15. července 2014 06:00
Markéta ZídkováObrázek na stěnu? Co třeba dělený?
I oltářní triptychy byly dělené.
Koukáte na stěny místnosti a říkáte si, že by to chtělo změnu? Co si zkusit začarovat a pomocí umění, třeba děleného obrazu, oživit interiér? Jistě, není umění jako umění, ale o to právě jde! Nějaký pěkný obrázek na stěně totiž víc než s mozkem souvisí s vaším srdcem a osobním založením. Každému se zkrátka líbí něco jiného. Výběr uměleckých předmětů, které dotvářejí atmosféru domova, se odvíjí od vkusu a záliby majitele, a vytváří tak osobitost prostoru, ve kterém žijete.
Jak ale i jeden jediný celistvý obraz vybírat, že? Můžete přistoupit na všeobecně tradovaná pravidla. Třeba pokud již nějaký pěkný umělecký kousek máte a stěhujete se do nového bytu, zauvažujte předem, kam byste si jej nejraději dali. Pak také budete moci dovybrat barevný odstín malby nebo tapet, aby umělecké dílko správně vyniklo. Obráceně, tedy přizpůsobit výběr obrazu dekoru stěn, je pochopitelně méně pracné a někdy i levnější. Nejlepší zkrátka je, aby barevností k sobě stěny i obraz ladily. Přece jenom se doma chcete cítit harmonicky. Pokud ale toužíte po vytržení a chcete i hosty naladit více energicky, můžete zvolit výrazný kontrast. Bílá stěna s ostře červeným motivem obrazu vám při konverzaci usnout rozhodně nedá.
Roli hraje i tematika obrazu. Do starobylých a historicky laděných prostor se budou spíše hodit díla blízká klasickému malířství nebo černobílé fotografie. Pokud ale starý prostor máte stylizovaný jako propojení moderního designu se starší architekturou, tak se budete moci poohlédnout i po abstraktním a moderním umění, podobně jako obyvatelé novostaveb.
A rozměr obrazu? Opět záleží na vašem založení. Měli byste vždy dbát na rozměr stěn a nábytek, který je blízko nich. Máte-li k dispozici velkou plochu, na kterou je dobře vidět, můžete si dovolit opravdu velkoformátový obraz, který zaplní až dvě třetiny nebo i tři čtvrtiny plochy stěny. V případě, že chcete ozvláštnit jen úzký pruh stěny, nebo vás skříň a další nábytek nabádají k prostorové skromnosti, sáhněte po menších obrazech. Klidně jich může být i víc s různými motivy a mohou vám vytvořit zajímavou minigalerii.
Pojďme se dnes zaměřit na modernější umění, které si pohrává nejen s abstrakcí nebo velmi jednoduchými motivy, ale také s módní „rozkouskovaností“. Je to vlastně malá „monogalerie“ jednoho obrazu, jehož působení dotváří i fakt předělů. Zajímavě se tak propojuje podklad (stěna) a okolí uměleckého díla s ním samým. Aby jednoduchá obrazová „mozaika“ dobře působila, nechte jí kolem dostatek volného místa. Pokud půjde o opravdu velký formát, pak už buďte s přidáváním dalších obrázků na stěnu opatrní. Menší formát několikadílného obrazu vám pak může vkusně zaplnit třeba místo nad komodou, které z obou stran hraničí se skříněmi, zárubněmi atp.
Co říkáte třeba na náš dnešní výběr, kam byste si některý z dělených obrazů doma dali vy?
(fis)
Mohlo by vás zajímat: