Dětský pokoj

7. května 2018 06:00

Iva Kropáčková

Málo místa v dětském pokoji? Skvělé nápady, jak vyřešit patrové spaní vašich ratolestí

Má-li se v jednom malém či středně velkém pokoji vyspat víc dětí, pak je efektivní využití prostoru pravděpodobně největší prioritou...

Ne každý má tu možnost dát k dětem k dispozici rozlehlou místnost, kam se umístí postele, psací stoly, skříně na oblečení a případně další prvky, které ve své blízkosti potřebují. A ještě zbyde místo volný prostor třeba na hraní. Ve většině domácností je to naopak, děti i rodiče se musí spokojit s omezeným prostorem. Standardně by měla mít obytná dvoulůžková místnost na šířku minimálně 2,4 metru, půdorys by pak neměl být menší než 12 metrů čtverečních. Ne vždy to tak vyjde, nicméně ani 12 metrů čtverečních není pro dva lidi úplné terno (ale z milionů zkušeností to vždycky nějak fungovalo a funguje). Má-li se ale v jednom takovém pokoji vyspat víc dětí, pak je efektivní využití prostoru pravděpodobně největší prioritou.

A právě kvůli úspoře místa v dětském pokoji lze sáhnout po řešení, které může uspokojit i potřebu soukromí různých sourozenců. Samozřejmě se jedná o patrovou postel neboli dobře známou palandu. (Z hlediska zajištění určitého "zašívacího" prostoru je to šikovné řešení, i když místa v pokoji mají děti dost.) Bojí-li se děti výšek, případně nemají rády stísněný prostor kolem sebe, nebo naopak vy máte strach, že by mohlo menší dítě spadnout i přes veškerá bezpečnostní opatření, která musí palanda mít, nabízí se pak jako úsporné řešení například ještě postel s vysunovacím "šuplíkem", kam lze umístit matraci, případně postele sklapovací. Palandy nicméně mají jednu velkou výhodu - většinu dětí opravdu baví. Pokud vaše ratolesti patří mezi ně a plánujete jim pořídit patrovou postel, můžete se nechat inspirovat právě tady...

Photo by Scrafano Architects-Search kids' room design ideas

Samostatná palanda

Konečné řešení je otázkou času i peněz. Nejrychlejší a dost možná nejlevnější (záleží na značce a provedení) variantou je pořídit sériově vyráběnou palandu. Sehnat lze různá provedení - od úplně obyčejných konstrukcí po postele s úložným prostorem pod dolním lůžkem či různými ozdobnými prvky. I pokud se rozhodnete sáhnout po tomto řešení, může splnit i požadavky náročných "nocležníků", co se designu a celkového dojmu týká. Na pomoc vždy můžou přijít zajímavé motivy a barvy na povlečení a celkové pojetí interiéru dětského pokoje.

Photo by Studio Kiss - ASAP House-Look for kids' room design inspiration

Photo by Bonaventura Architect-Search kids' room pictures

Photo by allee architecture + design, llc-More kids' room photos

Photo by-Browse kids' room photos

Postel na míru

Máte-li možnost a čas, určitě dětem udělá radost pořádná patrová postel přesně na míru, která do pokojíčku přesně zapadne a bude kopírovat jejich přání a představy. Využít pro postele lze každopádně případný výklenek či zúženou část pokoje, ale samozřejmě je možné zasadit postel kamkoliv, kam to vyhovuje právě vám a dětem.

Photo by Design Visions of Austin-Look for bedroom pictures

Photo by SPACE Architects + Planners-More kids' room ideas

Sestava: Postel a skříň v jednom

Na výše uvedené navazuje ještě jedna možnost, která je ještě časově náročnější a také dražší. Můžete koupit nebo nechat udělat sestavu složenou z patrových postelí a skříní, případně psacího stolku. Další nábytkové části buď v jedné části přímo navazují na palandu, postele mohou vyplňovat prostor mezi nimi, nebo police či skříňky doplňují volná místa vzniklá například nestandardním natočením či posunutím postelí.

Photo by HAUS | Architecture For Modern Lifestyles-Look for kids' room design inspiration

Photo by Christopher Burns Interiors-Browse kids' room photos

Photo by LIVI INTERIOR DESIGN - Discover kids' room design inspiration

Nápadů, jak lze dětské spaní do patra vyřešit v rámci výše uvedených kritérií, je celá řada. Další skvělou inspiraci najdete v této galerii:

Ivana Kropáčková


Přečtěte si také