Design a architektura

17. ledna 2019 10:39

Tereza Javorová

Dům se stodolou na Vysočině propojuje tradici s moderní architekturou. Nahlédněte dovnitř

Respektovat místní architekturu neznamená nutně opravovat starý dům či stavět jeho repliku. Vypovídá o tom nový rodinný dům se stodolou na Vysočině, který spojuje starou koncepci s čistou moderní architekturou.

Skvělý výhled, světlý interiér i levný provoz, a současně stím i dobrý pocit ze stavby respektující své okolí. To jsou hlavní přednosti novostavby na hraně svahu, kde spolu se stodolou kopíruje půdorys bývalého statku.

Loni dokončený dům do středu malé obce poblíž Pelhřimova na Vysočině zapadá uměřenými rozměry i konstrukcí se sedlovou střechou. Moderní je hlavně uvnitř.

Propojení tradic se současnými trendy

Interiér svým uspořádáním odpovídá soudobým trendům – obytný prostor s kuchyní je částečně otevřený do krovu, je v něm krb a velkými nedělenými okny se naskýtá nerušený výhled do krajiny. Už ve dveřích zaujme průhled na rybník. Na levé straně přízemí je hlavní ložnice. Schodiště vhale propojuje přízemí s ochozem v podkroví, kde jsou další dva pokoje s koupelnou.

Dům postavil místní zedník podle jednoduché dokumentace zkeramického zdiva. Dubové podlahy, některé modřínové části vybavení i nábytek na míru zbudoval majitelův příbuzný. Decentní kombinace přírodních dřevěných povrchů a bílé výmalby neodvádí pozornost od výhledů do krajiny.

Technické prostory jsou spolu skotlem na pelety ve sklepě. Na ten navazuje cihlový klenutý sklípek. Ve stodole není seno ani králíkárna – parkují vní auta a je tam sklad zahradního náčiní, ale i dalších věcí, takže samotný dům zůstává vzdušný, bez přílišného množství nábytku.

Vdomě, jehož autoři zkanceláře Machar & Teichman se dočkal nominace na Českou cenu za architekturu, majitel bydlí i pracuje. Nahlédněte do vkusně zařízeného domu v naší galerii.

(DH)


Přečtěte si také