23. září 2014 06:01
Markéta ZídkováJak posilovat mimo fitko? Tipy na skladné cvičební pomůcky včetně cen
Šikovní parťáci pro domácí skotačení.
Občas nám prosluněné odpoledne připomene léto. Ranní teploty však už dávají znát, že jde už jen o dozvuk letních dní a že se blíží chladnější a sychravější období. Sportování venku tak znamená čím dál více vrstev oblečení a sem tam i deštěm a větrem zmařený úmysl dát si do těla. Nám to ale nevadí. Sportovat se dá totiž i doma. Máme pro vás pár tipů na cvičební pomůcky, s kterými si můžete doma protáhnout tělo. A nebojte se, obytného místa vám moc neubude. Pátrali jsme po skladných, malých a chytrých sportovních pomocnících, které se sem tam dají využít i pro běžné bydlení.
Alpská houpačka – cvič, zhoupni se, seď
T-bow je drobnost, s kterou si můžete procvičit tělo a nezabere vám v bytě moc místa. Tato kolíbka, která vypadá, jako by se vám horkem prohly dětské zimní plastové boby, se zrodila ve Švýcarsku a slouží k zvýšení koordinace, síly, rovnováhy i ohebnosti celého těla. K T-bow můžete rovněž připevnit gumy na cvičení a máte celou posilovnu v kostce. Cvičit se dá z obou stran. Alpská houpačka udrží až 350 kg, váží zhruba 3 kg a stojí kolem 3500 Kč.
Drobnosti do skříně – schodokrok, klekátko a talíř s boulí
K dobré fyzické kondici mohou přispět i poměrně malé cvičební pomůcky, které jednoduše uklidíte do skříně nebo do zásuvky. Co třeba stepper? Malý přístroj pro pěkné křivky nohou a jejich sílu simuluje chůzi do schodů bez poškození kloubů. Můžete jej najít v provedení od toho nejlevnějšího, nafukovacího, za 491 Kč až po sofistikovanější typ i s gumami na procvičení svalů horních končetin za 1449 Kč.
S klekátkem Revoflex Xtreme pak budete posilovat téměř celé tělo. Skládá se z několika dílů – malé podložky pod kolena, nohy či pozadí, která je spojená s dvěma činkami. Ty mají na stranách kolečka. Díky tomuto udělátku za zhruba 300 Kč můžete posilovat břicho, hrudník, záda, paže a ramena v jednou pohybu.
Rovněž jednoduchá balanční podložka, která vypadá jako disk s půlkou koule vespod, dokáže procvičit všechny svalové skupiny a zlepší koordinaci. Když k podložce připojíte i posilovací gumy, opět si vyrobíte multifunkční cvičební náčiní, a to už za zhruba od 300 Kč!
Míč – zdravá židle a brambora pro každého
Gymnastické míče a několik sad užitečných cviků, kterými na nich vzpružíme tělo, a přiznejme si, i mysl, jsou již nepochybně dosti známé. Vynikající jsou ale také jako sedací nábytek, který nás podporuje ve zdravém držení těla. Dostanete jej v obchodech se zdravotními pomůckami i se sportovními potřebami a cenově pohybují mezi 200 a 1500 Kč. Kdo jednou na míč vsedl, ví, že je to celkem zábava. Když navíc kulatému kamarádovi vyčleníte místo, kde jste dřív potřebovali židli, uvidíte, že zas až tak moc místa nezabere. Barevných provedení je spousta, takže k nábytku jistě nějaký odstín vyberete.
Zajímavostí je tzv. piškot nebo, chcete-li, brambora. Jsou to vlastně dva spojené gymnastické míče v jeden ve tvaru burského oříšku. Je to vynikající tvar pro ty, kteří si nejsou jisti rovnováhou a mají občas problémy s koordinací. V sedle se budou cítit skvěle bezpečně a navíc si k nim může přisednout někdo další a pomoci jim s cvičením. Senioři nebo malé děti se tak už nemusí držet míčů stranou. Cena? Od cca 1 500 až do 2700 Kč. U obou tvarů míčů vybírejte podle výšky člověka, pro kterého je primárně určen, např. průměr míče 65 cm přibližně postačí pro cvičícího s výškou 165 cm až 175 cm, průměr míče 75 cm pro 175 cm až 185 cm vysokého člověka ap.
Bosu – bobek pod postel
Přepůlený míč – a jak se s ním dá pohrát! Ano, tato balanční podložka je velmi nápadité cvičební nářadí, které skvěle procvičí hluboký stabilizační systém těla a vaši rovnováhu. U některých typů k němu připevníte i gumy na cvičení, takže lze posilovat rovněž svaly rukou. Kromě blahodárného vlivu na vaše tělo se dá na bosu zajímavě a zdravě sedět, třeba u televize, a když není potřeba, vejde se pod postel. Tuto zajímavou balanční podložku pořídíte už od ceny nedosahující ani 2000 Kč.
Čiňte se s činkami
I činky jsou alternativou, jak si doma trochu poškádlit tělo. Můžete pochopitelně volit mezi mnoha designy. Ty veselejší mají plastový potah a různé barvy. K dobrému pocitu ze cvičení ale postačí i lehké celoplastové činky pro aerobic. Pár dámských činek získáte už od zhruba 300 Kč.
Skládací kilometry – jeďte a běžte, co to dá
Vlna prospěšného pohybu posledních let, která vehnala do přírody spoustu Čechů, Moravanů i Slezanů se jmenuje běh. Pochopitelně díky funkčnímu oblečení můžete zdolávat kilometry i ve velké nepohodě, komu to ale nevyhovuje, svůj milovaný pohyb zvládne i doma. Kromě promyšlených běžeckých pásů z fitness center za několik desítek tisíc existují i zajímavé skládací typy, a to už v ceně kolem 5000 Kč. Když chcete odpočívat, jednoduše jej sklopíte a vsunete někam do kouta nebo mezi dvě skříně.
Podobné je to i s rotopedy, také se dají některé z nich vhodně složit a vy pak můžete mít doma po ruce šlapacího kámoše uklizeného třeba ve skříni. Až to na vás přijde, uskutečníte vyjížďku a přiberete na ni třeba vaše seriálové hrdiny při sledování televize. Stačí si našetřit částku kolem 3000 Kč a v létě, po tréninku v obýváku, to na cyklovýletě v přírodě všem natřete.
Eliptické trenažéry také najdete ve skládací variantě, ale pozor, jde o náročnější přístroj na prostor a vnitřní techniku, cena tomu pak odpovídá. Nejnižší na českém trhu se pohybuje kolem 18 000 Kč, což činí oproti těm neskladným i víc jak 15tisícový rozdíl.
Možností, jak si zasportovat doma, je opravdu nepřeberně. Náš malý výběr se orientoval zvláště na to cvičební náčiní, které je skladné nebo užitečné pro běžný chod domácnosti. Rozvažte, co se vám domů hodí a s čím by vám udělalo radost se občas zapotit. Pohyb je dobrý nejen pro svaly, ale také pro vaši náladu, a jak se můžete přesvědčit v článku i v naší galerii, dá se dobře provozovat i navzdory špatnému počasí v pohodlí domova.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: