Bydlení

4. února 2025 10:42

Lenka Valjentová

Topení dřevem jen pro bohaté: EU chce radikálně zpřísnit pravidla pro krby a kamna

Kotle a kamna na pevná paliva by podle návrhu Evropské komise měly od 1. července 2027 plnit emisní limity a technické požadavky, které jsou prakticky nerealizovatelné bez radikálního růstu cen. Mimo jiné by musela být kachlová a krbová kamna nově připojená k elektrické síti, což znamená ztrátu energetické nezávislosti. Pokud by návrh prošel, topení dřevem by radikálně zdražilo.

Energetické a ekologické standardy kachlových a krbových kamen aktuálně určuje přísná směrnice EcoDesign2022. Nyní by však měla být výrazně revidována na neveřejné konzultaci Evropské komise už 12. února 2025. Pokud bude v Bruselu nově navržená směrnice EcoDesign2027 schválena, vejde v platnost od 1. července 2027.

Topení dřevem jen pro bohaté

Prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka prohlásil, že pokud směrnice EcoDesign2027 projde, stane se vytápění domácností biomasou do 10 let výsadou pouze bohatých lidí, protože běžný občan nebude schopen si pořídit drahé zařízení, které by vyhovovalo komisí navrženým technickým požadavkům.

„Nesmyslné požadavky již nemají nic společného s ekologií. Spíše to budí dojem, že jde o zcela cílenou snahu radikálně snížit dostupnost spotřebičů na biomasu pro běžné občany EU. Je to šílené, ale doufejme, že se to při složitých jednáních s Komisí podaří ještě zvrátit,“ řekl Lyčka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zákaz starých kotlů už platí. Hrozí velké pokuty, kontrolor může vstoupit do vaší domácnosti

Krby a kamna na elektřinu?

Nesplnitelné a nesmyslné emisní a technické požadavky a stejně tak nesplnitelně krátká doba na jejich zavedení - tak lze stručně charakterizovat obsah zveřejněných nových návrhů Evropské komise na novely nařízení o ekodesignu pro lokální topidla a teplovodní kotle na pevná paliva.

EcoDesign2027 může podle Asociace pro ekologické vytápění dřevem přinést extrémně negativní dopady na české spotřebitele. Pokud by novou směrnici v Bruselu schválili v navržené podobě, spotřebitelé by čelili výraznému nárůstu cen krbů a kamen.

PŘEČTĚTE SI TAKY: Zákaz topení plynem od roku 2040. Experti se bojí, že to přinese šok do českých domácností

Zařízení by totiž zároveň musela být nově připojená k elektrické síti a ztratila by tak výsadu energetické nezávislosti. Využití elektřiny by totiž bylo nutné pro automatickou regulaci spalování nebo funkčnosti filtračních systémů. V podstatě by obyčejná kamna na dřevo hlídalo elektronické zařízení.

„Tímto paradoxně zmizí jedna z hlavních předností vytápění dřevem, a to absolutní nezávislost na dalších zdrojích. Právě kvůli tomuto aspektu si přitom lidé krby a kamna často pořizují,“ uvedl Michal Bartoška, předseda Asociace pro ekologické vytápění dřevem.

Nové spotřebiče budou extrémně drahé

Tato nařízení zásadně zpřísňují požadavky na emisní limity a technické požadavky na uvedené spalovací zdroje tepla pro vytápění domácností. Podle návrhu úředníků z Bruselu by měly být od 1. 7. 2027 uváděny na trh v EU pouze kotle a kamna na pevná paliva, které plní tak přísné emisní limity, jichž nelze docílit bez technicky i finančně náročných doplňků ve formě elektrostatických odlučovačů, katalyzátorů a složité elektronické regulace.

NENECHTE SI UJÍT: Topení dřevem čeká složitá budoucnost. EU bude tlačit na filtry a modernizaci krbů a kamen

I ta nejobyčejnější kamna na dřevo by například měla být povinně vybavena lambda sondou pro sledování kvality spalovacího procesu, elektronicky řízeným servopohonem ovládajícím klapky pro regulaci přísunu spalovacího vzduchu a elektronickou regulací, která by „komunikovala“ s prostorovým termostatem…

  • V současnosti na trhu u nás a ani v ostatních zemích EU prakticky neexistují spotřebiče, které plní všechny navrhované požadavky.

Vývoj nových spotřebičů si vyžádá velké investice, ale i hodně času. A je i otázkou, zda při takovém násilném zásahu do trhu bude k dispozici i dostatečná kapacita autorizovaných osob, zkušeben.

  • Podle odhadu Asociace podniků topenářské techniky by po zavedení těchto požadavků v roce 2027 poklesl trh se spalovacími zdroji na pevná paliva o více než 80 %, protože by se zásadním způsobem zvýšila cena nových spotřebičů, a tím i jejich dostupnost občanům s průměrnými a nižšími příjmy.

Ekologie jde stranou?

Ačkoliv by cílem směrnice EcoDesign2027 mělo být další snižování emisí, podle předsedy Asociace pro ekologické vytápění dřevem povede paradoxně k opačnému výsledku. „Usilujeme o to, aby se v Česku nahradilo co nejvíce starých zařízení moderními kamny a krby. Kvůli změnám pravidel si mnoho uživatelů starších topidel nebude moci dovolit jejich výměnu za nová. To paradoxně povede k udržení vysokých emisí, místo jejich snížení,“ sdělil Bartoška.

Zdroje: tzb-info.cz, bydlet.czecho24.cz

Jak topí ve svém domě Tomáš Řepka a Katka Kristelová? Podívejte se na video:


Přečtěte si také