23. června 2014 06:02
Markéta ZídkováZákladní pravidla bezpečného domova pro děti
Nejvíce času tráví malé děti doma, a tak logicky se zde stane i nejvíce úrazů. Naučte se jim předcházet.
Jsou na tomhle světě chvilku a jejich hlavní starostí je objevovat a zkoušet vše nové. Vy byste se měli postarat o to, aby byl jejich domov bezpečný. Nad možnými záludnostmi se zamyslete i tehdy, když s dětmi nežijete a očekáváte jejich návštěvu. Váš domov není mrňouskům přizpůsoben a potenciální nebezpečí lehko přehlédnete.
Než začneme hledat v jednotlivých místnostech nebezpečná místa, pojďme si připomenout několik obecných zásad, které musíme s dítětem v bytě bezpodmínečně dodržovat. V první řadě se zaměřme na okna. Pokud je dítě v bytě, nenechávejte je otevřená. A nejenom to – pokud je jen teoreticky možné, že by se dítě mohlo dostat ke kličce (přisunutím židle, z postýlky), zajistěte okna, ale i balkonové dveře pojistkami proti otevření. Stejnou pozornost věnujte i dveřím – zamyslete se, jestli nebude vhodné dokoupit k nim zarážky proti přiskřípnutí prstů nebo pojistky proti nechtěnému zabouchnutí dveří. U kombinace prosklených dveří a živějšího dítěte zauvažujte o nerozbitném skle nebo o bezpečnostní fólii.
Velkým nebezpečím pro děti všech věkových kategorií je elektrický proud. Pozor na zásuvky a na volně položené kabely. Zásuvky u starších rozvodů zajistěte záslepkami, kabely by měly být ideálně v lištách nebo zabezpečené úchyty. Samotné zakopnutí o kabel je zřejmě to nejmenší, daleko větší nebezpečí hrozí, pokud na sebe dítě i s kabelem strhne elektrický spotřebič.
Bezpečný domov pro děti - Obrázek 2 Zdroj: Dětskydum.cz
Nenechávejte po bytě povalovat drobné předměty, které by mohl váš malý svěřenec požít, spolknout nebo dokonce vdechnout. Pozor na volně přístupnou misku s buráky, mikrotenové nebo igelitové sáčky, léky, alkohol, čisticí prostředky. Nebezpečné jsou samozřejmě i zápalky a nebo ostré předměty. Obzvlášť opatrní by měli být majitelé domácích mazlíčků. Psa nebo kočku nenechávejte s dítětem bez dozoru, i když jste přesvědčeni, že zrovna váš miláček by dítěti nikdy neublížil. U psa buďte ostražití, když má plnou misku, ale nepodceňujte ani zobáky velkých papoušků nebo akvária.
Pojďme si projít jednotlivé místnosti a připomenout si rizika, která v nich na děti nejčastěji číhají:
Kuchyň – voňavá, ale nebezpečnáOblíbené místo všech dětí – sem si chodí pro pamlsek za mámou, objevují poklady ve skříňkách nebo pomáhají s vařením. Jestliže si chcete užívat společné chvíle v klidu, naučte se rukojeti pánví nebo rendlíků vždy natáčet směrem od batolícího se dítěte. Ideální je využívat jenom zadní plotýnky sporáku, případně k němu pořídit ochranu. Tak nebezpečné předměty, jako je třeba rychlovarná konvice, nikdy nenechávejte na okraji kuchyňské linky. Proti malým nenechavcům můžeme zajistit dvířka lednice, zásuvky nebo knoflíky plynového sporáku.
Bezpečný domov pro děti - Obrázek 5
Obývací pokoj – pozor na koberce a televiziV obýváku s nízkým konferenčním stolkem dáváme velký pozor na horké nápoje (zvlášť pokud si potrpíme na ubrusy) a ostré hrany. Ty velice jednoduše zakryjeme chrániči doslova za pár korun. Zajistit bychom určitě měli i předměty, které by na sebe mohlo dítě strhnout. Jedná se například o televizi, skříně nebo regály. I v tomto případě jsou na trhu k dispozici bezpečnostní pomůcky. Vyznavači koberečků by neměli zapomenut na protiskluzové ochrany a majitelé schodišť by si měli pořídit protiskluzové pásky a bezpečnostní vrátka – pád dolů ze schodů je otázkou mžiku.
Rychle umýt a šup do postýlkyZákladem cachtání bez tragických následků je protiskluzová podložka do vany. Před opařením horkou vodou může ochránit termostatická baterie nebo alespoň zarážka na pákové baterie. Nezapomeňte také, že stupátko u umyvadla by mělo být opravdu statické.
Bezpečný domov pro děti - Obrázek 9 Zdroj: ikea
Klidný spánek zajistíte vašim nejmenším v dětské postýlce s postranicemi. Na ty se ale můžeme spolehnout pouze tehdy, když dítěti na spaní nenecháme velké hračky, po kterých by se mohlo vyšplhat ven. U nejmenších dětí jsou navíc plyšáci a polštáře v postýlce nevhodné kvůli nebezpečí udušení.
Výčet nebezpečí, která dítěti hrozí v domácnosti, nemůže být nikdy kompletní. Důležitější než takové seznamy jsou selský rozum, předvídavost a ostražitost. Tohle všechno a navíc štěstí přejeme všem, kteří o děti pečují.
(bras)
Mohlo by vás zajímat: