návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejen Thermal, v Karlových Varech najdete 10 dalších architektonických skvostů

matoušhartman , Vydáno: 23.08.2021
Pozornost se upírá na festivalový hotel Thermal, ale v okolních ulicích se najdou další stavby, které vás vezmou na architektonickou exkurzi od středověku po normalizaci. Když se nedostanete do kina, což se v Karlových Varech stává často, můžete se projít po následujících památkách.

reklama

Zámecká věž

Mohutná věž je posledním pozůstatkem gotického hradu, který založil už Karel IV. Na první pohled není v Karlových Varech patrná staletá historie krajského města. Vily a hotely mají vesměs fasády z devatenáctého a dvacátého století, taky proto je Zámecká věž tak důležitá.

Dům Petr

Netradiční ukázku barokní architektury najdete ve Vřídelní ulici proti Mlýnské kolonádě. Dům Petr je hrázděná barokní stavba, která prošla několika rekonstrukcemi, ale oproti okolním domům dodnes vyčnívá. Původně budova stávala až za městskou branou. Dům má více než 300letou historii.

Nejnižší dům je výjimečná barokní památka
Autor: iStock Nejnižší dům je výjimečná barokní památka

Karlovarské městské divadlo

Teď se od baroka přesuneme k novobaroku, v něm je postavené městské divadlo. Do něj se můžete podívat v rámci festivalových projekcí. Elegantní budova byla postavená koncem 19. století podle návrhu vídeňských architektů. Po druhé světové válce sloužilo divadlo jako kulturní dům pro Rudou armádu.

Grandhotel Pupp

Vůbec první karlovarské divadlo ale vzniklo na místě dnešního grandhotelu Pupp, kde fungovaly dva zábavní sály. Později, v roce 1767, položil cukrář Jiří Pupp základy pro budoucí hotel. Původní sály zmizely a nahradily je nové stavby, hotel procházel mnoha rekonstrukcemi a rozšířeními, až dosáhl dnešní podoby. Bydleli v něm významní státníci a dnes hostí zejména hvězdy karlovarského festivalu.

Grandhotel Pupp 9

Grandhotel Pupp: Takhle bydlí hvězdy filmového festivalu v Karlových Varech

Grandhotel Pupp je během Mezinárodního filmového festivalu „pupkem“ všeho dění ve věci pozvaných celebrit.

Video: Exklusivní záběry z Grandhotelu Pupp. Jak bydlí smetánka?

Kostel sv. Petra a Pavla

Chrám s modro-zlatou střechou přitahuje pozornost, ačkoli se nachází dál od festivalového centra. Byl vybudován z prostředků získaných od movité ruské a srbské klientely lázeňského města na konci 19. století. Nahradil původní a pro účely šlechty nevyhovující pravoslavnou modlitebnu. Stávala na stejném místě jako dnes chrám sv. Petra a Pavla.

Pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla v noblesní čtvrti Westend
Autor: iStock Pravoslavný chrám sv. Petra a Pavla v noblesní čtvrti Westend

Becherova vila

Dnes je zde galerie, kterou si v rámci návštěvy Karlových Varů můžete prohlédnout. Becherova vila se nachází jen chvíli chůze od Thermalu. Jedná se o rodinnou vilu z počátku 20. století, kterou si nechal vystavět rod Becherů. Žili zde ale jen do roku 1921, tedy jen nějakých sedm let. Potom vilu čekala historie plná ne zrovna příjemných změn. Za války tu sídlilo velitelství SS, za komunistů se tu scházeli pionýři. V devadesátých letech byla vila opuštěna, dokud ji magistrát neproměnil na galerii současného umění.

 

 

Dům Atlantic

Mezi domy na nábřeží říčky Teplé si nelze nevšimnout nárožního domu s obchody a balkony. Atlantic vyrostl v době končící secese a je inspirovaný art decem, populárním zejména na západ od nás a v USA. Díky tomu, že stavba není obklopena dalšími domy, můžeme obdivovat výjimečnou architekturu i z odstupu. Dům je památkově chráněn.

Dům Atlantic nese prvky art deca
Autor: iStock Dům Atlantic nese prvky art deca

Obchodní dům Baťa

Rozvíjející se Baťův koncern budoval v meziválečné době vlastní obchodní domy v mnoha českých městech. Ani Karlovy Vary nebyly výjimkou. Na Vřídelní kolonádě vyrostla roku 1930 ikonická funkcionalistická stavba. Dodnes slouží svému původnímu účelu a prodávají se v ní boty. Podobně jako další Baťovy obchodní domy i tento je pod ochranou památkářů.

Vřídelní kolonáda

Někdo se na ni nemůže ani podívat, jiný ji obdivuje. Vřídelní kolonáda vznikla v době normalizace podle návrhu architekta Jaroslava Otruby, s jehož prací se Pražané setkávají prakticky denně. Otruba navrhl známé hliníkové obklady stanic metra. Zatímco jeho kreativita pražské podzemce prospěla, v Karlových Varech takový úspěch architekt neměl. Dokonce se konalo referendum o demolici kolonády a jejím nahrazení replikou původní stavby, která zakrývala vřídlo. Pro fanoušky brutalismu bylo naštěstí referendum kvůli malé účasti neplatné a Vřídelní kolonáda dodnes v centru lázeňského města stojí.

Vřídelní kolonáda (uprostřed) z dob normalizace má mnoho odpůrců
Autor: iStock Vřídelní kolonáda (uprostřed) z dob normalizace má mnoho odpůrců

Kostel sv. Linharta

Zaniklý románský kostel z 13. století najdete několik kilometrů od centra Karlových Varů. Pokud máte čas udělat si procházku, vydejte se k němu. Od Thermalu je to zhruba hodinka chůze (4 km), projdete se přírodou a dostanete se ke stavbě, která vznikla ještě dříve, než se Karel IV. vydal na lov do zdejších lesů a založil město. Kostel patřil k dnes již zaniklé obci, která se vylidnila kvůli rostoucím Karlovým Varům.

reklama

Článek je zařazen v: Karlovy Vary

reklama

Přečtěte si také