návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Česká chatka z lodního kontejneru je útulná a vytápí se krbovými kamny. Může stát i na samotě

matoušhartman , Vydáno: 11.03.2021
Interiér chatky z kontejneru
Autor: Blokki Interiér chatky z kontejneru
Lodní kontejnery se proměňují ve stavební materiál. Po tom, co doslouží na zaoceánských plavidlech, se dostanou i stovky kilometrů od moře a stanou se z nich domovy jednotlivců i rodin. Architekti s kontejnery pracují rádi. Vznikají minimalistické stavby, které se hodí do měst i na venkov. V Česku funguje například projekt Blokki.

reklama

Na stavbě z kontejnerů je lákavá hlavně udržitelnost. Vyřazené kontejnery se znovu použijí a architekti si s nimi mohou vyhrát. Mají základní stavební jednotky, které mohou jako kostky poskládat dohromady. Český projekt Blokki nabízí veliké rodinné domy ze čtyř kontejnerů, ale dokáže postavit i moderní chatku na víkendy. Ta má navíc tu výhodu, že je soběstačná.

Moderní chata na samotě u lesa

Domek využívá dešťovou vodu, která se po zachycení v nádrži vyčistí a použije se na mytí nebo splachování. Elektřinu chatka získává ze sluneční a větrné energie a následně ji ukládá do akumulátorů. Protože se chatka může postavit i na pozemku daleko od civilizace, nepočítá s připojením pitné vody. Pokud na pozemku není studna, je potřeba pitnou vodu dovážet. Řešením je také osmotická filtrace dešťové vody, která z deště udělá pitnou vodu. Chatka nemá ani klasický odpad, takže je zde kazetová toaleta, jejíž obsah se ukládá do kompostové jámy na pozemku.

Chatka využívá dešťovou vodu a obnovitelné zdroje energie
Autor: Blokki Chatka využívá dešťovou vodu a obnovitelné zdroje energie

Chatka je postavená z jednoho lodního kontejneru stojícího na betonových patkách a může se pochlubit zateplením pro celoroční bydlení. Chalupářskou atmosféru tady doplňují kamna v prostřední části obytného prostoru. Na jedné jeho straně je kuchyň a na druhé u velikého okna stojí postel. Probouzení s výhledem do krajiny je tak zařízené.

Praktická a moderní koupelna
Autor: Blokki Praktická a moderní koupelna

Minimalistický design a příroda

Blokki se inspirují severským designem, jsou minimalistické a mohou se rozrůstat podle potřeby. Stavba z kontejnerů má tu výhodu, že je rychle hotová (obvykle do čtvrt roku) a stojí méně než výstavby klasického domu. Blokki chatka vyjde na zhruba 900 tisíc korun. Kontejnerové domky se hodí i do míst, kde je to složité s inženýrskými sítěmi.

V chatce jsou i kamna
Autor: Blokki V chatce jsou i kamna

Z kontejnerů se stavělo i v Jak se staví sen

V rámci pořadu Jak se staví sen designéři Marek Povolný a Andrea Hylmarová nechávali smontovat kontejnerový domek pro seniorku, která bydlela v chatové osadě a neměla ani koupelnu.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z poslední epizody Jak se staví sen

Upcyklované lodní kontejnery tak mohou posloužit jako alternativní bydlení. Zároveň následují trend minimalismu a mají čistý design, který neruší zbytečné zdobení. Velice často architekti používají i přírodní materiály, aby domky nezanechávaly velikou ekologickou stopu.

Další zajímavé české projekty:

Jen jídelna se dovnitř nevešla

České bydlení na kolech: Podívejte se do minidomu o ploše 4,5 m2, který vytvořili Češi

Jediný prostor nahrazuje všechny standardní místnosti

Microliving v Česku: Takhle se bydlí na 16 m2, kam se vešly ložnice, koupelna i terasa

reklama

Článek je zařazen v: dům z kontejneru , kontejner bydlení , kontejner dům , česká architektura

reklama

Přečtěte si také