návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Notre-Dame a další památky: Jak se stavělo ve středověku?

matoušhartman , Vydáno: 16.04.2019
gotická architektura úvod
Autor: istock.com/profimedia.cz gotická architektura úvod
Rekonstrukce katedrály Notre-Dame potrvá dlouho, svět téměř přišel o jednu z nejcennějších gotických památek. Středověká architektura se vyvíjela od románského slohu po zdobnou vrcholnou gotiku, kterou pak nahradila renesance. Jak se stavělo ve středověku a proč je Francie tak důležitou zemí pro gotiku?

reklama

Po pádu Římské říše bylo potřeba začít se vším od počátku. Vyspělou kulturu nahradily kmeny ze severu, které se k dokonalosti římské architektury i umění musely propracovávat několik staletí. Nejprve se objevil románský sloh, z nějž dodnes můžeme obdivovat více méně jen svatostánky. Zbytek staveb byl většinou ze dřeva a do dnešních dob se nedochoval. Známé rotundy i větší kostely měly masivní stěny a v dobách válek sloužily i jako útočiště pro obyvatele vesnic a měst.

Francouzská gotika

Ve dvanáctém století se ve Francii objevila gotika, výrazně zdobnější styl, který si později získal popularitu po celé Evropě. Nejprve přeskočil do Anglie, ale následovaly i Španělsko a Itálie. Právě v polovině 12. století se začala stavět katedrála Notre-Dame v Paříži, dnes nejznámější ukázka gotické architektury obdivovaná po celém světě.

Katedrála Notre-Dame v Paříži
Autor: istock.com Katedrála Notre-Dame v Paříži

Následovalo období téměř posedlosti stavbou katedrál. Základním stavebním materiálem byl kámen. Cihly se do 14. století prakticky nepoužívaly, znalost jejich výroby zmizela s Římskou říší. Kámen představoval ale drahý artikl, který si mohly dovolit jen elity nebo katolická církev.

I na Pražském hradě původní kostel nahradila katedrála. Podoba katedrály sv. Víta, jakou známe dnes, začala vznikat po roce 1344. Stavba byla ale dokončena až za první republiky a to v roce 1929.

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži - večer 15. dubna

Katedrálu Notre-Dame Francouzi stavěli 182 let. Shořela za jeden večer

Takhle hořel slavná francouzská katedrála

GALERIE: Tohle zbylo z vyhořelé katedrály Notre-Dame. Jaká nejvzácnější věc se zachránila?

Opěrný systém

Stavitelé se pokoušeli vyhnat gotickou architekturu do výšky a dostat do interiérů více světla. Ne vždy byli úspěšní a jsou známy případy, kdy se části staveb hroutily, protože zdi neunesly svou vlastní tíhu. Základy proto byly vytvářeny co nejhlubší a zdokonaloval se opěrný systém, který zajišťoval statiku těžkých kamenných stěn.

Váha stavby se přenášela na opěrné oblouky a tlak byl přenášen do pilířů, jejichž vrcholy zdobily fiály. Tento systém najdeme i na českých stavbách. Byl nutný, ale proměnil se i v estetický prvek, protože kameníkům umožňoval, aby popustili uzdu fantazii a vytvořili nespočet dekorativních prvků.

Opěrný systém je viděl i na chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře
Autor: istock.com Opěrný systém je viděl i na chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře

Poslední katedrála

Ve Francii najdeme nejcennější gotické památky, kromě Notre-Dame to jsou třeba velice zdobná Sainte Chapelle také v Paříži nebo katedrála v Remeši, kde se korunovali francouzští králové. Během tří set let mezi 1050 a 1350 bylo ve Francii vytěženo více kamene než ve starověkém Egyptě. Vzniklo tak osmdesát katedrál a tisíce dalších kostelů. Přestože centrem gotické architektury byla Francie, vůbec poslední gotickou katedrálu tu nenajdeme. Ta stojí ve španělské Segovii. Její stavba začala v roce 1525 v době, kdy se už jinde po Evropě rozmohla renesance. I v samotné Francii už byla gotika považována za zastaralou.

Katedrála ve španělské Segovii
Autor: istock.com Katedrála ve španělské Segovii

Gotické domovy

Během středověku se rozvíjelo i soukromé bydlení. Přelomovým momentem byl počátek stavby krbů. Oproti otevřeným ohništím byly krby hygieničtější a domy se tak zbavily děr ve střeše, kterými se odváděl kouř. Prostory v domech se tak mohly zmenšit a vznikly místnosti, nabízející více soukromí. Ve 14. století se také do architektury vrátily pálené cihly, jejich výroba ale nebyla tak dokonalá jako v římských dobách.

Krb v gotickém interiéru v Belgii
Autor: profimedia.cz Krb v gotickém interiéru v Belgii

reklama

Článek je zařazen v: Notre-Dame , Francie , architektura , gotika

reklama

Přečtěte si také