Dětský pokoj

20. dubna 2018 09:07

Tereza Javorová

DIY: Domácí papír pobaví i pomůže planetě. Pusťte se do jeho výroby s dětmi!

Pokud vám není jedno, kolik spotřebujete doma papíru, zkuste se na celou věc podívat z kreativní stránky a vyrobte si z použitého nový, domácí papír. Bude to bavit vás i děti a navíc se vám bude lépe usínat, že jste nezatížili planetu.

O udržitelnosti se hodně mluví i píše a je to rozhodně dobře. Někdy stačí do domácího koloběhu zařadit i maličkosti, které vám nejen pomohou se zodpovědným životním stylem, ale navíc i potěší. Mezi takové určitě patří ruční výroba domácího papíru. Ten je pak možné použít na originální přání, jmenovky na dárky, jako cedulky na dveře nebo cokoliv dalšího.

Co budete potřebovat?

Především listy starého použitého papíru. Počítejte, že na jeden list recyklovaného papíru bude potřeba zhruba čtyři listy papíru starého. Dále si připravte mixér nebo struhadlo, větší plastovou mísu, rámeček pokrytý jemným pletivem, což může být třeba síť proti hmyzu, také houbičku na vysoušení a savý hadr nebo noviny.

Jaký starý papír?

Nabízejí se noviny, ale popravdě, nejsou nejvhodnější, protože obsahují mnoho tiskařské barvy, která dělá papír šedavý a trochu nehezký. Proto schraňujte cokoli papírového, co dosloužilo, dejte pozor, ať není papír na výrobu moc mastný nebo hodně znečištěný.

Jak postupovat?

1)Nejprve vyrobíte ze starého papíru papírovou kaši a to tak, že ho natrháte na kousíčky a ponoříte je do vody asi na půl hodiny.

Pak kousky rozmělníte na kašičku a vlákna, k čemuž vám bude dobře nápomocný mixér nebo struhadlo. Jen dejte pozor, ať mixér nezadřete příliš velkými kusy.

2) Budete potřebovat velkou nádobu s plochým dnem, nejlépe z umělé hmoty. Zkuste najít tak velkou a plochou, aby se do ní vešel rámeček se sítí. Určitě však nepracujte v umyvadle, ve vaně nebo sprše, odpad by se mohl papírovou směsí ucpat.

3) Připravte si rámeček, houbičku na vysoušení a savý papír nebo hadr, na který budete mokré listy papíru pokládat.

4)Do vody v nádobě vmícháme rozmělněnou kaši. Rámeček ponoříte až na dno nádoby do rozmíchané směsi a opatrně nabírejte odspodu papírovinu.Její vrstva musí být rovnoměrně po celé ploše rámečku a stejnoměrně silná. Rámeček s nabranou papírovinou podržíme nad nádobou a necháme z něj odkapat přebytečnou vodu.

5) Po vyjmutí a okapání je třeba rámeček rychle obrátit a položit papírovinou dolů na připravené noviny a pomocí houbičky odsát přebytečnou vodu. Po dostatečném vysušení můžete rámeček odstranit. Dejte pozor, ať se novorozený aršík nepotrhá.

6)Vlhká papírovina bude schnout na savé ploše a dbejte na dobré odvětrání vlhkosti. Obecně platí, že čím delší je doba schnutí, tím je papír rovnější a méně se kroutí, ale pokud se to stane, klidně ho vyžehlete jako prádlo.

7)Papír oddělujte od podkladu až ve chvíli, kdy je zcela suchý.Většinou bývá k podkladu přilepený a je třeba ho opatrně odtrhnout, tady se vyplatí trpělivost.

8)Teď před vámi leží první list papíru a záleží jen na nás, jak ho znovu využijete. Můžete z něj vyrobit přání, obálku nebo třeba zabalit do něj dárek.

TIP: Při procesu výroby můžete do papírové kaše přidat třeba i trochu sušených rostlin nebo květů, bude to vypadat romanticky a přírodně.

(ku)

Další články:


Přečtěte si také