Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Základní pravidla bezpečného domova pro děti

Nejvíce času tráví malé děti doma, a tak logicky se zde stane i nejvíce úrazů. Naučte se jim předcházet.
Vydáno: 23.06.2014
Kromě bezpečnostních opatření musíte spoléhat i na zdravý selský rozum
Autor: Thinkstock Kromě bezpečnostních opatření musíte spoléhat i na zdravý selský rozum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jsou na tomhle světě chvilku a jejich hlavní starostí je objevovat a zkoušet vše nové. Vy byste se měli postarat o to, aby byl jejich domov bezpečný. Nad možnými záludnostmi se zamyslete i tehdy, když s dětmi nežijete a očekáváte jejich návštěvu. Váš domov není mrňouskům přizpůsoben a potenciální nebezpečí lehko přehlédnete.

Než začneme hledat v jednotlivých místnostech nebezpečná místa, pojďme si připomenout několik obecných zásad, které musíme s dítětem v bytě bezpodmínečně dodržovat. V první řadě se zaměřme na okna. Pokud je dítě v bytě, nenechávejte je otevřená. A nejenom to – pokud je jen teoreticky možné, že by se dítě mohlo dostat ke kličce (přisunutím židle, z postýlky), zajistěte okna, ale i balkonové dveře pojistkami proti otevření. Stejnou pozornost věnujte i dveřím – zamyslete se, jestli nebude vhodné dokoupit k nim zarážky proti přiskřípnutí prstů nebo pojistky proti nechtěnému zabouchnutí dveří. U kombinace prosklených dveří a živějšího dítěte zauvažujte o nerozbitném skle nebo o bezpečnostní fólii.

Velkým nebezpečím pro děti všech věkových kategorií je elektrický proud. Pozor na zásuvky a na volně položené kabely. Zásuvky u starších rozvodů zajistěte záslepkami, kabely by měly být ideálně v lištách nebo zabezpečené úchyty. Samotné zakopnutí o kabel je zřejmě to nejmenší, daleko větší nebezpečí hrozí, pokud na sebe dítě i s kabelem strhne elektrický spotřebič.

Pojídačům hlíny překazíme plány touto ochranou na květináč. Cena: 109 korun
Autor: Dětskydum.cz Pojídačům hlíny překazíme plány touto ochranou na květináč. Cena: 109 korun

Nenechávejte po bytě povalovat drobné předměty, které by mohl váš malý svěřenec požít, spolknout nebo dokonce vdechnout. Pozor na volně přístupnou misku s buráky, mikrotenové nebo igelitové sáčky, léky, alkohol, čisticí prostředky. Nebezpečné jsou samozřejmě i zápalky a nebo ostré předměty. Obzvlášť opatrní by měli být majitelé domácích mazlíčků. Psa nebo kočku nenechávejte s dítětem bez dozoru, i když jste přesvědčeni, že zrovna váš miláček by dítěti nikdy neublížil. U psa buďte ostražití, když má plnou misku, ale nepodceňujte ani zobáky velkých papoušků nebo akvária.

Pojďme si projít jednotlivé místnosti a připomenout si rizika, která v nich na děti nejčastěji číhají:

 

Kuchyň – voňavá, ale nebezpečná
Oblíbené místo všech dětí – sem si chodí pro pamlsek za mámou, objevují poklady ve skříňkách nebo pomáhají s vařením. Jestliže si chcete užívat společné chvíle v klidu, naučte se rukojeti pánví nebo rendlíků vždy natáčet směrem od batolícího se dítěte. Ideální je využívat jenom zadní plotýnky sporáku, případně k němu pořídit ochranu. Tak nebezpečné předměty, jako je třeba rychlovarná konvice, nikdy nenechávejte na okraji kuchyňské linky. Proti malým nenechavcům můžeme zajistit dvířka lednice, zásuvky nebo knoflíky plynového sporáku.

Bezpečné vaření vám zajistí ochrana vařiče BabyDan. Cena: 931 korun
Autor: Chranimsvedite.cz Bezpečné vaření vám zajistí ochrana vařiče BabyDan. Cena: 931 korun

Obývací pokoj – pozor na koberce a televizi
V obýváku s nízkým konferenčním stolkem dáváme velký pozor na horké nápoje (zvlášť pokud si potrpíme na ubrusy) a ostré hrany. Ty velice jednoduše zakryjeme chrániči doslova za pár korun. Zajistit bychom určitě měli i předměty, které by na sebe mohlo dítě strhnout. Jedná se například o televizi, skříně nebo regály. I v tomto případě jsou na trhu k dispozici bezpečnostní pomůcky. Vyznavači koberečků by neměli zapomenut na protiskluzové ochrany a majitelé schodišť by si měli pořídit protiskluzové pásky a bezpečnostní vrátka – pád dolů ze schodů je otázkou mžiku.

Rychle umýt a šup do postýlky
Základem cachtání bez tragických následků je protiskluzová podložka do vany. Před opařením horkou vodou může ochránit termostatická baterie nebo alespoň zarážka na pákové baterie. Nezapomeňte také, že stupátko u umyvadla by mělo být opravdu statické.

Zelený krokodýl ochrání vaše dítě při koupání. Ani s ním je však nenechávejte bez dozoru. Cena: 129 korun
Autor: ikea Zelený krokodýl ochrání vaše dítě při koupání. Ani s ním je však nenechávejte bez dozoru. Cena: 129 korun

Klidný spánek zajistíte vašim nejmenším v dětské postýlce s postranicemi. Na ty se ale můžeme spolehnout pouze tehdy, když dítěti na spaní nenecháme velké hračky, po kterých by se mohlo vyšplhat ven. U nejmenších dětí jsou navíc plyšáci a polštáře v postýlce nevhodné kvůli nebezpečí udušení.

Výčet nebezpečí, která dítěti hrozí v domácnosti, nemůže být nikdy kompletní. Důležitější než takové seznamy jsou selský rozum, předvídavost a ostražitost. Tohle všechno a navíc štěstí přejeme všem, kteří o děti pečují.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Nepoužívejte tekuté podpalovače na bázi alkoholu

Sedm rad, aby grilování nebolelo

Takže pozor, prohlídka zakázaných zahrad začíná...

Vchod do zahrady, anebo vstupenka do ráje?


Článek je zařazen v:
Reklama