Bydlení

16. února 2018 06:00

Adéla Skřivánková

Z korku nemusí být jen zátka v lahvi vína. Pozvěte tento unikátní materiál do interiéru

Korek je tvárný, pružný a lehký. A zvláštní! Rozhodně neunikne zvědavým pohledům vašich návštěv. Zkuste z něj nejen podlahu, ale i nábytek nebo doplňky. Poradíme vám, jak tento skvělý materiál použít u vás doma nejen jako zátku od vína nebo dětskou nástěnku.

Pokud se chcete v interiérových trendech držet přírody, ale zároveň toužíte po něčem neobvyklém, zkuste se zamyslet nad korkem. Materiálem, ze kterého máme nejčastěji špunty v lahvích vína nebo nástěnky. Dejte mu však šanci! Kromě podlah proniká korek i do nábytkového designu a nevede si špatně!

Pro alergiky, děti i seniory

Korek dokáže velice dobře kumulovat teplo a také odhluční, proto je vhodný do všech domácností, které mají být teplým ahřejivým místem a hodí sedo prostor, které je třeba co nejvíce odhlučnit. Podlahové krytiny s korkem mají dnes mnoho podob, které jiné podlahy neumožňují. Jsou použitelné kdekoli v bytě od kuchyně po koupelnu.

Z korku nemusí být jen školní nástěnky! Foto: istock.com

Olejované korkové podlahy mají nejpřirozenější vzhled, jsou také nejteplejší, zmírňují tlak na nohy, klouby i záda a předchází zranění při pádu. Kromě toho má taková korková podlaha i antibakteriální vlastnosti, což jistě ocení astmatici a alergici.

Pozor na slunce

Korková podlaha má ale své limity. Především v dekorativní rovině je škála vzorů a barev omezená. Moc se nekamarádí se slunečním světlem, původní barva po pár letech vezme za své a hodí se do žluta. Moc nepotěší ani váš rozpočet, korková podlaha je docela drahá.Jak využít korek v domácnosti? Foto: istock.com

Ekology nadchne!

Není to úplně obvyklá záležitost, ale zaryté ekology okouzlí korek jako materiál dokonale šetrný k přírodě. Korkovníky, ze kterých se korek získává, nejsou ani poráženy, pouze “svlékány“ z jedné vrstvy kůry a ta zase doroste. Kmen stromu se pouze jednou za 9 let oloupe, strom se tak nepoškodí a za dalších 9 let se může proces opakovat. Přičemž platí, že čím starší kůra, tím kvalitnější korek. Ty nejkvalitnější jsou až 30 let staré.

Korek je dokonale šetrný k přírodě., Foto: istock.com

Zkuste začíst maličkostmi

Pokud nechcete hned celou podlahu, začněte třeba s kusovým nábytkem. Korková nábytek rozhodně není nijak masivní, naopak je příjemně lehký aje sním jednoduchá manipulace. Zkorku se dá vytvarovat prakticky cokoliv! Od nábytku po dekorativní předměty, nebo kancelářské pomůcky.

Vypadá stylově, a přitom velmi přirozeně. Foto: istock.com

(ku)

Další články:


Přečtěte si také