Bydlení

11. srpna 2014 05:30

Markéta Zídková

Zarámujte si dovolenou. Jaký rámeček si vyberete?

To si za rámeček rozhodně dejte...

Co by to bylo za dovolenou, kdybychom během ní nenastřádali spoustu zážitků a také nenakupili množství fotografií? I když léto uplyne, pohledem na milé fotovzpomínky si ten čas slastného odpočinku můžeme připomínat, kdy budeme chtít. A pokud je chceme mít stále na očích, je skvělé si je zarámovat a někam pověsit nebo postavit.

Každá fotografie je tak trochu jako obraz a jak to bývá, právě rám dokáže podtrhnout nebo zcela potlačit zobrazený motiv. K tomu ovšem ještě připočítejme styl, do jakého jsme místnosti u sebe doma vyladili. Je tedy jasné, že hmátnout po prvním rámečku, který nám přijde pod ruku, nemusí být ten nejlepší způsob, jak si domov vylepšit.

Pokud máte domácnost laděnou moderně, pak mohou být jednoduché „rámečky“, které se skládají pouze ze skleněné přední strany a pevné lepenky vzadu, slušným řešením. Narazíte na ně snad v každém fotolabu. Fotografie je uvnitř přichycena kovovými klipsnami. V podstatě nejde ani o rámeček, ale o zpevnění a zasklení fotografie.

Chcete-li si ale pohrát a máte třeba na stěnách obrazy nebo zkrátka chcete ještě fotografii dotvořit pěkným rámem, máte na výběr z nepřeberného množství rámečků. Některé jsou dřevěné, mají jednoduché tvary a zahřejí vás u srdce. Jiné mohou být potažené umělou kůží nebo ozdobené látkou. Další si zas pohrají s nějakým ornamentem a jsou vyvedeny v kovu.

Jestli máte vícero fotografií, které chcete mít stále na očích, i ty je možné zarámovat, a to tak, aby byly pospolu. Můžete si tak vytvořit osobitou fotomozaiku v podobě hodin, paravánu nebo třeba školní nástěnky či filmového pásu.

Když vám ten nebo onen rám připadne pro vaši fotografii nejlepší a ladí vašemu oku i ve spojitosti s nábytkem a dalšími předměty v místnosti, pak si klidně udělejte radost a pořiďte si jej. Takový rámeček dotvoří osobitost prostoru, ve kterém žijete, a ještě víc vás s ním sblíží. Jste-li na vážkách, který zvolit, přibalte si fotografii nebo její menší kopii s sebou do pevných desek a zkuste porovnávat, který rámový kabátek jí nejvíc sluší. Jako inspirace vám může posloužit i naše fotogalerie.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky léto

Přečtěte si také