Design a architektura

17. ledna 2019 15:59

Tereza Javorová

Chata u rybníka: Vyhláška omezovala její velikost. Nakonec ji postavili ze čtyř menších

Krásná lokalita stojí i za kompromisy v projektu. Chatař, který si pro svou stavbu vyhlédl pozemek přímo u břehu rybníka na Vysočině, musel škrtnout ze svých požadavků na prostor. Přesto je výsledek fantastický.

Přizvaní architekti se přísnými zákonnými omezeními nenechali brzdit vkreativitěa překvapili odvážným návrhem, který na oko počítal hned se čtveřicí stavení.

Kreativní kompromis

Autoři z Atelieru 111 architekti se pro stavbu na břehu rybníka v malebné krajině Vysočiny inspirovali tradičními rybářskými boudami. Ktomu je kromě blízké vody přivedl i vyhláškou stanovený limit 50 m2 maximální zastavěné plochy a výška do 5 m. Od počátku tedy bylo jasné, že pro rekreaci rodiny budou muset přijít se specifickým dispozičním uspořádáním. Letos vsrpnu dokončenou chatu tvoří zdánlivě čtyři drobná stavení, ztoho tři vzájemně propojená a čtvrté odtržené, stojící opodál.

Čtyři v jednom

Skrze malé zádveří lze vstoupit do ústřední místnosti, obytné kuchyně, jejíž součástí je i nevelký podkrovní prostor, kde spí děti. Z kuchyně se naskýtá nádherný výhled na vodní hladinu, stejně tak z ložnice a obývacího pokoje, který se navíc otvírá i směrem opačným, do prosluněné krajiny se vzrostlými duby.

Samostatný objekt nabízí skladový prostor a krytou verandu určenou například pro sušení rybářských sítí nebo jen k tichému vnímání okolních krás.

Nahlédněte v galerii do této originální chaty, která dokonale souzní se svým okolím.

(DH)

Dalšíčlánky:


Přečtěte si také