Domy v Česku musí do roku 2050 projít ekologickou revolucí. Kolik nás to bude stát?
Většinu domů u nás čeká v příštích letech rekonstrukce, aby byly bezemisní. Díky zateplení či novým oknům mají ušetřit na energiích, ale kompletní renovace vyjdou na miliony. Splnit požadavky evropské směrnice o energetické náročnosti budov tak může být pro mnohého vlastníka nemovitosti problém.
Od roku 2050 mají být klimaticky neutrální nejen nové, ale i starší stavby, jak požaduje i po Česku evropská směrnice o energetické náročnosti budov, kterou loni v březnu schválil Evropský parlament. Motivací pro tvorbu těchto opatření byl podle Evropské unie fakt, že budovy ve státech EU spotřebovávají 40 % energie a produkují 36 % emisí skleníkových plynů, které souvisejí s energiemi.
PŘEČTĚTE SI: Šikovný student z Karlovarska si sám postavil domek. Jak moderní tiny house vypadá?
Na vlastníky domů tak čeká v příštích pětadvaceti letech hend několik úkolů:
- Počínaje rokem 2027 budou muset být veškeré nově postavené budovy ve státním a veřejném majetku bezemisní.
- Rodinné domy a všechny ostatní novostavby musí být klimaticky neutrální od roku 2030.
- Za dalších dvacet let pak mají tato kritéria plnit i starší domy s výjimkou historických staveb. Do roku 2050 se tak musí zrenovovat všechny budovy tak, aby jejich produkce emisí byla nulová.
Bezemisní budova = komplexně zateplená
Pojem bezemisní či klimaticky neutrální budova se nevztahuje ani tolik k produkci emisí, ale především ke spotřebě energie, což znamená, že je klíčové mít dobře zateplenou budovu. Musí mít především velmi dobře zateplenou fasádu, střechu i podlahy, aby potřeba energie na vytápění byla co nejnižší. Netýká se to pouze spotřeby energií na vytápění, ale čím dále tím více i chlazení během léta.
NENECHTE SI UJÍT: Staré domy musí být do roku 2050 bez emisí. EU nastavila pravidla, na která zareaguje i Česko
Z analýz iniciativy Zateplujeme Česko vyplývá, že až 75 % rodinných domů postavených před rokem 1980 jsou jen částečně zateplené nebo nejsou vůbec. Na polovině bytových domů byly realizovány jen menší investice např. do nových oken. Podle webu Seznam Zprávy čeká rekonstrukci okolo 700 tisíc domů. Může jich být ale mnohem více.
„Majitelé budou muset své nemovitosti upravit – zateplit, vyměnit okna, vyměnit zdroj tepla, instalovat fotovoltaiky – a tím si náklady na vytápění sníží,“ uvedl v podcastu Ve vatě šéf Centra pasivního domu Vítězslav Malý.
PŘEČTĚTE SI TAKY: Zákaz topení plynem od roku 2040. Experti se bojí, že to přinese šok do českých domácností
Podle Malého je snazší postavit nový bezemisní dům než leckterou starší nemovitost zrekonstruovat. „Na realitním trhu se prodává obrovské množství nemovitostí s tím, že jsou v dobrém standardu a když se na to člověk podívá, tak ten dům je lepší zbořit a přitom stojí 10 milionů,“ dodal.
- Zdravé roční tempo renovace je 3 %, což znamená renovovat přes třicet tisíc rodinných domů ročně. Pro Česko to znamená zrychlit renovační tempo trojnásobně a zaměřit se také na komplexnost a kvalitu renovací.
Kolik renovace domů stojí?
Náklady na úpravy jdou u starších nemovitostí do milionů korun. „Dům ze sedmdesátých, osmdesátých let, který je na tom staticky dobře, o ploše nějakých 180 až 200 metrů čtverečních, tak tam počítám s 2,5 miliony,“ vyčíslil Malý.
- Nová okna vyjdou zhruba na 600 tisíc korun, dalších 150 tisíc může stát stínění (rolety a žaluzie). Zateplení se bude cenově pohybovat mezi 600 až 700 tisíci korunami. Vnitřní řešení domu, stavební úpravy, nová tepelná soustava, nová elektřina dají pak dalších přibližně 500 tisíc A pak samotný zdroj tepla, například tepelné čerpadlo vyjde asi tak na 300 tisíc, fotovoltaika dalších 300 tisíc.
INSPIRUJTE SE: Startuje program Oprav dům po babičce. Kdo bude mít finanční výhodu a kdo pomoc nedostane?
Vysoká investice se však podle Libora Ostatka, experta na financování bydlení, vrátí na nižších fakturách za energie. Kompletním zateplením domu se dá uspořit až 60 % nákladů na vytápění, ročně klidně několik desítek tisíc korun. „Nebudu platit 20 tisíc zálohy, ale třeba jenom tři čtyři tisíce a deset patnáct tisíc bude hypotéka na rekonstrukci. Ve finále to dá těch 20, ale budu žít v totálně jiném baráku.“
Problém pro starší
Pro starší majitele nemovitostí mohou ale být náklady v takové výši těžko zvládnutelné. Na hypotéku důchodci nedosáhnou nebo si ji logicky nebudou chtít vzít. Lidé dostanou do situace, že sice budou vlastnit hodnotnou nemovitost, ale energie už neutáhnou. Ale na druhou stranu, i když hodnota nemovitostí zatím neustále roste, budou se muset uskromňovat, protože vytopit nezateplený dům už nebude o pěti či sedmi tisících.
S financováním pomáhají dotace
Ministerstvo životního prostředí rozšířilo dotační program Nová zelená úsporám. Ve spolupráci se stavebními spořitelnami také nabízí zvýhodněné úvěry v rámci akce Oprav dům po babičce v rámci programu Nová zelená úsporám. Ten je zaměřený na kompletní zateplení rodinných domů, které lze dále doplnit například výměnou zdroje tepla, instalací fotovoltaiky nebo využitím dešťové vody či realizaci zelené střechy.
- Vlastní investici lze pokrýt například úvěrem ze stavebního spoření či tzv. zelenou hypotékou, které pro účely rekonstrukcí nabízejí slevu na úrokové sazbě.
- „V případě, že se dostávám alespoň do energetické třídy B, tak se pohybuje sleva na úrokové sazbě mezi 0,1 až 0,2 desetinami úrokové slevy, slevy na úrokové sazby,“ uvedl Libor Ostatek.
Energetická třída budovy
Obytné budovy by navíc měly do roku 2030 dosáhnout minimálně třídy energetické náročnosti E a do roku 2033 pak třídy D (na stupnici od A do G, přičemž G označuje 15 % energeticky nejnáročnějších budov daného členského státu). Nebytové a veřejné budovy mají tyto lhůty posunuty již na roky 2027 (minimální třída E) a 2030 (minimální třída D).
- Nově by měl vlastník společně s průkazem získat i tzv. renovační pas, který by měl sloužit jako návod, jaká opatření v jakém pořadí provést, aby se budova dostala do žádoucí cílové energetické třídy.
Zdroje: Seznam Zprávy, sanceprobudovy.cz, zateplujemecesko.cz, novazelenausporam.cz