Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zapojte nábytek a vyrobte si domácí posilovnu zadarmo

Kruhový trénink je vhodný pro domácí cvičení. Žádné speciální nářadí ani nepotřebujete.
Vydáno: 16.03.2015
Procvičení rukou, tricepsového svalu – zvedáme tělo nahoru a držíme záda rovná
Procvičení rukou, tricepsového svalu – zvedáme tělo nahoru a držíme záda rovná Autor: FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Špeky navíc, kolena bolí – i to může být výsledek zimního odpočinku. Ne každému se chce chodit shazovat nabraná kila do fitka, a tak cvičení odkládá. Pro řadu z nás tak je ideální začít cvičit doma. V pořadu Gondíci s. r. o. jsme proto vyzpovídali odbornici, trenérku a fyzioterapeutku Leonu Roubkovou, jaké cvičení je vhodné pro domácí prostředí. Ta pro cvičení v domácím prostředí doporučuje kruhový trénink.

Jedná se o cvičební metodu všestranně rozvíjející fyzickou kondici, pohybové schopnosti a dovednosti, zdatnost a vytrvalost cvičenců. Kruhový trénink zvyšuje vytrvalostní svalovou sílu, zlepšuje koordinaci pohybů, snižuje nadváhu a je ideálním pomocníkem při tvarování postavy. Principem této metody je rychlé střídání zatěžovaných svalových skupin na předem připravených stanovištích. Mezi jednotlivými stanovišti se neprovádějí přestávky, ale plynule a dynamicky se mezi nimi přechází. Vše, co potřebujeme, je jen dobrá motivace, inspirace, snad i pár cvičebních pomůcek. A budou se určitě hodit stopky.

Na posílení hlubokých svalů je ideální třeba "horolezec"
Na posílení hlubokých svalů je ideální třeba "horolezec"
huffingtonpost.com

Podobné užitečné rady najdete v pořadu Gondíci s. r. o. vždy v sobotu v 16.25 na Primě. „Optimálně je dobré mít pět až deset stanovišť. Na každém stanovišti cvičíme zhruba minutu, ale je důležité přizpůsobit se kondici cvičence. Cvičení je vhodné pro začátečníky, pro pokročilého či vrcholového sportovce, vždy ale záleží na pestrosti vybraných cviků,“ vysvětluje Leona Roubková. Technicky dokonalé zvládnutí prvků kruhového tréninku je však nejlepší vyladit pod odborným vedením kvalifikovaného instruktora.

Do kruhového tréninku zakomponujte stolek, křeslo, míč

Nespornou výhodou kruhového tréninku je jeho univerzálnost, nenáročnost na prostor a variabilita umístění – lze ho praktikovat ve fitku, v přírodě, na malém či velkém prostoru, dokonce i v bytě. Náčiní může být zvolené i z domácnosti – lze zakomponovat cvičení s provazy, míčky, vyvýšený stupínek, stolek, křeslo.

Zpravidla využíváme cvičení s vlastní vahou těla, případně s lehkým náčiním a nářadím. Stanoviště rozmístíme obvykle do kruhu, máme-li málo místa, cvičíme vše na místě. „Důležité je dodržovat obecná pravidla aerobního tréninku – cvičíme alespoň 20–30 minut mírnou až střední intenzitou, dodržujeme větší počet opakování ve středním tempu. Ideální frekvence je minimálně 3x týdně. Důsledně dbáme na techniku provádění cviků,“ dodává Leona Roubková. A tady se podívejte na konkrétní cviky včetně využití domácího vybavení:

Podle Leony Roubkové by se každý tréninkový program měl skládat z důkladného rozcvičení a zahřátí. To by mělo trvat 8–10 minut. Hlavní část by měla trvat cca 30 minut. Závěrečné zklidnění a samozřejmě protažení a relaxace by měla trvat kolem deseti minut.

(red)

Mohlo by vás zajímat:

Využijte i běžné věci ve svém bytě

10 posilovacích vychytávek, které jednoduše kopnete pod postel

Švýcaři jen nesedí u mísy plné sýru a čokolády, dokážou se i pořádně zapotit. Můžete to zkusit s nimi na jejich vynálezu T-bow. Pořídíte ho už s cenou okolo 3 600,- Kč.

Jak posilovat mimo fitko? Tipy na skladné cvičební pomůcky včetně cen

 

Petrklíče, narcisky, hyacinty...

Hyacinty, narcisy, petrklíče aneb Jarní hrnkovky: Jak je vybírat, aby dlouho vydržely

Článek je zařazen v:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama