Bydlení

25. července 2014 06:00

Markéta Zídková

Základní pravidla, jak vybrat venkovní rolety a žaluzie

Kdo byl někdy ve Středomoří, ví že ani jedno okno se neobejde bez venkovních okenic. Ty nejsou pro Českou republiku moc typické, mnohem lépe se sem hodí venkovní rolety či žaluzie.

Na léto se těšíme z mnoha důvodů, třeba že si užijeme hodně sluníčka. Něco jiného je ale vyhřívat se slunečními paprsky někde u vody a něco mnohem méně příjemného je potit se doma, když nám sluneční žár přes okna roztápí domácnost. Existuje více řešení, jak mnohdy nepříjemné horko zmírnit. Z těch mechanických se dnes podíváme na přímé venkovní zastínění oken.

Tím, že mezi sklo svého okna a sluneční žár postavíte překážku, okenní sklo se vám nerozehřeje a nepřenáší tak teplo dovnitř do místnosti. Tu nemá co rozpálit a vy si tak v létě můžete užívat v klidu domova příjemné chladnější klima.

Klasické vnitřní žaluzie asi nemusíme představovat. Setkal se s nimi snad už každý z nás, a to ať v podobě svislých látkových pruhů, nebo vodorovných lišt. Jsou cenově dostupné a rychle se montují. Mnohem účinější ovšem je, pokud takové zastínění umístíte vně okn.

Nechme stranou pergoly (tedy konstrukce vně domu) a markýzy (to jsou takové stříšky, které vytáhnete před okno). U přímého vnějšího zastínění oken máme v dnešní době na výběr ze dvou variant: buď se rozhodneme pro žaluzie nebo rolety. Pak už se můžeme řídit podle toho, co se nám líbí, jak moc to má být stabilní a bezpečné. Navíc si můžete vybrat mezi ručním ovládáním, nebo za vás práci obstará malý, tichý a ukrytý motor.

Vnější rolety neboli roletiový pancířVšichni je známe jako ochranu na výlohách obchodů. Podobné (v principu) si můžete pořídit i vy. Roletový pancíř, jak se nazývají dohromady nad sebou umístěné lamely, můžete vyrolovat do schránky umístěné nad oknem. Pospojované plastové, nebo hliníkové lamely jsou pak upevněny v postranních lištách.

Venkovní žaluziePodobně jsou k fasádě a oknu uchyceny i venkovní žaluzie, ty mohou být i dřevěné. Fungují na stejném principu jako ty vnitřní. Můžete si jejich lamely natočit, jak budete potřebovat, takže i přesto, že uvidíte ven, slunce vám nerozpálí podlahu a nábytek a navíc ještě přitom v klidu otevřete okno a vyvětráte si.

Obě možnosti venkovního stínění skýtají nejen výhodu maximálního zastínění před sluncem, ale i před silně nepříznivým počasím, takže vaše okna přímo chrání třeba před kroupami apod. Životnost oken se tak prodlužuje.

Výhody ovšem zastíněním, ochranou oken a tepelně izolačními vlastnostmi nekončí. Rolety navíc dokáží také bránit pronikání hluku do místnosti. Venkovní žaluzie to umí poněkud méně, nejlépe když mají zcela sklopené lišty. Pokud použijete takové zakrytí oken třeba pro ložnici, neprobudí vás už ani první sluneční paprsky těsně po páté ráno, ani projíždějící popeláři.

A jednu oceňovanou výhodu si přiblížíme na závěr. Venkovní rolety mohou zvýšit bezpečnost vašeho domova, nebo chaty. Ty odolnější typy s motorickým vysouváním a spouštěním totiž nedovolí zloději jejich nadzvednutí a navíc je možné si je objednat i s uzamykáním.

Vnější zastínění oken znamená sice o něco vyšší výdaje, než pořízení pouhých vnitřních žaluzií, či použití vnitřního látkového stínění, ale výhody venkovních rolet a žaluzií oceníte už při prvním opravdu velmi horkém dni, krajně agresivním nepříznivém počasí, či v místech, kde byste rádi chránili svůj majetek.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také