Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Základní pravidla správného sezení aneb Zařizujeme pracovnu

Nejen u sexu je důležité střídat polohu. Pokud nechcete, aby vás ze sedění bolela záda, hýbejte se.
Vydáno: 21.11.2014
Správné sezení
Správné sezení Autor: profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Musíte-li trávit u počítače notnou část dne, víte, o čem je řeč. O rozbolavělých zádech, hlavě i očích. Pokud tedy sedíte značnou část dne na židli, musíte si své pracovní místo zařídit tak, abyste při práci netrpěli. Navíc je třeba dodržovat jistá pravidla. Jaká? Čtěte dál.

Jak na správné sezení

Každých nejméně třicet čtyřicet minut si udělejte kratinkou pauzu, pár kroků, protahovacích cviků. Pokud to nejde, můžete nenápadně zakroužit rameny, na chvíli si stoupnout. Zařiďte si své pracoviště tak, abyste nedosáhli na vše ze židle a byli nuceni vstát.

Sezení nemusí bolet

Posaďte se – pan Židle přichází

Několik základních úhlů pro správné sezení

Vzpřímený sed: sedněte si pořádně na celý zadek, nekrčte nohy pod sebe, naopak vnitřní úhel v koleni by měl být 90° stupňů (či malinko více) a celá chodidla opřete o podlahu. Přední hrana židle by vás zespodu neměla tlačit do stehna. Ramena táhněte uvolněně vzad, bradu lehce tlačte do hrudní jamky a dozadu. Pozor, nesprávné držení hlavy, je velmi častým problémem, hlava vám uteče dopředu a máte ztuhlou šíji.

Sesuňte se v židli: když už vás začnou bolet záda, opřete se celými zády do opěradla nebo se sesuňte v židli (tzv. relaxační poloha). Sice tak ochabnou zádové svaly, ale uvolníte si šíji a bedra. Je to vhodný doplněk vzpřímeného sedu.

Knoll MR Chaise Longue je jednou z raných Miesových prací, při nichž se úspěšně pokusil nově interpretovat designové prvky nábytku z 19. století

Kde se vzala dlouhá židle

Podle jednoho britského výzkumu strávíme až 36 let dospělého života sezením. Každý den si odsedíme 14 hodin a 28 minut. Ale i kdyby to bylo jen osm hodin u počítače v práci, není divu, že si většina z nás stěžuje na migrény, ztuhlou šíji či bolesti v bedrech.

Ruce: Paže a předloktí by měly svírat 90° stupňů, zápěstí by měla být v prodloužení předloktí, tedy neohýbat se u klávesnice nahoru. Proto byste měli mít klávesnici i myš na výsuvné desce pod stolem a použít podložku pod zápěstí, jinak se vám paže brzy unaví a zápěstí hrozí syndrom karpálního tunelu.

Umístění monitoru: Pořiďte si držák na monitor, pokud ho postavíte pouze na pracovní desku stolu, budete si přetěžovat krční páteř. Horní okraj obrazovky by měl být ve výšce očí, případně dejte do této výšky střed obrazovky, pokud se na ni většinou díváte. Vzdálenost monitoru od očí je minimálně 50 cm, tedy větší než vzdálenost papíru při psaní a čtení.

Klekačka

Klekačka vám bezkonkurenčně nejlépe zajistí optimální držení pánve, což je jeden ze základních předpokladů správného držení páteře. Nicméně sedět na ní musíte pořád v jedné poloze a nemůžete se opřít, proto je klekačka spíše alternativou než pozicí na celodenní práci.

Toto není hudba budoucnosti, ale současná promyšlená skládací židle Leaf (list), využívající dostupné moderní materiály

Nejtenčí složená židle je tlustá 2 centimetry

Sezení na míči

Nespornou výhodou míče je, že sezení na něm je nestabilní, což vás nutí aktivovat svalstvo hlubokého stabilizačního svalového systému podél páteře. Narovnáte záda, správně podsadíte pánev. To je ovšem dosti náročné, proto na něm nevydržíte sedět správně dlouho. Míč může mít ve vaší pracovně/kanceláři místo jako alternativa na pár minut a možnost relaxace a protažení.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Dům je v životní velikosti

V centru Londýna se pomalu rozpustil dům z vosku

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) lidově zvaná lampionky má krásné oranžové plody i oplodí, které lze usušit a použít jako dekoraci.

Tipy na jednoduché dekorace z mochyně

Dům jistí ocelové skoby

Žili byste v domě, který visí na hraně útesu?

Článek je zařazen v:
Reklama