Takhle se bude bydlet na Marsu: Podívejte se do domů budoucnosti z 3D tiskárny

Po Měsíci by se měl Mars stát dalším místem ve vesmíru, kde přistane člověk. Až se z lidí stanou Marťani, bude potřeba, aby se na rudé planetě zabydleli. NASA proto uspořádala soutěž, v níž hledá nejlepší projekt vesmírného bydlení.

Podmínkou je, aby šlo domy pro výzkumný tým postavit pomocí 3Dtiskáren. Projekt Marsha od newyorské organizace AI SpaceFactory sice skončil na druhém místě, ale vyvolal vlnu zájmu. Už kvůli tomu, že pro stavbu využívá pouze materiály dostupné na Marsu. Ze Země tak postačí přivézt stroje, stavební materiál už bude na místě.

Budovy by měly odolat teplotním výkyvům na Marsu a zároveň nabídnout pohodlné bydlení. Projekt Marsha počítá se čtyřpodlažními stavbami. Vpřízemí bude garáž pro dopravní prostředky používané posádkou, vprvním patře kuchyň slaboratoří a dvě nejvyšší podlaží poslouží jako obytné prostory. Ve třetím patře totiž budou ložnice a ve čtvrtém odpočinková místnost.

Uprostřed domu bude umístěn světlík naplněný vodou, který dostane denní světlo i do spodních pater. Jednotlivá podlaží budou spojovat schody, což podpoří snadnou údržbu (na rozdíl od výtahů nehrozí, že by byly poruchové) a zároveň se vytvoří pocit, že kosmonauti bydlí vopravdovém domě.

Společnost teď přenese plány do reality a vytvoří prototyp, který ukáže, jak přesně bude vypadat stavba domů na Marsu a následné bydlení vnich. Otázka stěhování na Mars navíc podpořil i nedávný objev vody vkapalném stavu na rudé planetě.

Podívejte se do galerie, jak by mohlo bydlení na Marsu vypadat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také