Česká chatka z lodního kontejneru je útulná a vytápí se krbovými kamny. Může stát i na samotě
Lodní kontejnery se proměňují ve stavební materiál. Po tom, co doslouží na zaoceánských plavidlech, se dostanou i stovky kilometrů od moře a stanou se z nich domovy jednotlivců i rodin. Architekti s kontejnery pracují rádi. Vznikají minimalistické stavby, které se hodí do měst i na venkov. V Česku funguje například projekt Blokki.
Na stavbě z kontejnerů je lákavá hlavně udržitelnost. Vyřazené kontejnery se znovu použijí a architekti si s nimi mohou vyhrát. Mají základní stavební jednotky, které mohou jako kostky poskládat dohromady. Český projekt Blokki nabízí veliké rodinné domy ze čtyř kontejnerů, ale dokáže postavit i moderní chatku na víkendy. Ta má navíc tu výhodu, že je soběstačná.
Moderní chata na samotě u lesa
Domek využívá dešťovou vodu, která se po zachycení v nádrži vyčistí a použije se na mytí nebo splachování. Elektřinu chatka získává ze sluneční a větrné energie a následně ji ukládá do akumulátorů. Protože se chatka může postavit i na pozemku daleko od civilizace, nepočítá s připojením pitné vody. Pokud na pozemku není studna, je potřeba pitnou vodu dovážet. Řešením je také osmotická filtrace dešťové vody, která z deště udělá pitnou vodu. Chatka nemá ani klasický odpad, takže je zde kazetová toaleta, jejíž obsah se ukládá do kompostové jámy na pozemku.
Chatka je postavená z jednoho lodního kontejneru stojícího na betonových patkách a může se pochlubit zateplením pro celoroční bydlení. Chalupářskou atmosféru tady doplňují kamna v prostřední části obytného prostoru. Na jedné jeho straně je kuchyň a na druhé u velikého okna stojí postel. Probouzení s výhledem do krajiny je tak zařízené.
Minimalistický design a příroda
Blokki se inspirují severským designem, jsou minimalistické a mohou se rozrůstat podle potřeby. Stavba z kontejnerů má tu výhodu, že je rychle hotová (obvykle do čtvrt roku) a stojí méně než výstavby klasického domu. Blokki chatka vyjde na zhruba 900 tisíc korun. Kontejnerové domky se hodí i do míst, kde je to složité s inženýrskými sítěmi.
Z kontejnerů se stavělo i v Jak se staví sen
V rámci pořadu Jak se staví sen designéři Marek Povolný a Andrea Hylmarová nechávali smontovat kontejnerový domek pro seniorku, která bydlela v chatové osadě a neměla ani koupelnu.
Upcyklované lodní kontejnery tak mohou posloužit jako alternativní bydlení. Zároveň následují trend minimalismu a mají čistý design, který neruší zbytečné zdobení. Velice často architekti používají i přírodní materiály, aby domky nezanechávaly velikou ekologickou stopu.
Další zajímavé české projekty: