všechny zloděje. Ještě dejte klíč pod rohožku a nasmažte jim řízky. Prostě si zvykněte své zážitky sdílet až po návratu domů, jinak se můžete dočkat nemilého překvapení.
2) Pořiďte si pořádné dveře
Zní to trochu legračně, ale je to tak. Pokud se náhodný zloděj setká s bytelnými bezpečnostními dveřmi, které mají několik komplikovaných zámků a navíc samy o sobě připomínají trezor, máte větší šanci, že ho to odradí a půjde na lov jinam.
Dobré zámky se vyplatí. Foto: istock.com
3) … a na ně zámek
Máte li bezpečnostní dveře, budou pro vás samozřejmostí kvalitní zámky. Klasické cylindrické vložky se vyrábějí ve čtyřech bezpečnostních třídách, kdy 1. stupeň znamená zcela obyčejnou vložku a 4. stupeň špičkový výrobek z tvrdých kovů. Pro vchodové dveře v bytovém domě stačí stupeň tři.
4) Fingujte přítomnost
Jsou to triky, které zná každý zloděj, ale stejně si nemůže být jistý, jestli jste doopravdy pryč. Pověste na šňůru do oken prádlo, nechte rozsvícenou lampu v pokoji, takže až se zešeří, bude to vypadat, že jste doma. Nechte sousedku vybírat pravidelně schránku a rozsvítit jinou lampičku. Zavřete ale všechny větračky a balkon, tudy by mohly přijít potíže.
Mějte přehled o tom, co se děje u vás doma. Foto: istock.com
5) Investujte do oken
Hodit se vám budou rolety i nerozbitné okenní fólie. Rolety se nedají prokopnout ani prorazit a k jejich výhodám patří tepelně izolační vlastnosti zabraňující v zimě únikům až 90 % tepla.
Skla oken opatřete bezpečnostní fólií, která zabrání jak prohození předmětů, tak i znesnadní vniknutí do objektu. Výhodou fólie oproti mřížím je její nenápadnost, ale i bytelná mříž poberty trochu odradí od činu, přece jen by ji museli zdolávat.
Foto: istock.com
6) Kamery a čidla
To už je dražší legrace, ale pokud si svého příbytku a jeho obsahu ceníte, pak se vyplatí. Někdy mají lidé jen blikající maketu kamery, ale samozřejmě nejúčinnější bude opravdový a sofistikovaný systém napojený na pult centrální ochrany. Pořiďte si také čidla, která reagují na pohyb. Ta se umísťují do prostoru, aby měla co největší přehled, a kromě pohybu zaznamenávají i změnu teploty a slouží i jako požární hlásič.
Jak uchránit domov před vloupáním? Foto: istock.com