Bydlení

11. září 2020 08:00

Matouš Hartman

Zrcadlo je skvělá dekorace. Vyzkoušejte 10 originálních nápadů

Poslouží místo obrazů, můžete je umístit do interiéru i exteriéru. Zrcadla jsou všestranné a funkční dekorace, které navíc opticky zvětšují prostor. Můžete je dokonce použít jako desky stolů!

Zrcadla většinou pověsíme do chodby, do koupelny nebo do šatny. A je to škoda. Své místo by měly mít i vobývacím pokoji nebo vložnici. Zrcadla totiž prosvětlují prostor a zároveň ho opticky zvětšují.

Jak prosvětlit prostor zrcadlem?

Věděli to už architekti Versailles, když do Zrcadlového sálu umístili velká zrcadla přímo proti francouzským oknům. Právě zrcadlo proti oknu má největší efekt, co se zvětšení a prosvětlení prostoru týče. Pokud něco takového nemůžete udělat, umístěte zrcadlo alespoň na tu nejsvětlejší stěnu, tím docílíte obdobného účinku.

Jaké zrcadlo vybrat?

Nejprve si musíme rozmyslet, jaký rozměr se nám do interiéru hodí. Nekupujte zbytečně velká zrcadla. Zrcadlo by totiž nemělo být širší než kus nábytku, nad kterým visí. Velkoformátová zrcadla si můžete dovolit, když je chcete jen opřít o zeď. Hodí se zejména do ložnic. Do obývacích pokojů jsou lepší zavěšená zrcadla menších rozměrů.

Staré, nebo nové?

Stará zrcadla jsou mnohdy poškozená, zčásti „slepá“. To ale nevadí, zvlášť pokud máte vintage interiér nebo je chcete použít na terasu. Mnohdy mají zajímavé rámy, které už zrcadla zvelkých obchodů nemají. Stará zrcadla jsou ale většinou menších rozměrů. Dlouho totiž technologie nedovolovaly vytvářet velkoformátová zrcadla.

Vrámu nebo bez něj?

Pokud potřebujete hlavně prosvětlit prostor, můžete sáhnout i po lacinějších zrcadlech bez rámů. Hodí se do minimalistických prostor, ale obecně platí, že zarámovaná zrcadla vypadají lépe, interiér pak nepůsobí „odfláknutě“. Výhodou je, že seženete opravdu zajímavě zarámovaná zrcadla, která budou ladit sinteriérem. Zrcadlo pak dokáže nahradit obraz.

Další nápady do interiéru:

Sdílejte článek

Přečtěte si také