Proti pocení z bylinek nejlépe zabírá šalvěj. Zkuste čaj, kapky nebo koupel

Nejen v letních vedrech umí přílišné pocení hodně potrápit. Nejznámější bylinkou účinnou v boji proti pocení je bezpochyby šalvěj lékařská. Zkuste čaj, kapky a koupel. Tahle rychlá šalvějová kúra účinkuje už za zhruba dvě hodiny a dokáže zmírnit pocení až o polovinu. A to už je znát!

Pocení v horkých letních dnech je přirozený proces, který v lidském těle funguje jako důležitý termoregulační nástroj. Pocení je zdravé, ochlazuje a čistí tělo. Ovšem přiznejme si, že to není nic příjemného, když z nás leje pot a připadáme si jako něco mezi vodníkem a slanečkem. Dokážou pocení efektivně řešit i některé léčivé bylinky? Na to jsem se zeptala bylinkáře Martina Kolára.

„Samozřejmě, že některé rostliny umí s pocením pomoci, například přeslička rolní, jasan ztepilý či vřes obecný, ovšem nejznámější a taky nejúčinnější bylinkou v boji proti přílišnému pocení je šalvěj lékařská (Salvia officinalis), oblíbená a hojně využívaná léčivá rostlina už od antiky. Kromě nejznámějších účinků protizánětlivých a antibakteriálních taky snižuje vylučování potu, takže v lidovém lékařství je v tomto směru bezesporu jedničkouŠalvěj lékařská se používá k léčebným účelům čerstvá i sušená, přičemž šalvěj správně usušená má silnější účinky než čerstvá!

Jak šalvěj proti pocení používat

Já doporučuji popíjet během veder dne studený šalvějový čaj (nálev), nebo si můžeme do jakéhokoli nápoje dvakrát denně přidat deset kapek šalvějové tinktury. Lihový výluh se hodí taky na potírání dlaní, podpaží a dalších míst na těle, kde je nejvíc potních žláz. Skvělé účinky má taky večerní osvěžující a uklidňující koupel se šalvějí. Tahle rychlá šalvějová kúra účinkuje už za zhruba dvě hodiny a dokáže zmírnit pocení až o polovinu. A to už stojí za vyzkoušení.

Nakonec ještě jedna moje zkušenost: Komu se v horku nadměrně potí ruce, jako rychlá pomoc obvykle velice dobře zafunguje dát si do dlaně a žmoulat několik sušených lístků šalvěje v látkovém sáčku nebo zabalené v kapesníku.

Nežádoucí účinky šalvěje

Šalvěj lékařská není vhodná pro dlouhodobé užívání. Vnitřně užíváme pouze po nezbytně nutnou dobu. Rozhodně je šalvěj zapovězená těhotným a kojícím ženám.

Šalvějový čaj proti pocení

Ingredience

  • 2 lžičky sušené šalvěje nebo 2 lžíce čerstvých lístků šalvěje
  • 500 ml vroucí vody

Příprava

Bylinku zalijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme 5–10 minut vyluhovat. Scedíme.

Užívání

Toto množství studeného čaje popíjíme optimálně po doušcích během dne. Proti nočnímu pocení si dáme hrnek studeného čaje před usnutím.

Domácí šalvějové kapky

Ingredience

  • 1 díl čerstvých lístků šalvěje
  • 5 dílů vodky

Příprava

Nasekané lístky šalvěje zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme stát na tmavém místě nejméně dva týdny, maximálně šest týdnů. Každý den důkladně protřepeme. Pak přefiltrujeme. Přelijeme do lahviček s kapátkem a uložíme v chladu a temnu.

Užívání

Kapky můžeme přidávat do různých nealkoholických nápojů – maximálně dvakrát denně 10 až 15 kapek. Používá se i přímo na pokožku.

Šalvějová koupel

Ingredience

  • asi 3 hrsti sušené nebo 6 hrstí čerstvé šalvěje
  • 1 l vroucí vody

Příprava a využití

Šalvěj zalijeme vroucí vodou, zakryjeme pokličkou a necháme zhruba půl hodiny vyluhovat. Bylinkový nálev scedíme a přilijeme do napuštěné vany a naplno si užijeme bylinkou koupel.

Zdroje: bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.orgpoceni24.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také