Bydlení

22. srpna 2014 06:05

Markéta Zídková

Připravujeme pracovní kout pro prvňáka. Kolik to bude stát?

Máte už pro svého prvňáčka vše potřebné?

Možná už jste přípravu na školu zahájili pobíháním po obchodech a nákupem aktovky a dalších potřeb podle seznamu, který vám dodala škola. Právě teď je ale nejvyšší čas i na zásahy v dětském pokoji – s nástupem do první třídy by měl mít váš potomek připravený svůj vlastní pracovní prostor.

V daleko jednodušší situaci jsou rodiče, kteří na funkční pracovní místo mysleli už při zařizování pokoje pro předškoláka a pořídili kvalitní stůl a židli, ideálně s možností nastavitelné výšky. Těm, kteří pracovní kout nepokládali za nezbytnost a jeho vytvoření odkládali, zbývá opravdu pár posledních dní. Myslet tedy musí na umístění a pořízení psacího stolu, kvalitní židle, dostatek úložného prostoru, osvětlení a řadu drobných detailů, které jejich prvňáček bude ve své první pracovně potřebovat.

Kam s ním

Pokud opravdu patříte k rodičům, kteří nechali zařizování pracovního koutu na poslední chvíli, začněte přímo v dětském pokoji. Vaším úkolem číslo 1 bude zvolení vhodného místa pro stůl. Věřte, že mnoho možností nenajdete – hlavními kritérii jsou totiž dosah denního světla, klid a dostatek prostoru. Stůl by měl být co nejblíže okna a to tak, aby na něj denní světlo dopadalo buď zepředu nebo z boku (u praváků zleva a u leváků zprava, aby si dítě při psaní nestínilo). Odborníci doporučují, aby byla školákova pracovní plocha hluboká 60 až 80 a široká ideálně 140 centimetrů. Vy budete mít samozřejmě tato doporučení na paměti, ale vycházet musíte z vašich konkrétních prostorových možností. Například IKEA nabízí stoly pro školáky o rozměru pouhých 105 x 50 cm. Když už jsme u proporcí, ideální výška stolu pro tuto věkovou kategorii je 75 cm. U stolů s menší pracovní plochou si můžeme pomoci policí pod monitor, výsuvem pro klávesnici nebo kuchyňským závěsným systémem s nádobami, do kterých přehledně umístíme všechny drobnosti, jenž by jinak na stole překážely.

Ke stolu židli…

Určitě jste už slyšeli o takzvaném rostoucím nábytku. Díky této vymoženosti můžete výšku židle, případně i stolu, přizpůsobit aktuálnímu vzrůstu dítěte. Rodiče mladších školáků často řeší dilema, zda pořídit židli s kolečky nebo bez nich. Pokud se obáváte, že popojíždění na židli bude vašeho prvňáka odvádět od školních povinností, poohlédněte se spíše po kvalitní dřevěné rostoucí židli, která stojí na zemi jako přišitá (což je zároveň její nevýhoda, pokud se chce dítě přisunout blíže ke stolu, většinou to nezvládne, aniž by z ní nemuselo slézt).

Velkou pozornost věnujte také výběru vhodného úložného prostoru. Zatímco předškoláci si převážně vystačí s většími boxy na hračky, školáci by měli mít možnost přehledně ukládat knihy, sešity a spoustu drobností a to tak, aby se na ně neprášilo. Ideální jsou tedy kontejnery se zásuvkami nebo menšími plastovými boxy, pořadače, případně kapsář. Nezapomeňte ani na kvalitní osvětlení psacího stolu – vybírejte spíše ze stolních nastavitelných lamp, stojací lampa z bezpečnostních důvodů do pokoje mladšího školáka nepatří. Dalším bodem na vašem nákupním seznamu bude odpadkový koš, případně další drobnosti, jako například nástěnka nebo věšáček na zavěšení aktovky. Pořídit můžete také podložku na psací stůl jako ochranu před počmáráním nebo odřením nebo podložku pod židli, která zabrání poškrábání podlahy.

Nakupujte chytře

Kolik byste si jako rodiče nastávajícího prvňáka měli na zařízení kompletního pracovního koutu připravit peněz? Udělali jsme za vás malý průzkum trhu, ze kterého vychází, že při nákupu v nižších cenových kategoriích se můžete vejít zhruba do 6500 korun. Pokud na nějakou tu korunu nehledíte a vaším hlavním vodítkem je především kvalita, počítejte s částkou od 20 000 do 30 000 korun. Při výběru nábytku pro budoucího školáka myslete v každém případě na to, že se nejedná o investici na dva nebo tři roky, pokuste se pořídit takový pracovní kout, který bude vašemu potomkovi vyhovovat i na střední případně vysoké škole. I takový nábytek je na našem trhu k dispozici a rozhodně nepatří vždy jen do těch nejvyšších cenových kategorií.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také