Berlínská skleněná kostka komunikuje s lidmi přes aplikaci. Je to nejmodernější dům Evropy

Celoskleněná fasáda odráží světlo a podle slunečního svitu mění barvy. Desetipatrová kancelářská budova vyrostla před hlavním berlínským nádražím a z její střechy je výhled na celé hlavní město. Je ukázkou moderní architektury, která dokáže dokonce komunikovat s lidmi.

Architekti z dánského studia 3xn, které kostku (cube berlin) postavilo, doufají, že se z jejich díla stane nová berlínská památka. Kostka leží v těsné blízkosti německého parlamentu a sídla kancléřky. Jejich sny se možná vyplní, protože se u stavby neustále zastavují lidé, aby si prohlédli, jak se ve skleněné fasádě odráží panorama náměstí.

Neustále se měnící budova

Kostka fascinuje tím, že je tak robustní, ale přitom dokáže díky odrazům na skleněné fasádě splynout s okolím. Stavba také neustále mění svou barvu v závislosti na tom, jak na ni dopadá sluneční svit. Něco podobného dokázal mrakodrap Gloriès v Barceloně, tam ale barvu fasády mění diody ukryté pod skleněným pláštěm.

Nejchytřejší budova Evropy

Ve všech patrech kostky jsou terasy a dvojitá fasáda umožňuje prostor vyvětrat a zároveň chrání před vlnami veder. Výhodou je spousta přirozeného denního světla, vždyť kanceláře obklopuje samé sklo. Architekti považují svou stavbu za nejchytřejší budovu vEvropě.

S domem se dá mluvit přes aplikaci

Zaměstnanci můžou sbudovou komunikovat pomocí aplikace, která zároveň umožní stavbě učit se nové věci a chápat vzorce chování lidí. To poslouží ktomu, aby se kostka lidem přizpůsobila. Aplikace nejen dokáže přivolat výtah nebo regulovat klimatizaci, ale zároveň umožní propojit jednotlivé zaměstnance, kteří vbudově pracují.

Další výjimečné stavby:

Sdílejte článek

Přečtěte si také