Vánoce

18. listopadu 2018 06:00

Tereza Javorová

DIY: Vyrobte si netradiční ozdoby na vánoční stromeček. Takové nikdo mít nebude!

Co by to bylo za vánoční stromeček bez zářivých baněk? Určitě se shodneme na tom, že takové ozdoby k Vánocům neodmyslitelně patří. Co takhle zkusit baňky v novém moderním stylu? Takové, které si sami vyrobíte, navíc rychle a levně? Máme pro vás několik skvělých tipů, jak na to.

Klasické baňky s nejrůznějšími ornamenty se dnes už dají sehnat prakticky v kterémkoli obchodním domě, a dokonce se dají koupit i ve specializovaných krámcích a samozřejmě také na internetu. Ty nejhezčí jsou obvykle vyrobené ze skla a nápaditě zdobené. Problém ale je, že jsou poměrně dost drahé. Můžete si pořídit i ty plastové, ale ty obvykle vypadají lacině a nejsou ani vyrobené s takovou precizností.

Alternativou je proto nakoupit si za pár korun obyčejné čiré skleněné baňky a ozdobit si je podle vlastní libosti. Budete mít pak jistotu, že jsou zcela originální a nikdo z vašich příbuzných nebo přátel je na svém stromečku rozhodne mít nebude. A to stojí za to!

Kousek přírody

Hned v prvním návodu si vezmeme na pomoc přírodu. Vždyť o Vánocích není nic hezčího a voňavějšího než ozdoby pocházející přímo z lesa. A postup je úplně jednoduchý! Otvorem v klasické čiré baňce dovnitř opatrně nastrkáme nejrůznější větvičky a plody, které se pak budou ve skle krásně vyjímat. Nejlépe se k tomu účelu hodí například bobulky jeřabin, skalníku či rakytníku, ale také ptačí zob, opuč (z čeledi myrtovité), pepřovec brazilský nebo cesmína.

Použijte voskovky

Využijte staré voskovky. Foto: heatherednest.com

Dalším chytrým trikem, jak ozdobit skleněné koule, je použití voskovek. Pokud máte děti, určitě v jejich pokojíku najdete spoustu polámaných kousků nebo třeba těch, ze kterých zbyl už jenom kousek. Nastrouhejte je na hrubém struhadle, vsypte je do baňky a pak na ni zvenčí foukejte horký vzduch z fénu. Baňky přitom pomalu otáčejte v ruce, aby se drobné hoblinky usadily a přilepily po celém vnitřku koule. Kromě toho, že vypadají skvěle, je to navíc ještě zábava!

Korálky, perly, sktřípky ozdob

Luxusní perlové ozdoby. Foto: Pinterest/doityourselfdivas.blogspot.com

Jestli máte doma baňky, které už zažily lepší časy a odlupuje se jim barva nebo zdobení, nevyhazujte je. Můžete je totiž krásně zrecyklovat, aby vypadaly zase jako nové a navíc byly zcela originální. Vezměte si na pomoc vteřinové lepidlo a polepte je po celém povrchu drobnými korálky. Můžete použít skleněné ohňovky či voskové perly (jako na obrázku) nebo zkrátka jakékoli, které vám přijdou pod ruku.

Stačí fólie a lihovka

Jednoduché, přitom efektní! Foto: pinterest/gruszkazfartuszka.pl

Tenhle návod prostě milujeme! Je rychlý, chytrý, jednoduchý a výsledek vypadá dokonale. Vezměte jakoukoli pevnější průhlednou fólii (třeba ze starého diáře, kde většinou bývají) a vystřihněte z ní kolečko o trochu menší, než je průměr vaší skleněné koule. Nakreslete na ni černou lihovkou libovolný obrázek, srolujte ji a vsuňte do baňky. Jakmile bude mít víc prostoru, rozvine se do roviny a obrázek na ní krásně vynikne. Vše zasypejte solí, která bude imitovat sníh. Nádhera!

Nerozbitné ozdoby

Pokud máte doma celou smečku dětí a psů a bojíte se, že by vaše skleněné baňky letošní Vánoce nepřežily, pořiďte si pár lehkých polystyrenových a ozdobte je jednoduše podle našeho návodu. Kupte si barevné připínáčky a zapíchejte je do polystyrenu po celém obvodu koule. Budou se pak krásně třpytit. Druhou možností je ozdobit je barevnými flitry, které jeden po druhém zapícháte do koule pomocí obyčejných špendlíků.

Ozdoby plné dobrot

Naplňte ozdoby dobrotami. Foto: gimmesomeoven.com

Tohle by mohla být úžasná zábava pro děti! Nakupte všelijaké barevné ozdoby na dorty a zákusky a libovolný tekutý lak a pusťte se do díla. Nalijte trochu laku do baňky a otáčejte s ní tak, aby vyplnil vnitřek celé koule. Nechte zaschnout alespoň 30 minut a pak dovnitř nasypejte ozdoby. Opět s baňkou otáčejte, aby se přichytily k laku. Hotovo!

To zvládnete!

Výroba krásných vánočních ozdob není nijak složitá. Foto: theornamentgirl.com

Také jste si v první chvíli mysleli, že se díváte na sériově vyráběné baňky a žádnou ruční práci? Omyl! Tyhle krásné perleťové koule si můžete vyrobit sami. A překvapivě k tomu potřebujete jen tekutý vosk na podlahu, třpytivé glitry a samolepky. Podobně jako v předchozím návodu nalijte trochu vosku do baňky, otáčejte s ní, aby pokryl celý její vnitřek a pak proveďte to samé s glitry. Až všechno zaschne, polepte baňky samolepkami vloček a kamínky.

(mb)

Další články:


Přečtěte si také