Bydlení slavných

30. června 2023 08:00

redakce Prima Living

Grandhotel Pupp: Tady bydlí největší hvězdy filmového festivalu v Karlových Varech

Bydleli tu významní státníci, císaři, králové, dnes se zde ubytovávají filmové hvězdy, které přijíždějí na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Historie Grandhotelu Pupp sahá až do začátku osmnáctého století. Od té doby se proměnil v jednu z nejluxusnějších a zároveň nejelegantnějších staveb v Česku a je chráněn jako kulturní památka.

Grandhotel Pupp je už déle než tři století synonymem pro prvotřídní gastronomii a služby. Ikonický hotel nabízí 228 pokojů od jednolůžkových až po velké apartmány, které nesou honosné přídomky císařský a prezidentský. Grandhotel Pupp si to může dovolit, císaři i prezidenti tu opravdu spali.

Historie Grandhotelu Pupp

Grandhotel Pupp, architektonická perla Karlových Varů, se může pochlubit fascinující historií jako málokterý hotel na světě. Ani dějinné zvraty, revoluce, války a spory dávných majitelů nedokázaly přetrhnout nit jedinečného příběhu hotelu Pupp. Historie hotelu sahá až do roku 1701. Na místě dnešního hotelu stály tehdy dva podniky, které bojovaly o přízeň lázeňských hostů. Český a Saský sál nabízely obveselení pro smetánku, která v západočeském městě trávila volné chvíle.

V roce 1767 přišel do Karlových Varů Jan Jiří Pop, cukrář původem ze středočeských Veltrus. Změnil si jméno na Pupp a podařilo se mu oženit s dcerou místního cukráře. Její věno posloužilo jako základní kapitál pro budování úspěšného hotelu.

Kdy byl postaven hotel Pupp

Mezi lety 1775 a 1778 se Janu Jiřímu Puppovi a jeho ženě Francisce podařilo koupit Český sál, u kterého vysadili lipovou alej. Ta se do budoucna stala oblíbenou promenádou, dokud ji v roce 1821 nezničila povodeň. Podnik rodiny Puppových i přes všelijaké potíže kvetl a v roce 1892 přišla nejzásadnější změna, díky které hotel získal svou dnešní podobu. Zbouraly se původní Český a Saský sál a na jejich místě vyrostl Grandhotel Pupp.

Hotel získal historizující fasádu a interiéry překypovaly luxusním vybavením. I přes různé interiérové úpravy si hotel zachovává původní prvky, třeba v prezidentském apartmá jsou kamna, kterými se topilo před sto lety.

V roce 2021 prošly rozsáhlou rekonstrukcí všechny společné hotelové prostory včetně hlavní recepce. Tu nově zdobí unikátní velké designové nástěnné hodiny Bohematic, společné dílo mladé české hodinářské manufaktury Bohematic a karlovarské sklárny Moser. Ručičky z odlehčené slitiny pohání švýcarský synchronní strojek.

Kdo v Grandhotelu Pupp bydlel?

Přespali tu významní státníci stejně jako umělci. Bydleli tu Marie Terezie, Napoleon Bonaparte, Petr Veliký nebo německý kancléř Otto von Bismarck. Čas tu trávili i skladatelé Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven a Richard Wagner nebo spisovatel Franz Kafka či proslulý milovník Giacomo Casanova. Bydlel tu i Jurij Gagarin a v posledních letech významní hosté karlovarského filmového festivalu. Hotelem za tu dobu prošly stovky herců, režisérů i dalších slavných filmařů, namátkou Renée Zellweger, Jamie Dornan, Salma Hayek, John TravoltaJohn Malkovich, Miloš Forman či Robert Redford a Antonio Banderas...

Mohlo by vás taky zajímat: KVIFF 2023: Kolik stojí vstupenky, jaký bude program a které celebrity letos přijedou

Granhotel Pupp ve filmu

V hotelu, který je s filmem díky karlovarskému festivalu spjat opravdu pevně, proběhlo například natáčení filmů Poslední prázdniny s Queen Latifah a Gérardem Dépardieuem nebo bondovky Casino Royale s Danielem Craigem a Evou Green.

Zdroje: autorský text Matouš Hartman, cs.wikipedia.org

Sdílejte článek

Přečtěte si také