Bydlení

7. května 2023 10:00

redakce Prima Living

Deset pravidel severu: Objevte skandinávský styl a pusťte ho do svého bytu

Víte, proč celý svět miluje skandinávský styl bydlení? Všem vyhovuje jeho čistota, jednoduchost, elegance a praktičnost. Pokud si ho vykouzlíte ve svém bytě, zaručeně nešlápnete vedle! Inspirujte se, jak si ho můžete pustit i do svého bytu.

Možná za to může všudypřítomný a oblíbený obchodní řetězec, který vybavuje bydlení napříč celou zeměkoulí, a to doslova. V USA nebo ve Španělsku mají tisíce lidí na zemi stejný kobereček a na lampě stejné stínidlo jako vy doma. Ale stejně, pokud pomineme masové šílenství levného, a přesto koukatelného nábytku, něco zvláštně přitažlivého na skandinávském stylu je. Nevytahuje se na vás, nechce po vás, abyste si z něj sedli na pozadí, ani vám nevnucuje šokující estetiku. Prostě vás uvítá a hledí, abyste se cítili prima, uvolněně a komfortně.

Pokud si chcete zařídit byt „po skandinávsku“ následujte tato pravidla:

1. Světlé barvy

Na severu je málo světla, proto ho mají Skandinávci všude v interiéru, a to pomocí světlých neutrálních barev. Bílá (té rozhodně potřebujete nejvíce), béžová, světle šedá...

2. Absence záclon

Není to pro každého, ale severský styl si žádá absenci záclon. Nebo alespoň s nimi šetří, takže žádné bohatě zdobené, řasené a nabobtnalé látky na oknech prosím.

3. Otevřený prostor

Seversky laděný interiér má působit jako otevřený vzdušný prostor bez zbytečných příček a tmavých zákoutí. Větší prosvětlení místnosti podpoří také zrcadla.

4. Důraz na detaily

I když je skandinávský styl jednoduchý, není rozhodně strohý nebo prostý detailů. Věnujte svou pozornost zejména textiliím a nebojte se ani pletenin nebo lněné příze.

5.  Základ je dřevo

Naprosto zásadní je použití dřeva. Na severu ho mají dostatek, a tak se podílí na interiéru velkou měrou. Vykašlete se na veškeré imitace a dejte vyniknout krásné struktuře a teplu tohoto tradičního materiálu.

6. Přírodní materiály

Souznění s přírodou je pro Skandinávce velmi důležité. Interiér „sklo-chrom“ vás v mrazech moc nezahřeje. Raději vsaďte na útulnost přírodních materiálů, které dodají bytu na organičnosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: I v paneláku můžete bydlet jako na zámku. Styl royalcore kombinuje luxus a skandinávský design

7. Kůže a kov

Ve skandinávském interiéru najdeme často nábytek a doplňky z kůže nebo kovu. Taková krásně kovaná postel dodá vaší ložnici na romantice.

8. Vintage kousky

Nebojte se kombinovat. Tento styl je sice čistota sama, ale pokud jednoduché linie doplníte třeba vintage kousky, dosáhnete dokonalého efektu.

9. Kytky, svíčky...

Dále potřebujete čiré vázy naplněné kvítím nebo suchými větvemi, spoustu fotorámečků a mraky svíček!

10. Výrazné detaily

I když převládá bílá a tóny zasněžené krajiny, zkuste tuto světlou neutrální rapsodii rozbít detailem z výrazné barvy! Super bude červená, žlutá nebo tyrkysově modrá!

Zdroj: mooden.design


Přečtěte si také