Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

DIY: Domácí papír pobaví i pomůže planetě. Pusťte se do jeho výroby s dětmi!

Pokud vám není jedno, kolik spotřebujete doma papíru, zkuste se na celou věc podívat z kreativní stránky a vyrobte si z použitého nový, domácí papír. Bude to bavit vás i děti a navíc se vám bude lépe usínat, že jste nezatížili planetu.
Vydáno: 20.04.2018
Vyrobte si papír!
Vyrobte si papír! Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O udržitelnosti se hodně mluví i píše a je to rozhodně dobře. Někdy stačí do domácího koloběhu zařadit i maličkosti, které vám nejen pomohou se zodpovědným životním stylem, ale navíc i potěší. Mezi takové určitě patří ruční výroba domácího papíru. Ten je pak možné použít na originální přání, jmenovky na dárky, jako cedulky na dveře nebo cokoliv dalšího.

Co budete potřebovat?

Především listy starého použitého papíru. Počítejte, že na jeden list recyklovaného papíru bude potřeba zhruba čtyři listy papíru starého. Dále si připravte mixér nebo struhadlo, větší plastovou mísu, rámeček pokrytý jemným pletivem, což může být třeba síť proti hmyzu, také houbičku na vysoušení a savý hadr nebo noviny.

Jaký starý papír?

Nabízejí se noviny, ale popravdě, nejsou nejvhodnější, protože obsahují mnoho tiskařské barvy, která dělá papír šedavý a trochu nehezký. Proto schraňujte cokoli papírového, co dosloužilo, dejte pozor, ať není papír na výrobu moc mastný nebo hodně znečištěný.

istock-937800158 Foto: Foto: istock.com

Jak postupovat?

1)  Nejprve vyrobíte ze starého papíru papírovou kaši a to tak, že ho natrháte na kousíčky a ponoříte je do vody asi na půl hodiny.

Pak kousky rozmělníte na kašičku a vlákna, k čemuž vám bude dobře nápomocný mixér nebo struhadlo. Jen dejte pozor, ať mixér nezadřete příliš velkými kusy.

2)  Budete potřebovat velkou nádobu s plochým dnem, nejlépe z umělé hmoty. Zkuste najít tak velkou a plochou, aby se do ní vešel rámeček se sítí. Určitě však nepracujte v umyvadle, ve vaně nebo sprše, odpad by se mohl papírovou směsí ucpat.

3)  Připravte si rámeček, houbičku na vysoušení a savý papír nebo hadr, na který budete mokré listy papíru pokládat.

4)  Do vody v nádobě vmícháme rozmělněnou kaši. Rámeček ponoříte až na dno nádoby do rozmíchané směsi a opatrně nabírejte odspodu papírovinu. Její vrstva musí být rovnoměrně po celé ploše rámečku a stejnoměrně silná. Rámeček s nabranou papírovinou podržíme nad nádobou a necháme z něj odkapat přebytečnou vodu.

Který DIY projekt vyzkoušíte?

VIDEONÁVODY: Vyzkoušejte rychlé DIY projekty pro váš dům, které zvládnete za pár minut

5)  Po vyjmutí a okapání je třeba rámeček rychle obrátit a položit papírovinou dolů na připravené noviny a pomocí houbičky odsát přebytečnou vodu. Po dostatečném vysušení můžete rámeček odstranit. Dejte pozor, ať se novorozený aršík nepotrhá.

6)  Vlhká papírovina bude schnout na savé ploše a dbejte na dobré odvětrání vlhkosti. Obecně platí, že čím delší je doba schnutí, tím je papír rovnější a méně se kroutí, ale pokud se to stane, klidně ho vyžehlete jako prádlo.

7)  Papír oddělujte od podkladu až ve chvíli, kdy je zcela suchý. Většinou bývá k podkladu přilepený a je třeba ho opatrně odtrhnout, tady se vyplatí trpělivost.

8)  Teď před vámi leží první list papíru a záleží jen na nás, jak ho znovu využijete. Můžete z něj vyrobit přání, obálku nebo třeba zabalit do něj dárek.

istock-648452532 Foto: Foto: istock.com

TIP: Při procesu výroby můžete do papírové kaše přidat třeba i trochu sušených rostlin nebo květů, bude to vypadat romanticky a přírodně.

(ku)

Další články:

Díky DIY projektům využijete i věci, které byste jinak vyhodili

DIY a recyklace: Nevyhazujte staré věci! Mrkněte, jak je využít v domácnosti

Dopřejte si relax.

DIY: Máte dost shonu a stresu? Přeměňte koupelnu v luxusní spa a vyrobte si vlastní relaxační pomůcky!

Jakou minizahrádku si vytvoříte?

DIY: Udělejte si zahradu ve sklenici. Vyrobíte ji za pár minut, vydrží dlouho a ozdobí každou místnost

Originální knihovna vzbudila na internetu velký ohlas.

FOTO: Manželé vytvořili originální knihovnu, kterou jim závidí celý svět. Zvládnete ji vyrobit za jeden den

Článek je zařazen v: papír , děti , kreativita , ekologie , víkend , výroba , domácí výroba , DIY
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama