Bydlení

8. ledna 2016 06:00

Markéta Zídková

Přituhuje? Myslete na psy a jejich tlapky. Jak je ochránit?

Většina našich psů si procházky sněhem užívá, někteří se dokonce z bílé nadílky radují stejně jako děti. Nezapomínejme ale na nebezpečí, která mohou ohrozit jejich pohodu, nebo dokonce zdraví.

Zimní počasí přináší rizika, se kterými by měl každý majitel psa počítat. Jsou to posypová sůl, ostré kousky škváry nebo zmrazky. Psi s nimi přicházejí bohužel do přímého kontaktu, hlavně v centrech měst je téměř nemožné se posypaným a prosoleným chodníkům a silnicím při venčení vyhnout.

Naboso

Chemický posyp může psí tlapky podráždit, ostré kousky ledu nebo škvára dokonce poranit. V zimně se proto tlapkám svého psa pečlivě věnujte a pravidelně kontrolujte, jestli nejsou popraskané či jinak poškozené: I když je pes v pohodě, otřete mu po každém pobytu venku packy měkkým hadříkem namočeným ve vlažné vodě. Zajíždějte důkladně mezi jednotlivé prsty a přitom zkontrolujte fyzický stav polštářků, nakonec nohy osušte. Pokud je tlapka tak poškozená, že krvácí, navštivte raději veterináře, předejdete tak nebezpečí v podobě špatně hojícího se zánětu. Dalším signálem, že něco není v pořádku je popraskaná kůže nebo chvilkové opatrné našlapování či dokonce pokulhávání psa, které může znamenat, že se do rozpraskané packy dostala posypová chemie.

Kdo maže, ten šlape

Jestliže máte signály, že je pro psa průchod prosolenou břečkou nepříjemný, nebo prostě jen chcete mít větší jistotu, že mu přechod kritických míst neuškodí, mažte. Veterináři doporučují natírání před vycházkou i po ní. Použít můžete speciální balzámy na tlapky, které nabízejí prodejci potřeb pro chovatele domácích zvířat. Pořídit se dají nejčastěji v ceně od 200 do 300 korun, ale na internetu jsme objevili i krém na tlapky za necelých 80 korun. Aplikovat můžete i klasickou vazelínu, která je k dostání v lékárnách a stojí něco málo přes 50 korun. V žádném případě ale nezkoušejte krémy, které vyhovují vám – u psa mohou vyvolat podráždění, alergii, při olizování dokonce otravu.

O psích botičkách uvažujte v případě poranění nebo když krémy nepomáhají

Psí obutí

Pejskům, kteří mají opakované problémy s tlapkami, případně už utrpěli nějaké zranění, můžete pro zimní období pořídit speciální botičky. Jsou vhodné i pro psy, kterým namrzá sníh v meziprstí, nebo pro ty, kteří se pohybují v extrémních podmínkách, například pro saňové psy. Botky se prodávají buď v párech nebo po čtyřech a jejich cena se odvíjí od velikosti a také od materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Na našem trhu jsme objevili neoprenové zhruba za 140 korun za pár, ale k dostání jsou i výrobky z dražších materiálů, jejichž cena je srovnatelná s lidským obutím.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky pes

Přečtěte si také