Bydlení

3. ledna 2019 06:00

Matouš Hartman

Renovace zvýší cenu domu o 100 %. Tahle žena to dokázala. Jak se jí to povedlo?

Pokud vlastníme nemovitost, chceme ji prodat co nejdráž. A i když jsou ceny domů a bytů vysoko, můžeme na prodeji vydělat ještě víc.

Anglická modelka a návrhářka plavek Kimberly Garner si před pěti lety pořídila dům vChelsea. Už tehdy ji vyšel na závratných 1,275 milionu liber. Jenže teď jeho cena vzrostla na 2,5 milionu. Modelka tak nemovitost může prodat, a nejenže se jí vrátí investice, ještě na domě vydělá.

Garner sice investovala výrazně vyšší částky do nákupu a renovací než většina smrtelníků, ale její nápad nám může pomoct vylepšit i naše domy a zvýšit tak jejich hodnotu.

Vzhled hraje roli

Modelka opět připomněla, že to, jak vypadá dům, hraje při prodeji výraznou roli. Možná chcete prodat starší byt, který jste zdědili, ale bez předchozí investice bude zájemců méně. Lidé si spíš pořídí zrenovovanou nemovitost, která vypadá krásně.

Garner tak sledovala trendy vbydlení. Zjišťovala, co je populární a moderní mezi bohatými obyvateli Chelsea. Podle toho upravovala nemovitost. Dospěla ktomu, že základními barvami budou bílá a krémová. Detaily jsou pak tmavě modré nebo zlaté. Ukázalo se, že voblibě jsou i kovové nohy u stolů a stolků. Židle jsou naopak populárnější zpřírodních materiálů nebo čalouněné.

Jak na to u nás doma?

Styl, který vytvořila Garner, by se do většiny českých domovů nehodil a má až moc blízko ke kýči a zbytečné okázalosti. My si můžeme vzít inspiraci zjejích nápadů. Pokud budeme sledovat trendy a nebudeme prodávat byt se starým nábytkem, můžeme cenu celé nemovitosti zvýšit. Funguje to podobně jako u pronájmů. Tam jsme si už zvykli, že byt snovou kuchyní můžeme nabídnout za vyšší cenu. Jenže pokud byt nebo dům prodáváme, máme často tendenci se ho zbavit a nevnímáme ho jako opravdovou investici.

Můžete se inspirovat skandinávským stylem, který se líbí většině lidí. Interiér vymalujte neutrálními barvami, rozhodně neprodávejte byt soprýskanou omítkou. Investujte do kuchyně a koupelny, ale pozor: nedávejte moc prostoru fantazii. Dlaždičky se vzory jsou vždycky krokem do neznáma a většinou vedle. Každý má jiný vkus a dlaždičky se tak snadno nevymění jako třeba ošklivé závěsy.


Přečtěte si také