Bydlení

7. září 2020 08:00

Matouš Hartman

9 rychlých úprav interiéru, které byt úplně promění

Blížící podzim nás většinou do dobré nálady nedostane. Pohled na pořád stejný interiér situaci nezlepší. Upravte jednu místnost v bytě, abyste se cítili lépe. Jednak to je příjemná činnost a potom pohled na změnu k lepšímu zažene chmury. Změna navíc nemusí být nijak náročná, často stačí opravdu málo. Někdy vás to ani nebude nic stát.

Opravte židli

Renovovat židli je to nejjednodušší. Stoly a křesla a čalouněný nábytek nechte fajnšmekrům. Zvlášť pokud jste vrenovování nábytku začátečník nebo začátečnice, pak je oprava židle dobrou startovní pozicí. Ze staré židle musíte odstranit původní nátěr šmirglpapírem (je potřeba alespoň zdrsnit povrch, aby se nový nátěr na dřevo uchytil). Následně natřete židli vodou ředitelnou barvou (třeba klasickým Balakrylem). Nátěrů je potřeba provést několik, většinou dva až tři. Vhodné je zakončit úpravy nalakováním. Pokud zvolíte výraznou barvu, židle na sebe upoutá pozornost a interiér bude vypadat jako nový. Funguje to! Mrkněte na podrobný návod na renovaci židle.

Nalepte fotky na stěnu

Nezdržujte se rámováním fotek. Prostě je na stěnu nalepte. Bojíte se, že to bude vypadat jak vpokoji teenagera? Vůbec ne. Stačí, když místo izolepy použijete washi pásky. Japonské lepicí pásky jsou zrýžového papíru, a když je ze stěny sundáte opatrně, nesloupnou omítku! Ceny washi pásek se různí, někdy se prodávají po baleních. Vesměs je ale pořídíte kolem stokoruny. Mají je vlepších papírnictvích a je jich plný internet.

Kupte si velký obraz

Tahle trochu nákladnější změna se vyplatí. Velký obraz, fotografie nebo grafika totiž promění celý pokoj. Musíte jimdopřát prostor a nesmí je zakrývat nábytek. Vyhněte se obrazům zvelkých obchodů svybavením domácnosti. Umění by mělo být originální. Nechcete na stěnu Eiffelovku, která visí vtisíci dalších domech. Pokud si myslíte, že umění je jen pro bohaté, pletete se. Obrazy lze pořídit i na blešácích za pár stovek.

Pověste zrcadlo

Nezdá se to, ale zrcadlo dokáže divy. Nejen že opticky zvětšuje prostor, navíc ho ozvláštní. Zrcadlo totiž očekáváme vchodbě nebo vkoupelně, vobýváku nebo jídelně ne. Zkaždého úhlu je vzrcadle vidět něco jiného. Nekonečná hra se světlem a odrazy začíná…

Použijte netradiční dekoraci

Interiér se dá doplnit prakticky čímkoli. Čím netradičnější věc to je, tím lépe. Projděte garáž, sklep nebo půdu. Najdete tam poklady. Staré rámy, zrcadla, plechovky, ale i větší věci, které poslouží jako dekorace. Upoutají pozornost, protože nikdo nečeká, že budete mít doma pannu zvýkladní skříně nebo motor ze staré motorky.

Vymalujte jednu stěnu

Proč jen jednu? Protože chceme rychlé řešení, které ale funguje. Pokud není na stěnách moc nátěrů, nemusíte ani škrábat původní výmalbu. Vymalujte stěnu, na kterou dopadá nejméně světla, abyste se nepřipravili o slunce. Volte tmavší a pastelovější barvy. Vyhněte se hráškově zelené, meruňkové, fialové a podobným odstínům. Stěna by měla interiér doplnit, dodat mu hloubku, ne zněj udělat cirkus.

Sežeňte originální lampu

Můžete ji pořídit i vbazaru nebo na blešáku, ale pozor. Pokud se jedná o starší kousek, podívejte se, zda je vůbec funkční, zda půjde zapojit do zásuvky. Selektřinou si není radno zahrávat. Nejbezpečnější řešení je zajít do obchodu a vybrat si netradiční lampu, která bude vydávat rozptýlené světlo. Můžete ji postavit do rohu, na noční nebo konferenční stolek u stěny. Když ji zapnete a nerozsvítíte jiné světlo, pokoj se ponoří do útulné měkké záře a hned bude připravený na podzimní lenošení.

Přerovnejte knihy

Srovnejte je podle barev, podle výšky nebo prostě abecedně podle autorů. Knihovna je úžasným doplňkem interiéru, který se může libovolně měnit. Záleží na tom, jak vněm knihy poskládáte. Některé mohou ležet, jiné mohou být postavené. Knihy mohou oddělovat dekorace. Zvlášť pokud máte větší knihovnu, přerovnání knih udělá velkou službu!

Natřete dveře

Dveře většinou nepovažujeme za důležité, ale třeba pokud zvolíte černou barvu domovních dveří, dům bude vypadat honosněji a luxusněji. To samé platí o interiéru. Navíc proměníte dvě místnosti najednou. Většina znás dává přednost dřevodekorům, protože je považuje za neutrální. Není tomu tak. Dřevodekor by měl vcelém bytě ladit. To se dost často nepodaří. Neutrálnější je proto bílá a koneckonců i černá. Nebojte se ale ni červené nebo modré.


Přečtěte si také