Aronie zázračně funguje proti chorobám z nachlazení, stresu, únavě i stárnutí
Je čas sklizně plodů dobrých, krásných i léčivých – takové jsou plody aronie neboli černé jeřabiny, které patří k malým zázrakům. Jak by ne, když tyhle drobné černé kuličky pomáhají například s vysokým krevním tlakem, cholesterolem, stresem i únavou, zpomalují stárnutí a hlavně bojují s chorobami z nachlazení. Můžeme si na nich pochutnat třeba s kapkou medu, připravit si čaj nebo sirup zastudena.
Pozdně letní a podzimní příroda nabízí spoustu příležitostí na sběr léčivých plodů počínaje vlašskými ořechy, šípky, jeřabinami, trnkami, rakytníkem a konče hlohyněmi. Neměli bychom zapomenout ani na plody černého jeřábu (Aronia melanocarpa) neboli temnoplodce černého.
Jak pěstovat aronii
Temnoplodec neboli aronie či černý jeřáb je nenáročný opadavý keř či menší stromek. často se pěstuje jako jedlý živý plot.
- Aronie dorůstá zhruba dvou metrů a na zahradě ji může mít každý. Nedaří se jí pouze v příliš těžkých jílovitých nebo písčitých půdách.
- Pro plné dozrání plodů je vhodné keře aronie vysazovat na světlých a slunečných místech.
- Zbytečně keř nezastřihujeme, nejvíce totiž plodí na konci větví.
Plody aronie sbíráme zhruba od září do listopadu v plné zralosti Zdroj: iStock
Na co je dobrá aronie
Aronie je všestranná léčivá rostlina, která nás pomáhá udržet v dobré kondici. „Plody mají vysoký obsah flavonoidů, vitaminů A, K, C a E, jódu či antokyanů, vysoce účinných bioaktivních látek. Černé jeřabiny tak přirozeně pomáhají posilovat naši obranyschopnost proti virům a bakteriím, preventivně působí proti chřipce a nachlazení,“ říká o léčivých účincích aronie bylinkář Martin Kolár a pokračuje: „Pozitivně ovlivňují krevní oběh, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, zpevňují cévy, hrají důležitou roli v prevenci srdečního infarktu, chrání organismus před arteriosklerózou a chorobami souvisejícími s rostoucím věkem, jako jsou diabetes, Alzheimerova choroba, revmatismus či artritida. Aronie je bohatá na přírodní jód, díky čemuž dokáže regulovat štítnou žlázu oběma směry. Také významně posiluje nervovou soustavu a psychiku, bojuje proti stresu a vyčerpání. Doporučuji v tomto případě kombinovat aronii s borůvkami, černým rybízem a rakytníkem řešetlákovým.“ Černé jeřabiny mají blahodárné účinky i na oči, regenerují oční sítnici při dlouhé práci s počítačem.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Trápí vás křečové žíly? Tak konzumujte lžičku aronie denně. Povinně!
Sklizeň aronie
Plody černého jeřábu, černé malvice velikosti hrachu často s matně voskovým povrchem, rostou v hroznech. Mají specifickou sladkokyselou až mírně téměř trpce svíravou chuť a sbírají se zhruba od září do listopadu v plné zralosti; po prvních mrazících je jejich chuť méně tříslovitá. Plody vydrží dlouho na stromě zralé, aniž by se kazily, takže je můžeme sklízet postupně a konzumovat čerstvé.
Jak aronii zpracovat
Připravují se z nich tinktury, šťávy a sirupy, likéry, džemy či vína. Černé jeřabiny se suší v sušičce anebo otevřené troubě do teploty 50 °C. Černé jeřabiny se dají také dobře zamrazit.
- Čerstvé černé jeřabiny rozmačkané s trochou medu nebo zjemněné zakysanou smetanou jsou pochoutkou i lékem v jednom.
Recepty z aronie
Čaj ze sušených plodů aronie
Ingredience
- 1 vrchovatá lžíce sušených plodů aronie
- 500 ml studené převařené vody
Postup
Sušené černé jeřabiny zalijeme vodu, zakryjeme a necháme macerovat 8 až 12 hodin. Potom můžeme scedit (nabobtnalé plody aronie můžeme rozmixovat s vodou nebo mlékem a vypít zvlášť) nebo černé jeřabiny nechat v čaji.
Užívání
Čaj popíjíme během dne pro zlepšení krevního oběhu, posílení cév a na zvýšení imunity v podzimním období, kdy řádí choroby z nachlazení.
Domácí tinktura z aronie
Ingredience
- 1 díl čerstvých zralých plodů aronie
- 3 díly vodky nebo slivovice
Postup
Černé jeřabiny (můžeme trochu podrtit) zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme nejméně tři týdny při pokojové teplotě. Každý druhý den směsí protřepeme. Potom scedíme a přelijeme do uzavíratelných lahviček.
Užívání
Užíváme po 15–20 kapkách, maximálně třikrát denně. Přípravek pomáhá při diabetu, posiluje pružnost cév a hlavně funguje jako prevence chorob z nachlazení.
Pečený džem z aronie Zdroj: iStock
Pečený džem z aronie
Ingredience
- 1 kg očištěných plodů aronie
- 500 g cukru
Příprava
Černé jeřabiny naskládáme do pekáče a zasypeme cukrem. V troubě předehřáté na asi 70 ˚C je pomalu pečeme, dokud nepustí šťávu. Často je opatrně promícháme. Jsou-li příliš suché, podlijeme je troškou vody (max. 200 ml), aby se nepřipálily. Jakmile pustí šťávu, naplníme směsí sklenice, uzavřeme a ještě sterilizujeme asi 15 minut při teplotě 90 °C. Džem jíme hlavně v chřipkovém období na posílení imunity.
Likér z černých jeřabin
Ingredience
- 1 kg očistných čerstvých černých jeřabin
- 1 l vodky nebo domácí pálenky
- 1 kg cukru
- 1 l vody
Příprava
Aronie dáme do skleněně lahve, zalijeme alkoholem, zakryjeme a necháme macerovat dva až tři týdny v chladu. Každý den důkladně protřepeme. Pak svaříme vodu s cukrem a vychladlý cukerný roztok nalijeme k jeřabinám. Zakryjeme a necháme stát další dva týdny, opět každý den promícháme. Potom likér scedíme do láhví a skladujeme v chladu.
Užívání
Užíváme jako lék proti stresu a vyčerpání ráno nebo večer, dáme si vždy před jídlem panáčka.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připravte si léčivý jeřabinový likér. Je to hračka
Sirup z aronie zastudena
Ingredience
- 2 kg očištěných plodů aronie
- 80 g kyseliny citronové nebo čerstvě vymačkané šťáva ze 4 větších citronů
- 2–3 kg cukru
Příprava
Černé jeřabiny vložíme do čtyřlitrové lahve. Přidáme kyselinu citronovou nebo citronovou šťávu a zalijeme vodou až po hrdlo. Zakryjeme utěrkou a necháme v chladu macerovat nejméně 36 a nejvíce 42 hodin. Pak propasírujeme, plody vymačkáme. Šťávu odměříme – do 1 litru šťávy vmícháme 1 kg cukru. Za občasného promíchání necháme cukr úplně rozpustit. To může trvat zhruba dvě hodiny. Hotový sirup z černých jeřabin přelijeme do lahví a uchováme v lednici.
Užívání
Užíváme v čase zvýšeného výskytu chorob z nachlazení 1 lžíci sirupu ve sklenici vody třikrát denně. Sirup je výborný do čaje a limonád.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, ekozahrady.com