reklama

Grandhotel Pupp: Takhle bydlí hvězdy filmového festivalu v Karlových Varech

Matouš Hartman
28. června 2019
Bydleli tu významní státníci, císaři, králové, dnes se zde ubytovávají filmové hvězdy, které přijíždějí na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Historie Grandhotelu Pupp sahá až do začátku osmnáctého století. Od té doby se proměnil v jednu z nejluxusnějších a zároveň nejelegantnějších staveb v Česku.
reklama

Hotel nabízí 228 pokojů od jednolůžkových až po velké apartmány, které nesou honosné přídomky císařský a prezidentský. Grandhotel Pupp si to může dovolit, císaři i prezidenti tu opravdu spali.

Historie Grandhotelu Pupp

Na místě dnešního hotelu stály začátkem 18. století dva podniky, které bojovaly o přízeň lázeňských hostů. Český a Saský sál nabízely obveselení pro smetánku, která vzápadočeském městě trávila volné chvíle. Vroce 1767 přišel do Karlových Varů Jan Jiří Pop, cukrář původem ze středočeských Veltrus. Změnil si jméno na Pupp a podařilo se mu oženit sdcerou místního cukráře. Její věno posloužilo jako základní kapitál pro budování úspěšného hotelu.

Mezi lety 1775 a 1778 se Janu Jiřímu Puppovi a jeho choti Francisce podařilo koupit Český sál, u kterého vysadili lipovou alej. Ta se do budoucna stala oblíbenou promenádou, dokud ji vroce 1821 nezničila povodeň. Podnik rodiny Puppových i přes všelijaké potíže kvetl a vroce 1892 přišla nejzásadnější změna, díky které hotel získal svou dnešní podobu. Zbouraly se původní Český a Saský sál a na jejich místě vyrostl Grandhotel Pupp.

Hotel získal historizující fasádu a interiéry překypovaly luxusním vybavením. I přes různé interiérové úpravy si hotel zachovává původní prvky, třeba vprezidentském apartmá jsou kamna, kterými se topilo před sto lety. Vgrandhotelu najdete také restauraci, kavárnu, známý Becher’s Bar nebo Slavnostní sál spódiem pro pořádání společenských akcí. Ceny za ubytování začínají na několika tisících za noc a šplhají až do desítek tisíc u těch nejlepších apartmánů.

Kdo vGrandhotelu Pupp bydlel?

Přespali tu významní státníci stejně jako umělci. Bydleli tu Marie Terezie, Napoleon Bonaparte, Petr Veliký nebo německý kancléř Otto von Bismarck. Čas tu trávili i skladatelé Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven a Richard Wagner nebo spisovatel Franz Kafka či nechvalně známý Giacomo Casanova. Bydlel tu i Jurij Gagarin a vposledních letech významní hosté karlovarského filmového festivalu. Prezidentské apartmá si pronajal John Travolta. VPuppu spalii Renée Zellweger nebo Antonio Banderas.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama